Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Komprimované video? Jedině MPEG

Poté, co jsme nakousli tématiku digitálního videa povídáním o rozhraní FireWire, se dostáváme až k pojmům komprimované video, MPEG apod. Dnes si podrobněji povíme o standardu MPEG-1.

Poté, co jsme nakousli tématiku digitálního videa povídáním o rozhraní FireWire, se dostáváme až k pojmům komprimované video, MPEG apod. Dnes si podrobněji povíme o standardu MPEG-1.

MPEG-1

Vývoj první verze formátu trval dlouho zejména proto, že šlo o průkopnickou práci. Bylo nutno vytvořit metodologii, která převede video signál resp. pohyblivý obraz do datové podoby a to tak, aby výsledný datový tok odpovídal přenosové rychlosti běžné CD-ROM mechaniky. Reálný datový tok těchto mechanik v době návrhu formátu nepřesahoval 200kB/s resp. 1,5Mb/s. Bylo jasné, že formát musí používat silnou kompresi signálu, protože daný tok odpovídá kompresnímu poměru 150:1 (v soustavě PAL). Pro pochopení vlastností formátu MPEG-1 (zejména degradace vstupního obrazu) probereme podrobněji jednotlivé kroky komprese.

Výchozím materiálem se stala doporučení pro digitalizaci video signálu (ITU-R 601), která vycházejí z běžných vysílacích standardů PAL (popř. NTSC v Americe). Již samotné barevné vzorkování (digitalizace) video signálu umožňuje kompresi signálu. Dle doporučení je barevný obraz reprezentován pomocí barevného modelu YCbCr, který odděluje jasový (Y) a barvonosný signál (CbCr). Tento model je praktický nejen vzhledem k černobílým televizím a displejům, ale též vzhledem k citlivosti lidského oka na změny (a tím i chyby) v jasové složce a menší citlivosti v barvonosných složkách barev. Proto si můžeme dovolit vzorkovat barvonosný signál méně přesně než jasový signál. Vstupní signál je obvykle vzorkován poměrem 4:2:2, tj. na dva po sobě jdoucí jasové vzorky v každém řádku, připadá jeden vzorek barvonosný (CbCr). V případě standardů JPEG a MPEG se používá vzorkování 4:2:0. Tento formát přiřazuje každému bloku jasových vzorků 2 x 2 jeden vzorek barvonosný (CbCr), viz obrázek.

Dalším materiálem, ze kterého MPEG vznikl je (paralelně vznikající) formát JPEG, který je vyvíjen jinou standardizační skupinou ISO - JPEG (Joint Photographics Expert Group). JPEG využívá pro ukládání statických obrazů ztrátovou kompresi, která se provádí v následujících krocích:

  1. Vstupní obraz se převede na model YCbCr dle formátu vzorkování 4:2:0.
  2. Obraz se rozdělí na čtvercové bloky 8 x 8 pixelů, ve kterých se provádí komprese nezávisle blok po bloku.
  3. Každý blok je komprimován pomocí diskrétní kosinové transformace (DCT), jejíž koeficienty jsou kvantizovány (tzn.definovaným způsobem je jim přiřazeno celé číslo). Koeficienty jsou pak uspořádány pomocí tzv. zig - zag schématu do posloupnosti čísel charakterizující jeden blok. Kvantizace poté určuje kvalitu ztrátové komprese, kterou může volit uživatel.
  4. Získané posloupnosti koeficientů se uspořádají dle zvoleného způsobu (standard definuje celkem 3) a provede se komprese standardním kodérem (Huffman encoding v kombinaci s Run Length).

Uvedené kroky jsou přejaté i do formátu MPEG, ale navíc se přidávají další kroky, které využívají zejména předem známého rozlišení obrazu. Formát je určen pro uložení video signálu, z čehož plyne i výchozí rozlišení: vzorkováním jasového signálu v soustavě PAL získáme matici 720 x 576 vzorků. Formát MPEG převede vstupní rozlišení na signál SIF (Source of Input Signal), který sníží počet vzorků v každém řádku a sloupci na polovinu. Poloviční rozlišení je tedy 360 x 288, tím se sníží datový tok na čtvrtinu. Vzhledem k vzorkování barev 4:2:0 je obraz rozdělen na makro - bloky 16 x 16 odpovídajícím čtyřem sousedním blokům 8 x 8. Obrazové rozlišení SIF se tedy musí zarovnat tak, aby bylo v řádcích i sloupcích dělitelné 16. Výsledné rozlišení MPEG-1 SIF je tedy 352 x 288.

Nejkomplikovanější částí MPEG komprese je využití redundance obrazového signálu v časové ose, kterou lze ušetřit mnoho dat. Například při pohledu na TV zpravodajství zůstává pozadí často beze změny a mění se jen části obrazu odpovídající poloze moderátora. Právě tohoto jevu využívá tzv. rozdílová komprese, která kóduje pouze změny v po sobě jdoucích obrazech. Změny se zaznamenávají jako pozice změněných makro - bloků, tj. zaznamená se současný makro - blok a jeho pozice v následujícím snímku. Obraz zakódovaný rozdílem od předchozích obrazů se označuje jako obraz P (prediction) a odpovídá vlastně předpovědi nové podoby snímku.
Obraz, který se stal referenčním pro zakódování se označuje I (intra frame). Obraz I je vlastně obdobný jednomu snímku zakódovanému pomocí komprese JPEG. Kombinací snímků I a P lze průměrně komprimovat signál na polovinu. Většího efektu lze dosáhnout tzv. obousměrným kódováním, tj. kódováním pomocí průměru předchozího a budoucího obrazu. Tento obraz se označuje jako B (bi-directional). Kombinací snímků P, I a B lze dosáhnout vysokého kompresního poměru. Snímky se řadí do opakujících se skupin obrazů v pořadí I, P, B. Počet snímků I určuje minimální rychlost náhodného přístupu k danému obrazu. Volba počtu bloků obrazů P a B ovlivňuje kvalitu MPEG komprese.
Výsledkem uvedených kroků je proud dat, který obsahuje jednotlivé zakódované makro - bloky, ze kterých se skládají obrazy I, P a B. Zvuk je v MPEG-1 komprimován se vzorkovací frekvencí 48kHz (max. 384kb/s) v maximálně dvou kanálech.

Vlastnosti MPEG-1

Z uvedených kroků MPEG komprese plyne i značná část vlastností formátu MPEG-1. Často kritizovanou vlastností MPEG-1 komprese jsou viditelné "čtverečky", které odpovídají makro - blokům. Bloky jsou viditelné zejména díky nízkému rozlišení obrazu a také díky tomu, že lidské oko je velmi citlivé na ostré hrany vznikající na rozhraní sousedících bloků. Problematická je též vazba formátu MPEG-1 na rychlost datového toku. Pokud se při kódování rozdílovým kódováním nedosáhne požadovaného datového toku, pak je obraz značně nekvalitní až do příchodu prvního obrazu typu I.

Hledání makro - bloků pro rozdílovou kompresi je mimořádně náročný úkol. Nalézt odpovídající si části v obraze totiž není jednoznačný úkol, a proto kvalita nalezení I, P, B bloků závisí na softwarové implementaci. Dobrý kodér se například vyznačuje tím, že místa střihu kóduje jen pomocí obrazů I a místa s prolínáním obrazy B. Pokud se při kódování nedosahuje požadovaných výsledků, tak je možné ještě před samotné kódování zařadit průměrování obrazů (viz obrazy typu B).
Standard MPEG-1 neobsahuje instrukce pro řízení datového toku, což vytváří problémy zejména při přenosu dat. Rozlišení není omezeno pouze na PAL či NTSC, ale jeho teoretické možnosti jsou od 16 x 16 do 4095 x 4095pixelů s až 30 snímky za sekundu. MPEG není principielně určen k dalšímu zpracování videa, tj. k jeho dalšímu přetváření. Jeho určení je spíše směrováno jako výsledný produkt, který se "jen" prohlédne.

Po tomto širokém a poměrně obsáhlém úvodu do MPEG komprimace se příště podíváme na téma zajímavější. Budou to standardy MPEG-2 a MPEG-4.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....