Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové procesory v roce 2007: Čtyřjádro v každé domácnosti

Co nás čeká v roce 2007 v oblasti procesorů, operačních pamětí a základních desek? 365 dní je dlouhá doba, tak se podívejme na očekávané a předpokládané novinky.

Letošní rok čeká oblast procesorů, pamětí a základních desek opět pár novinek a z toho vyplývající posun vývoje. Nastartovaný trend vícejádrových procesorů se rozhodně nezastaví a bude pokračovat. Oba hlavní výrobci mají navíc naplánovány skutečně zajímavé výrobky. Začněme u toho největšího.

Intel: krůček po krůčku …

Intel svou novou architekturu Core představil na stolních počítačích již v polovině roku 2006. O něco dříve byla tato technologie uvedena na mobilní platformě. Předchozí architektura Netburst skončila nepříliš slavně a ukázala se jako naprosto slepá ulička. S ní spojený název Pentium nás již tak více provázet nebude. Svou životní pouť tedy ukončilo kdysi slavné Pentium s definitivní platností v roce 2006 – alespoň v oblasti dalšího rozvoje a z velké části i výrobně.

I když nikdy neříkej nikdy – v současnosti se totiž objevil název Pentium znovu a to u dvou modelů procesorů v mobilní platformě. Jenže, v tomto případě se jedná o jakési mobilní Pentium Dual-Core, jako složeninu ze dvou Celeronů M, které vlastně jsou starými Pentii. Poslední hold této značce vzdalo několik nadšenců, kteří dokázali taktováním z modelu P4 631 (3GHz), za pomocí extrémních chladících postupů, dostat frekvenci 8,0GHz!!! Jejich výsledek zachycuje obrázek.

Vlastnosti přetaktovaného procesoru Intel Pentium 4

Samozřejmě, z praktického hlediska to nic neřeší, ale rekord to prozatím je. A to by mělo udělat za názvem Pentium skutečně konečnou tečku.

Informovaní vědí, že Intel se vrátil při návrhu Core k technologii Pentia 3 a rozvinul návrh Pentia M (mobilní platforma). Core architektura byla poprvé představena na mobilní platformě a jednalo se jen o trochu vylepšená Pentia M. Z těchto prvních Core poté Intel vyvinul dnes současné čipy Core2Duo, na která se firma v roce 2007 zaměří.

Letos tak Intel bude architekturu Core pouze vylepšovat. Z 65nm výrobního postupu se po letních prázdninách vrhne už na 45nm proces. A možná to bude o něco dříve. Podle posledních zpráv se Intelu povedl husarský kousek. Se zcela prvními kousky ,,Penrynu“, což je označení jádra nového procesoru, nabootoval operační systém Windows. Vyrobit takto funkční prototyp se povede málokdy.

 Plato s 45nm čipy

Tyto první procesory ,,Penryn“ zatím nejsou nic jiného než Core2Duo vyrobená 45nm výrobním postupem. Intel s přechodem na 45nm z architektury Core vytáhne skutečně maximum a Core vylepší hned v několika oblastech. Stávající frekvence (do 3,0GHz) jsou tak pouhým začátkem a můj odhad je, že se brzy budeme opět pohybovat kolem 4GHz.

Intel se přechodem na 45nm připravuje na nástup budoucí mikroarchitektury Nehalem, která bude následovníkem Core. Nicméně je takřka 100% vyloučeno, že bychom se s Nehalem architekturou setkali již během roku 2007. Technologie 45 nm bude pro současné procesory s architekturou Core znamenat nejen růst frekvencí, ale hlavně růst vyrovnávací paměti – cache. Mluví se až o 6MB sdílené paměti. Tedy další růst výkonu.

  • Test: Intel Core2Duo E4300 – nejlevnější přichází   

Další posun v oblasti PC bude zejména ve vícejádrových procesorech. Intel dnes sice má jako jediný čtyřjádrový procesor pro osobní počítač, jenže ten není čtyřjádrem v pravém slova smyslu. Má totiž sdílenou vyrovnávací paměť.

Intel tedy na rok 2007 připravuje skutečné čtyřjádro s vyrovnávací pamětí pro každé ze čtyř jader. Spolu se 45nm výrobním procesem pro Core by měla přijít i podpora DDR3 pamětí a cosi se mluví i o novém socketu, nebo upraveném socketu 775, což nepotěší majitele stávajících základních desek.  

AMD: nová architektura – karta se obrací?

Rok 2007 však bude rokem AMD. Tedy alespoň do roku 2007 vkládá AMD velké naděje. A to především proto, že se pokusí stáhnout náskok, který dnes Intel díky Core má. Není totiž tajemstvím, že AMD  v současnosti nemá v oblasti maximálního výkonu procesor, který by se s Intelovo Core mohl poměřovat.

V době přechodu Intelu na 45nm výrobu, tedy někdy ve třetí čtvrtině roku 2007, se patrně dočkáme nové architektury AMD s označením K8L. Dnes jsou tyto procesory označovány jako ,,hvězdná rodina“. AMD totiž po letech pojmenovávání svých procesorů jmény světových měst, zvolilo označení a pojmenování podle hvězd. Agena, Kuma, Spica - to budou nové procesory AMD. Výroba poběží samozřejmě 65nm postupem, který AMD do té doby vypiluje na dnes prodávaných procesorech pro sAM2. Nová architektura AMD má být prý stejným skokem, jako byl přechod Intelu z Pentií na Core. 

  • Test: AMD X2 3600+ nejlevnější výkonné dvoujádro?! 

Spolu s novou architekturou a novými procesory se změní i dosavadní označování procesorů. Nezanedbatelnou změnou bude i příslušnost nových čipů k vylepšenému socketu AM2 s označením AM2+. Ten bude podporovat vyšší HT apod.

AMD však slibuje kompatibilitu i se starším socketem AM2. Uvidíme, co na to desky, protože i Intel sliboval kompatibilitu s Core, ale díky jeho potřebám jiného napětí byly nakonec zapotřebí i nové revize základních desek k podpoře Core.

Nové procesory AMD by také mohly oficiálně podporovat (jak je již zvykem, tak AMD má řadič pamětí v CPU) operační paměti na rychlosti DDR2 1066MHz u Intelu však v té době již bude podpora 1333MHz.. Přibude také nová řada instrukcí SSE4. Hlavně však nové procesory prý budou nativně čtyřjádrové. Tedy co jádro, to vyrovnávací paměť. Z nich pak budou vyráběny dvoujádrové deriváty. Ostatně právě o novém čtyřjádru AMD se jeho tvůrce vyjádřil ve smyslu, že má být až o 40% výkonnější než stávající nejvýkonnější čtyřjádrový Intel Xeon. No uvidíme již za pár měsíců. 

Dvoukanálové DDR2

Vícejádra táhnou světem … 

Obecně bude rok 2007 dalším rokem dvou a vícejádrových procesorů. Dvoujádrový procesor bude naprostým standardem v nižší střední třídě i ve střední třídě obecně. Jednojádrové procesory totiž figurují v plánech skutečně jen sporadicky. Lze tedy odhadovat, že se maximálně bude jednat o deriváty nových procesorů, či jak sem tam bývá zvykem, o nepovedené dvoujádrové modely s vypnutým jedním jádrem.

Rok 2007 tak může být a patrně i bude rokem čtyřjádrových procesorů. Jejich ceny se výrazně sníží a AMD i Intel budou v highendu soupeřit zejména se čtyřjádrovými modely. Uvidíme, kam se ceny těch nejlevnějších podívají a zda budou zajímavé pro běžného uživatele.

Můj odhad je: Ke konci roku 14 000 Kč za nejlevnější nativní čtyřjádro. A již teď bych si dovolil spekulovat, zda u čtyřjader v případě procesorů pro osobní počítače výrobci skončí. Podle mě ne a nedivil bych se, kdybychom ještě do letoška viděli projekt osmijádrového procesoru pro domácí počítače.

Vyjádřete svůj názor diskusi: Jsou využitelné čtyř(osmi)jádrové procesory? Je to dobrá cesta nebo slepá ulička vývoje?

AMD a Intel poprvé v roce 2007 změří síly jako takřka rovnocenní soupeři. AMD totiž díky koupi firmy ATI bude nabízet vlastní řešení chipsetů a integrovaných grafických řešení. A to jak pro desktopy, tak pro notebooky. Tedy přesně to, co donedávna nabízel pouze Intel. Bude tedy znamenat AMD k AMD to samé co Intel k Intelu? Těžký rok bude mít před sebou nVidie – současná pozice hlavního dodavatele chipsetů pro AMD je neudržitelná a rok 2007 by měl znamenat ústup ze slávy.

Čipová sada od ATi

Stejné to může být na poli mobilních grafických řešení, kde AMD má nově také své vlastní zájmy díky ATI. Bohužel to prozatím vypadá, že AMD nemá nějak velký zájem nabízet vlastní řešení. Jinak si totiž nelze vysvětlit stav, kdy již pár měsíců po převzetí ATI stále nové čipsety odkládá a odkládá. nVidia tak, zdá se, může být ještě několik následujících měsíců v klidu, protože skutečné vydání nějakého AMD/ATI řešení je stále v nedohlednu.

Operační paměti: DDR3 mezi námi!

Hodí se zmínit i operační paměti. Rok 2007 totiž opět přinese další změnu formátu. Tradičně Intel přejde jako první na formát DDR3. Zatímco stále dnes mnozí nestačili ještě ani plně využít formát DDR2, tak DDR3 už je na spadnutí. V současnosti máme již paměti DDR2 schopné pracovat na více jak 1300 MHz. DDR2 se podle všeho vyšplhají jen někam k 1500 MHZ. Poté už budou hrát prim DDR3, které opět takřka začínají tam, co DDR2 končí. AMD se s podporou a přechodem na DDR3 přidá k Intelu až o rok později s příchodem socketu AM3.

DDR2 tu s námi proti DDR1 a SDRAM moc dlouho nepobyly. Bojím se jen poměrně velkého roztroušení trhu. DDR1 se totiž stále vyrábějí, protože je po nich i nadále slušná poptávka.

Nejvíce se logicky prodávají DDR2. O ty také bude zájem a do toho by měly přijít DDR3, u nichž poptávka poroste. Tato situace bohužel zrovna nenahrává příznivým cenám, protože, když se něčeho dělá hodně, tak se to dá vyrábět levnější, ale když musíte dělit síly, stojí to více peněz.

Své může také samozřejmě sehrát snížení velikosti výrobního postupu. S cenami to bude ještě zajímavé, protože konkurence na trhu operačních pamětí čítá minimálně 20 významných výrobců a to je konkurence, o které si v mnohých dalších odvětvích výrobců hardware můžeme nechat akorát tak zdát – bohužel i přes to jsou schopny se ceny vyšplhat za pár dní k nepříjemným výšinám.

Základní desky – nové a lepší?

Posledním, co úzce souvisí s procesory, jsou základní desky. I zde samozřejmě nastanou změny, které nastávají vždy při uvedení nějaké významnější změny u procesorů. Letos tedy zcela nová architektura u AMD a u Intelu přechod na 45nm výrobu. S největší pravděpodobností se tak dočkáme nových socketů a s absolutní jistotou budou uvedeny nové čipové sady, pro nové desky.

Očekává se zapojení nové PCIe sběrnice revize 2.0. Také se očekává, že ze struktury čipsetů vypadne PATA řadič, který již koneckonců není dostupný ani na čipové sadě i965P a čip je pak na desku výrobcem dodáván extra. S největší pravděpodobností se také dočkáme nového mikroformátu DTX, který představila společnost AMD. Rozhodně se také můžeme těšit na další desky pro SLI (již 2.0) a samozřejmě pro CrossFire. Obecně se však dá říci, že u základních desek bude změn minimálně.

Příště se podíváme na výhled do oblasti grafických karet a dalšího hardware. Zejména v grafických kartách nás čekají opravdu veliké změny.

Autor je šéfredaktorem DigitalDoom´s Digiworld

Autor:
  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...