Cenově dostupné dotykové notebooky. Vyzkoušeli jsme Acer, Asus a Sony

Podle studie IDC lidé neobměňují své počítače za dotykové modely s operačním systémem Windows 8, protože jsou drahé. Do testu jsme si tak vzali tři nejlevnější dotykové notebooky na českém trhu.
Dotykové displeje již najdete i u levnějších notebooků.

Dotykové displeje již najdete i u levnějších notebooků. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Po uvedení operačního systému Windows 8 začali výrobci chrlit na trh počítače pod taktovkou posledních trendů, tedy především nové ultrabooky a konvertibilní tablety. Tenké, lehké, výkonné, krásné a také drahé. To zřejmě přispělo k tomu, že jejich prodeje jsou vlažné a přijetí Windows 8 rozpačité.

Na českém trhu najdete tři notebooky, které mají dotykový displej pro elegantní práci se systémem dlaždic ve Windows 8 a zároveň nezruinují rodinný rozpočet. Vyzkoušeli jsme poněkud různorodou trojici Acer Aspire V5, Asus VivoBook X202 a Sony Vaio T13. Liší se úhlopříčkami displeje, konfigurací i cenou.

Procesory v nízkých konfiguracích: dva Core i3 a jeden Celeron

Konfigurací těchto notebooků je v prodeji celá řada. Aspire V5 můžete mít s procesory Pentium B, Celeron, i3 i i5. VivoBook mohou pohánět procesory Celeron a i3, u Vaia T13 si můžete vybrat mezi i3 a i5. Od zvolené konfigurace se samozřejmě odvíjí i cena notebooku.

My jsme pro recenzi od českých zastoupení zapůjčili tyto konfigurace:

                            cena          úhlopříčka displejeprocesoruložiště        
Acer Aspire V512 990 Kč14"Intel Celeron 1007U500 GB HDD
Asus VivoBook X20213 490 Kč11,6"Intel Core i3 3217U500 GB HDD
Sony Vaio T1317 990 Kč13,3"Intel Core i3 3217U500 GB HDD + 32 GB SSD

Nejlevnějším je tak Acer Aspire V5, který má největší úhlopříčku 14,4 palce a zároveň slabší procesor Celeron, taktovaný na 1,5 GHz. Stejně jako i3 má dvě jádra, ale nepodporuje Hyper-threading, takže dokáže najednou zpracovat jen dvě, nikoli čtyři programová vlákna. Na rozdíl od obou konkurentů nemá grafický čip HD4000, ale slabší HD2500. Displej je TN s lesklým povrchem a rozlišením 1 366 × 768 bodů. Co je dostatečné u úhlopříčky 11,6 palce a přijatelné u 13,3 palce, je u 14 palců opravdu zbytečně málo.

Systém má k dispozici dnes zcela obligátní 4 GB operační paměti, coby úložiště výrobce zvolil 500GB pevný disk s 5 400 otáčkami od Seagatu. Do šasi výrobce vměstnal i dnes již mnohdy opomíjenou optickou mechaniku. Vyrobila ji Matshita a poradí si s CD i DVD (+,-,R, RW, DL). K síti se připojí gigabitovým ethernetem od Realteku, případně "enkovou" wi-fi kartou Atheros. Akumulátor má kapacitu 37 Wh.

Acer V5

Mírně dražší je nejmenší Asus VivoBook X202 s procesorem Core i3 a chipsetem Ivy Bridge. Rozlišení 1 366 × 768 pixelů považujeme na úhlopříčku 11,6 palce dostatečné. Horší je to s pozorovacími úhly, stejně jako jeho souputníci je osazen TN zobrazovacím panelem. S LED podsvětlením a lesklou povrchovou úpravou. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti, jako úložiště slouží klasický pevný disk s kapacitou 500 GB a rychlostí ploten 5 400 ot./min. od Hitachi. Konektivitu zajišťuje 100Mbit síťová karta Atheros a 802.11n wi-fi karta od Broadcomu. Akumulátor má kapacitu 36 mWh.

Asus X202

Nejdražším testovaým modelem je Sony Vaio T13, s TN displejem s úhlopříčkou 13,3 palce a rozlišením 1366 × 768 pixelů, což není vzhledem k úhlopříčce mnoho. Srdcem je procesor Core i3 a čipset Ivy Bridge. I on je osazen 4 GB operační paměti, ale náskok před testovanou konkurencí má díky použití dvou disků. Skladování dat slouží 500GB pevný disk s 5 400 ot./min. od Hitachi, pro rychlejší práci systému je určen rychlý 32GB SSD Samsung.

To částečně opodstatňuje vyšší cenu a zároveň zajišťuje mírně lepší výsledky ve výkonových testech. Připojení k síti zastane gigabitový ethernet od Realteku a rychlá (802.11n) wi-fi karta Atheros. Vaio má z testované trojice největší kapacitu akumulátoru, 45 Wh.

Sony T13

Ve všech noteboocích byla nainstalována 64bit verze Windows 8.

Dotykové displeje: s prsty dobré všechny

Naši mírně nekonzistentní skupinu spojují dotykové displeje. Ve všech případech jsou kapacitní, lze je tedy ovládat prstem, speciálními rukavicemi se stříbrným výpletem, nebo dotykovým perem pro kapacitní displeje.

Všechny rozpoznají více dotyků najednou. Dobrou zprávou je, že si všechny poradily s "plným počtem", tedy s deseti dotyky najednou. To se hodí zejména při práci s obrázky, mapami nebo u her. Displej vás tak neomezuje, a na ploše tak můžete pracovat všemi deseti.

Dokud jsme displej ovládají prstem, byli jsme spokojeni se všemi. Listování webovými stránkami, manipulace s mapami a obrázky, ovládání her, vše jde bez potíží. Ale pokud plánujete na displeji pracovat dotykovým perem, je situace poněkud horší.

S dotykovým perem Wacom Bamboo Stylus jsme zkusili na displeji kreslit a psát ruční poznámky. Nejlépe si s těmito úlohami poradil displej Asusu, poznámky byly rozpoznávány s minimem chyb a při kreslení byl z testované trojice nejpřesnější.

U Aceru a Sony se stylus vůbec nevyplatí brát do ruky. Poznámky nemáte šanci napsat ani při silném soustředění a kresba vypadá, jako když ji pořídíte při jízdě na býku připojeného k rozvodu vysokého napětí.

Výbava: každý port se počítá

Na rozdíl od ultrabooků, kde se šetří každý milimetr, jsou všechny testované notebooky osazeny porty docela rozumně.

Levé boky. Shora vidíte Asus, Sony, Acer.

Acer a Asus jsou osazeny zcela identicky: mají dva USB 2.0 porty, jeden USB 3.0 port, HDMI výstup, kombinovaný konektor sluchátek a mikrofonu, LAN pro připojení k síti, D-SUB pro připojení dalšího monitoru a čtečku SDHC karet. Paradoxně, větší Acer sdružil výstup pro monitor a port ethernetu do jednoho plochého konektoru, a tak k připojení potřebujete redukci, kterou naštěstí výrobce přibalil.

Pravé boky. Zeshora vidíte Asus, Sony, Acer

Model od Sony je vybaven téměř stejně, jen má o jeden USB 2.0 port méně. Výhodou je, že ten druhý, USB 3.0, umí připojené zařízení napájet a nabíjet i ve vypnutém stavu.

Výkon: žádné stíhačky, na běžné domácí činnosti stačí i Celeron

Začněme čísly. V testu GeekBench, který měří především výkon procesoru a pamětí, dosáhly Asus a Sony velmi vyrovnaných výsledků: Sony 3 764 bodů, Asus 3 722 bodů. Mají stejné procesory, a tak se není čemu divit.

Acer s procesorem Celeron dosáhl o necelou třetinu nižšího výsledku 2 854 bodů. Pro zajímavost: je to podobný výsledek, jako má dvoujádrový Core2Duo T8100, který před pěti lety patřil k tomu nejvýkonnějšímu, co se v noteboocích dalo pořídit. Takže ano, z dnešního pohledu je výkon spíše skromný, ale zároveň to při běžných činnostech není žádný louda.

Větší rozdíly byly ve výsledcích výkonového testu PC Mark, který počítač prověří o něco zevrubněji a výsledek ovlivní i výkon grafického čipu a rychlost pevného disku. Zde vyhrál Sony s výsledkem 2 338 bodů, Asus dosáhl výsledku 2 019 bodů. Na tomto rozdílu má nejspíše největší podíl malé ale rychlé SSD uložiště, které va Vaiu doplňuje pevný disk.

Acer se slabším procesorem i grafickou kartou trochu překvapivě nedosáhl nijak dramaticky horšího výsledku. Výsledných 1 801 bodů je jen o 220 bodů méně, než dostal Asus.

Pokud na počítači brouzdáte po internetu, koukáte na filmy (včetně plného HD), vyřizujete poštu, píšete ve Wordu a upravujete fotky z dovolené, nebudou vás procesory nijak omezovat. Odezva systému a rychlost reakcí je u Celeronu nižší než u i3 (a ta nižší, než u i5), ale motivace připlatit si za lepší procesor opravdu není vysoká.

Pokud stříháte a editujete HD video, zpracováváte hromady fotek v RAW a dlouhé hodiny pracujete v náročných vývojových prostředí, pak uděláte lépe s i5, nebo rovnou i7. A v takových případech se vyplatí si připlatit.

Provedení, klávesnice, zvuk a kamery

Nejpropracovanější design v testu předvedlo Sony. I na něj zřejmě padla část nákladů, které musíte zaplatit oproti konkurenci. Spolu s Asusem má v konstrukci kovové prvky (plocha kolem klávesnice s palmresty a kryt displeje). Acer je zcela plastový, což se projevuje především měkčím krytem displeje, a drobným vlněním obrazu po stranách při manipulaci s notebookem či displejem.

Co se chlazení týče, nejhlasitější ventilátor má Sony. Při plném nasazení docela sviští, ale vysloveně rušivý není. Nejteplejší šasi, především v citlivé oblasti palmrestů, měl Acer.

Spokojeni jsme byli s výdržemi na akumulátory. Při našem běžném testovacím režimu s využitím w-fi, streamování, kancelářských aplikací a s jasem na příjemnou hodnotu jsme u Aceru dosáhli času 3 hodiny 25 minut, u Asusu 3 hodiny 15 minut a u Sony 3 hodiny 45 minut.

Všechny klávesnice jsou typu chiclet, žádná nemá podsvětlení. Díky větší úhlopříčce si mohl Acer dovolit menší sdružování kláves, což je v praxi příjemnější.

Acer V5
Asus X202
Sony T13

Klávesnice a touchpady. Zleva Acer, Asus a Sony. Klávesnice jsou typu chiclet, touchpady multidotykové. Acer a Sony vnímají doteky dva, Asus tři.

Nejpříjemněji hraje vestavěnými reproduktory notebook Sony. Zvuk má výrazné středy, rozumně ostré výšky a vysokou maximální hlasitost. Acer hraje prakticky jen výšky, takže je jeho poslech nepříjemný. Maximální hlasitost je dostačující, vokál srozumitelný. Asus má nejnižší maximální výkon, ale přirozené podání vokálu. U muziky se snaží o co nejbohatší podání a výsledek je zbytečně nabroušený až agresivní.    

Všechny notebooky mají nad displejem integrovanou webovou kameru, ve všech případech její aktivaci prozradí sousedící LED. U Aceru a Asusu mají maximální rozlišení 0,9 MPix, u Sony 1,0 MPix. Tedy nic moc. V režimu video je to zhruba 720p, což na videotelefonii přes Skype stačí. Asus nabídl nejkontrastnější a subjektivně nejlépe vypadající obraz, neumí však moc pracovat s protisvětlem. To jde lépe Aceru i Sony, jejichž obraz je však méně kontrastní, méně ostrý a trpí výraznějším šumem.

Závěr bez jednoznačného vítěze

Test tentokrát nemá jednoznačného vítěze. Pokud chcete na displeji pracovat dotykovým perem, je jedinou volbou Asus. Ten je navíc šikovně malý na cesty, ale doma si zase můžete dopřát komfort větší úhlopříčky Aceru, který nabízí nejlepší poměr velikosti dotykové obrazovky vzhledem k ceně. Nebo si můžete připlatit za Sony, které má lepší zpracování, kompromisně velkou úhlopříčku a nejvyšší výkon.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 18 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Technika nestíhá potřeby lidstva. Nutné jsou kvantové počítače, vysvětluje fyzik

v diskusi je 9 příspěvků

7. dubna 2024

Premium Fyzik Martin Friák se zabývá vývojem nových materiálů. Na pomoc si bere nejmodernější...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 5 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Nejen Burian se pletl. Jeho sauropodní „potápěč“ by se utopil

v diskusi jsou 3 příspěvky

13. dubna 2024

Burianův obraz dokončený v neklidné době druhé světové války je dnes již naprostou klasikou, která...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi jsou 2 příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...