Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Notebook versus desktop 1. - Jak vypadá aktuální stav duelu?

  0:01
Zvítězí notebooky nad stolními PC? Jaké trendy můžeme očekávat v následujících letech? Kde jsou hlavní rozdíly ve výkonu a použití stolních PC a notebooků? Nad čím by se měl zamyslet uživatel, který se chystá koupit si nový počítač? Odpovědi na tyto otázky vám nabídne krátký seriál "Srovnání notebooků a stolních PC".

Desktop - dinosaurus předurčený k vyhynutí?

Notebooky vyhrávají na všech frontách. Čísla prodejů mluví za vše. Zatímco prodeje stolních počítačů stagnují, prodeje notebooků rostou dvouciferným tempem. Díky rozvoji technologií a miniaturizace dnes výrobci nabízejí tenké, lehké, atraktivní stroje, s ergonomickými vlastnostmi a výkonem přinejmenším na úrovni desktopů a cenami, které se jen mírně liší od stolních sestav.

Alespoň toto nám tvrdí reklama a výrobci notebooků. Je tomu však skutečně tak? Lze dnes nahradit domácí či kancelářské PC beze zbytku notebookem? Vyplatí se investice finančně? Je skutečně notebook příjemnější nežli desktop? A nakolik se mohou malí Davidové srovnávat výkonově s Goliáši stolního světa? Pokusíme se zodpovědět tyto dotazy v následujícím seriálu.

Dnes se podíváme na trendy ve vývoji desktopů a notebooků, na důležitost výkonu a dalších vlastností pro typického uživatele a pokusíme se o definici několika obecných kategorií uživatelů počítačů a jejich strojů. Zítra si rozdělíme notebooky do kategorií podle nároků na výkon a mobilitu, podle cenových kategorií na českém trhu a upozorníme na základní rozdíly mezi notebooky vybavenými převážně mobilními či naopak stolními komponentami. V dalším díle srovnáme výkonnost klíčových komponent notebooků a stolních PC mezi sebou: procesory, čipové sady, paměti, pevné disky, optické mechaniky, grafické karty. V závěrečném díle porovnáme stolní PC a notebooky ve vybavenosti rozhraními a zamyslíme se nad budoucím vývojem tohoto duelu "desktop versus notebook".

Jakými tématy se budeme zabývat?

  • Kterým směrem se ubírají trendy ve vývoji počítačů? Proč se výkonnost nerovná užitečnost?
  • Jaký notebook se hodí pro jakého uživatele? Za jakou cenu? A s jakými komponentami?
  • Srdce počítače: jak se liší výkonnost procesoru, paměti, disku, grafiky u stolního PC a notebooku?
  • Rozšiřující možnosti a výběr rozhraní: kde má navrch stolní PC a kde vede notebook?

    Exkurz do nedávné historie

    Stolní počítače jsou zde s námi již více než jednu generaci, zatímco první mobilní počítače přišly se značným zpožděním. Kdo se seznámil s notebooky ještě před deseti patnácti lety, ten na ně nevzpomíná s přílišnou láskou. Těžké, neforemné krabice, s malými úhlopříčkami, velmi dlouho jen černobílými displeji, s minimálním výkonem. Tyto stroje byly spíše za trest než pro usnadnění života mobilních pracovníků. Zatímco se stolní počítače stávaly stále přátelštějšími, dostupnějšími a dobývaly další prostor mimo kanceláře a pracovny, notebooky kvůli prohibitivně vysoké ceně, malému výkonu a značným omezením zůstaly na dlouho výsadou nejmajetnějších.

    Notebooky procházely po většinu své existence podobným vývojem jako stolní PC, zpravidla však s několikaletým zpožděním. Zatímco stolní PC začala dobývat svět her a multimédií, notebooky teprve namáhavě objevovaly barvu a alespoň uspokojivou úroveň výkonu. Teprve velmi pozvolna se začala propastná výkonnostní mezera mezi notebooky a stolními počítači zmenšovat natolik, aby dnes dosáhla úrovně, kdy nejvýkonnější mobilní stroje mohou nabídnout výkon identický se stolními pracovními stanicemi a i levné notebooky zaostávají nanejvýš o generaci pozadu.

    Notebooky z Venuše, desktopy z Marsu

    Trendem budoucnosti je rostoucí divergence stolních počítačů a notebooků, notebooky a stolní počítače se vydají odlišnými cestami. Půjde o klíčové komponenty a jejich rozdílný účel. Zatímco první notebooky používaly mírně upravené díly ze stolních počítačů, v současnosti je mnoho komponent vyvíjeno pouze pro notebooky. Skutečně výrazně odlišným prvkem byl již od počátku displej namísto monitoru - a tento rozdíl do značné míry přetrval až do nedávné doby.

    Teprve prudký nárůst prodejů mobilních PC odůvodnil poněkud odlišné myšlení v marketingu a umožnil věnovat více pozornosti a zdrojů vývoji skutečně mobilních řešení - namísto honu za maximálním výkonem začíná být podstatnější co největší použitelnost notebooku, daleko větší roli hraje kombinace všech faktorů: od velikosti a hmotnosti přes výkon, tepelné emise, hlučnost až po univerzální konektivitu.

    Notebooky již nemusejí nabízet zcela maximální výkon, ale co nejuniverzálnější použití, při zachování ostatních výhod stolních PC. A ne nadarmo se právě stolní počítače stále častěji inspirují u notebooků, ať již jde o ploché stolní displeje, nenápadnou velikost, bezdrátové sítě či tichost a úspornost provozu.

    Výkon na prvním místě

    I přes posun ve vnímaní notebooků však výkon zůstává nadále nejpodstatnějším nákupním kritériem. Právě na kategoriích jak stolních počítačů, tak notebooků je zřejmé, že jisté axiomy jsou neměnné. Notebook stejně jako desktop je stále především počítač, jenž má odvádět práci rychle a efektivně.

    Podle konkrétního typu nasazení lze pak PC dělit do různých kategorií, od kategorie běžných pracovních notebooků, přes dobře vybavené stroje splňující nároky na mobilní práci i zábavu, až po profesionální mobilní pracovní stanice.

    Jaký počítač nejlépe vyhoví konkrétním nárokům?

    Běžný kancelářský počítač a notebook mají více společných specifikací, než by se zdálo: průměrný výkon procesoru, dostatečně velká paměť, přiměřená kapacita disku, jednodušší optická mechanika, síťová karta či faxmodem pro přístup k internetu. K tomu zpravidla ještě přibude monitor či displej s viditelnou úhlopříčkou cca 14 až 15 palců.

    U střední třídy už najdeme podstatně širší možnosti. Oproti stolním počítačům, které se zde mohou spolehnout na poměrně dostupné monitory s úhlopříčkou 17 a více palců, notebooky jim konkurují povětšinou displejem s 15palcovou diagonálou. Procesory notebooků jsou v průměru o pár set megahertzů pomalejší, v konečném důsledku však záleží více na celkové souhře komponent - a zde mívají notebooky často navrch. Výkonná čipová sada, rychlá paměť a kvalitní grafický čip, zpravidla firem nVidia či ATI - tato kombinace bývá zárukou přijatelného výkonu. Některé moderní notebooky ještě posílily převahu inovací tradičního trumfu: širokoúhlý displej nabízí větší pracovní plochu, aniž by extrémně zvětšil velikost notebooku.

    Notebooky pro nejvyšší požadavky již bojují zcela zbraněmi stolních PC - nebo naopak extrémní mobilitou. V této třídě lze najít notebooky, jež nabízejí nejvýkonnější stolní procesory, stolní čipové sady, nejvýkonnější paměti a vysokokapacitní, rychlé disky, DVD přepisovací mechaniky, stejně jako profesionální grafické čipy certifikované pro expertní aplikace. Navíc mají s displeje, jejichž úhlopříčky připomínají spíše stolní monitory - od 15 až po 18 palců. Na pomezí mobility a výkonu se pohybují notebooky, které se sice více spoléhají na úspornější mobilní komponenty než na maximální výkon, přesto však nabízejí ještě nadmíru uspokojivý výkon při velmi dlouhé době nezávislého provozu, často i přes pět hodin. A poslední v této kategorii jsou notebooky, které obětují mobilitě nejvíce, dostávají se tak výkonově na úroveň jen průměrného stolního PC, za to však vydrží i celou směnu či více bez přístupu k zásuvce, navíc jsou extrémně kompaktní a velmi snadno přenosné.

    • Nejčtenější

    Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

    v diskusi je 36 příspěvků

    26. května 2024  13:28

    Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

    Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

    v diskusi jsou 4 příspěvky

    25. května 2024

    Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

    {NADPIS}

    {LABEL} {POPISEK}

    KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

    v diskusi nejsou příspěvky

    24. května 2024

    Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

    Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

    v diskusi je 17 příspěvků

    21. května 2024

    Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

    {NADPIS}

    {LABEL} {POPISEK}

    Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

    v diskusi je 55 příspěvků

    22. května 2024  8:30

    Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

    Jsou tu už skoro 40 let. Pamatujete si na starší verze Windows?

    v diskusi je 1 příspěvek

    27. května 2024

    Operační systém Windows příští rok oslaví 40 let od svého vzniku. Za tu dobu si prošel mnoha...

    Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

    v diskusi je 36 příspěvků

    26. května 2024  13:28

    Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

    Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

    v diskusi je 7 příspěvků

    26. května 2024

    Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

    OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

    v diskusi jsou 2 příspěvky

    26. května 2024

    Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

    Akční letáky
    Akční letáky

    Všechny akční letáky na jednom místě!

    Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

    Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

    Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

    Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

    Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

    Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

    Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

    Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

    BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

    Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...