Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Luxusní notebook a la Lamborghini: předjede Asus Ferrari?

  1:00
Acer versus Asus - bitva luxusních značek je tady: notebooky Ferrari versus Lamborghini. Namísto koní zde rozhodují megaherze pod kapotou, jinak je princip stejný: krásné ženy, estetika, luxus a elegance - plus známé jméno a špičkové vybavení. V ČR se představil notebook, který míní ukrást prvenství Aceru a Ferrari. Lamborghini upoutá pozornost zaručeně na každém jednání - má se Acer čeho obávat?

Po Ferrari přichází Lamborghini: Asus se inspiroval rychlými auty a Acerem

Nelze nevidět, že Acer opět jednou zabodoval - ačkoliv je to obecně spíše low-cost dodavatel notebooků, který klade více důraz na masově nízkou cenu, než na servis a kvalitu svých produktů, nelze mu upřít čich na skvělou příležitost. Mezi výrobci notebooků byl první, který využil nesporné atraktivity závodních vozů a luxusních značek, a přenesl je do světa notebooků.

Představení notebooků Lamborghini v ČR - klikněte pro větší fotografii

Ačkoliv první krůčky byly až přehnaně Ferrari, respektive až přehnaně kýčovité, po několika dalších pokusech se to již tajwanské firmě povedlo - a Acer Ferrari 4000 je kousek, za kterým se ledaskdo otočí. Paradoxně se tak výrobci, který útočí cenou, podařilo etablovat skutečnou značku, která na zákazníka útočí přes jeho smysly, estetiku a image - a ne přes peněženku.

Tento přístup samozřejmě nezůstal nepovšimnut - a protože v počítačové branži kdo se neadaptuje, nepřežije, máme tu hodnotnou konkurenci, která může hodně ovlivnit dění v této luxusní třídě notebooků pro majetnější. Asus hodlá milovníkům krásných strojů nabídnout ještě větší požitek nežli Acer - především větší možnost volby.

Představení notebooků Lamborghini v ČR - klikněte pro větší fotografii

Oproti Acerovskému extrakousku nabízí Lamborghini notebooky ve dvou variantách - žluté a černé. Především v černé variantě je lesk nepřehlédnutelný - a téměř srovnatelný s metalízami svého jmenovce. Ačkoliv technické parametry zde nebudou to hlavní, Lamborghini nabídne Intelovské procesory - oproti Aceru se tak odpíchne k vyššímu výkonu tam, kde budou používány aplikace, které využijí dvou jader. Procesor Intel Core Duo se může pochlubit 2,16GHz taktem (model T2600), což jej posouvá hodně vysoko na výkonové stupnici, téměř jistě překoná většinu modelů Acer Ferrari 4000.

Představení notebooků Lamborghini v ČR

I zbytek vybavení pod kapotou je přinejmenším slušný. Asi nejslabším článkem bude grafika nVidia GeForce Go 7400 - sice nabízí 512 MB, ale Acer se tu pochlapil s ATI Radeon X700 o něco více. GeForce Go 7400 je integrovaná verze čipu nVidia pro lehké a štíhlé notebooky, která když už nenabídne pořádný výkon (a žel sdílí grafickou paměť s operační), tak alespoň spoří akumulátor. Ostatní vybavení však již neurazí ani hodně náročné uživatele: 100GB disk (i když zřejmě jen 5400 otáčkový, 7200 by bylo lepší), 2 GB paměti jsou skutečně dostatečné pro většinu úkolů - a 15palcový širokoúhlý displej s rozlišením 1400 x 1050 bodů také určitě nezklame.

Představení notebooků Lamborghini v ČR

Konfigurace se však může ještě měnit - například disková kapacita by se mohla zvětšit (na současné maximum 120 GB, případně zrychlit na 7200 otáček), s grafickým čipem již však pravděpodobně mnoho změn nenastane. Ferrari tak pořád ještě má šanci - ve hrách by mohl trumfovat, zatímco v multithreadových aplikacích může vítězit Lamborghini. Hmotností může Lamborghini lehce vést - přesné údaje neznáme, ale prý se má hmotností blížit 14palcovým lehkým modelům (tedy cca 2,4 - 2,6 kg?).

Je zjevné, že Asus to se svým úmyslem zavést značku Lamborghini do spotřební arény myslí vážně - koneckonců, Acer opět ukazuje, že je to možné a chytré. Acer Ferrari již není pouze notebook, ale i luxusní displej, který za velmi vysokou cenu nabízí například i zabudovaný televizní tuner - stačí nabídnout něco navíc a přidat skvělé jméno a výrobek za prémiovou cenu je na světě. Asus však nechce jen napodobovat, ale jde ještě o něco dále - již teď se mluví o mobilních telefonech Lamborghini. Těžko říci, kdo komu odpovídal na výzvu, když se ve stejnou dobu začalo z tábora Aceru ozývat cosi o organizéru v barvách Ferrari.

Představení notebooků Lamborghini v ČR

Zbývá si jen počkat, zda se do tohoto závodu nepustí i další notebookové značky - automobilových značek s dostatečně zvučným jménem by zatím bylo k mání dost. Kdyby si třeba HP vzalo pod křídla notebooky Porsche, to by teprve začalo být v tomto zajímavém segmentu pořádně horko - jako v závodních boxech.

Do té doby je však ještě daleko - podstatně blíže je uvedení Lamborghini na trh. Údajně se má objevit již v dubnu, případně brzy po té. Jeho cena je zatím spekulativní, interní zdroje Asus, oficiálně ne zcela potvrzené, odhadují cenu řádově kolem 70 až 80 tisíc Kč. Tím by se Lamborghini výrazně odpíchlo od současné ceny Ferrari - jeho nejlevnější varianta začíná na 38.500 Kč a v nejlepším provedení přijde "pouze" na 53 tisíc bez DPH.

Představení notebooků Lamborghini v ČR

Mimochodem, pro fajnšmekry - červená dioda na notebooku sice možná trochu ruší, zvláště v kombinaci se žlutým krytem. Ale to pouze do té doby, než si uvědomíte, že designéři Lamborghini tím chtěli docílit efektu podobného brzdovému světlu. A prohnutí zádi notebooku má prý připomínat masku modelu Lamborghini Miura z let sedmdesátých.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 48 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 12 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi nejsou příspěvky

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi nejsou příspěvky

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 48 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

v diskusi jsou 2 příspěvky

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...