Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vzniká nejvýkonnější superpočítač Česka. Pojmenujte ho a můžete vyhrát

  10:56
Příští rok v prostorách IT4Innovations, což je národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava, postaví nový superpočítač. Ten bude nejvýkonnějším strojem tohoto druhu v Česku. Nový superpočítač ještě nemá jméno. To mu můžete dát právě vy a třeba vyhrát i vlastní server.
Superpočítač Salomon v národním superpočítačovém centru IT4Innovations

Superpočítač Salomon v národním superpočítačovém centru IT4Innovations | foto:  IT4Innovations

Pokud by se hodnotily superpočítače podle jmen, pak by se patrně v Česku co do známosti umístila na prvním místě Amálka. Ten slouží pro potřeby Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Lidé ho znají především díky tomu, že je nejstarším sloužícím superpočítačem v Česku. Jeho úkolem je provádět náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. Využívá se třeba k analýze jevů, které zachytily lidské sondy ve vesmíru.

Nový superpočítač určený pro IT4Innovations bude více než tisíckrát výkonnější. Amálka se i o po upgradech pohybuje na úrovni několika bilionů výpočtů za sekundu (teraflops), zatímco ostravská novinka bude zvládat více než 15 biliard výpočtů za sekundu (petaflops, PFlop/s), konkrétně 15,2 PFlop/s .

Ale ani to není dost na to, aby ohrozil nejvýkonnější známý stroj světa. Tím je japonský systém nazvaný Fugaku, který je postaven na architektuře Arm. Ten zvládne až 415 biliard výpočtů za sekundu. Na druhou stranu je to zdaleka nejvýkonnější stroj světa a druhý v pořadí Summit běžící v  organizaci Oak Ridge National Laboratory zvládne „jen“ necelých 150  petaflops.   

I proto by se nový stroj mohl zařadit mezi světovou třicítku podle žebříčku organizace TOP500. V Evropě se bude pohybovat v první šestce. Po spuštění už tu však bude další konkurence a vylepšené stávající superpočítače, a tak vývojáři odhadují, že se nejrychlejší superpočítač Česka zařadí do první desítky v Evropě a první padesátky ve světě. Stále je třeba mít na mysli, že to jsou jen známé a dostupné systémy. Pokud by se započítaly různé vládní systémy, které slouží třeba pro potřeby armády, žebříček by to patrně radikálně změnilo.

Novinka, která je zatím označena kódem EURO_IT4I, bude sestavena společností Hewlett Packard Enterprise. Celkem bude obsahovat šest součástí: 

  • univerzální část pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s procesory  AMD EPYC s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s.
  • akcelerovaná část tvořená 70 servery HPE Apollo 6500, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory NVIDIA A100 Tensor Core s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence.
  • část navržená pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti.
  • 36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s bude vyhrazených k poskytování cloudových služeb.
  • vysokorychlostní síť NVIDIA Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s.
  • rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.

Pokud to vše sečteme, dostaneme systém se 100 000 CPU jádry a 250 TB operační paměti RAM. Dále 3,8 milionu CUDA jader / 240 000 tensorových jader a s podporou  22,4 TB superrychlé HBM2 paměti. Celý systém dostane cílené přímé kapalinové chlazení, které bude odvádět teplo generovaného novým superpočítačem. 

Evropská spolupráce

Vznik stroje umožnila společná platforma EuroHPC JU, což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery s cílem koordinovat a kombinovat zdroje pro vývoj špičkových exascale superpočítačů v Evropě. 

IT4Innovations před rokem a půl uspělo v celoevropské soutěži s projektem „IT4Innovations centrum pro evropskou vědu a průmysl“ o hostitelství tzv. EuroHPC petascale superpočítačového systém a příští rok na jaře již bude stroj v Česku fungovat.

Logo projektu nového superpočítače pro IT4Innovations

„Cena pořizovaného systému činí 14,86 mil. eur, z čehož 35 % nákladů, tzn. 5,13 mil. eur, bude uhrazeno prostřednictvím EuroHPC JU. Zbývající náklady ve výši 9,73 mil. eur budou financovány prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) za podpory zdrojů Evropských strukturálních a investičních fondů,“ popisuje IT4Innovations systém financování. 

IT4Inovation počítá s tím, že nový superpočítač bude využíván pro pokročilé modelování, simulace a urychlení výzkumu v oblasti vědy, lékařství a inženýrství. Obecně bude zapojen do řešení  komplexních vědeckých i průmyslových problémů zahrnujících jak klasické numerické simulace, tak rozsáhlé datové analýzy nebo využití umělé inteligence. Odhaduje se, že celkové provozní náklady v letech 2021 až dokonce životnosti v roce 2025 vyšplhají na 14 mil. eur. 

Konkrétně by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury a hledání léčiv pro vývoj léku na covid-19.

Anselmo, Solomon. Další jméno je na vás

Pro  IT4Inovation to bude již pátý počítačový systém. „Nejstarší z roku 2013 je superpočítač Anselm s teoretickým výkonem 94 TFlop/s. V roce 2015 jsme uvedli do provozu superpočítač Salomon, který v témže roce se svým teoretickým výkonem 2 PFlop/s obsadil 40. místo v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Od roku 2019 máme k dispozici pro naše uživatele rovněž specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s a rozšíření systému Anselm o nový výpočetní systém Barbora s výkonem 849 TFlop/s a nejnovějšími superpočítačovými technologiemi,“ popisuje firma svou aktuální výbavu.  Celkem tyto systémy obsahují kolem 30 tisíc procesorových jader a jejich celková špičková spotřeba dosahuje 1,1 MW.

Ostravský superpočítač dostal jméno Barbora. (2. října 2019)

Tyto stroje jsou využívány na celou škálu úkolů. V poslední době například pomáhají s výpočty pro Atlas mobility, když měří pohyb lidí na základě anonymizovaných dat T-Mobile na úrovni krajů, obcí a městských částí.  

Jak jsme již zmínili, je připravovaný stroj zatím kódově označován jako  EURO_IT4I, finální jméno mu můžete dát právě vy. Přímo na stránkách  IT4Inovation je vyhlášena soutěž, v níž může každý zájemce zaslat až tři návrhy, u nichž bude hodnocena originalita a výstižnost. 

Soutěží se nejen o čest pojmenovat nejvýkonnější superpočítač v Česku, ale také o dva servery a jeden přístupový bod.

3. října 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Rozhlas místo rádia. O novém názvu rozhodl jediný článek v Národních listech

v diskusi je 17 příspěvků

25. května 2024

Rok po začátku vysílání v Československu nastal konec „radiofonie“ a „broadcastingu“. V květnu 1924...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 3 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...