Superpočítač Sierra v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii

Superpočítač Sierra v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii | foto: Národní laboratoř Lawrence Livermore

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

  • 37
Aktuální žebříček nejvýkonnějších počítačů světa zamíchal již poněkud monotónním obrazem, kde již několik let vládnou systémy běžící v Číně. Ta jich má ovšem v nejvýkonnější pětistovce stále více.

Žebříček nejvýkonnějších počítačů světa Top500 je zveřejňován jednou za půl roku. Ten aktuální po dlouhé době přináší změnu na prvních místech. Poprvé od roku 2016 se na první příčku dostal jiný než čínský systém a to hned na první dvě místa.

Jak jsme avizovali již letos v červnu, je v současnosti nejrychlejší počítač světa Summit od IBM instalovaný v laboratoři amerického ministerstva energetiky ve městě Oak Ridge ve státě Tennessee. Jeho výkon je 200 petaflopů (počet operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu), což je zhruba dvojnásobek dosavadního rekordmana Sunway TaihuLight, který zvládne 125,4 biliard operací za sekundu (125,4 petaflopů).

Aktuální žebříček ovšem ukazuje ještě změnu i na druhé pozici. Tam se dostal druhý počítač ze Spojených států. Jmenuje se Sierra a také jej vyrobila společnost IBM. Je nainstalovaný v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii a pracuje s výkonem 125,7 petaflopů. Oba tak přeběhly již zmíněného dosavadního čínského rekordmana, byť druhý jen těsně.

Pro IBM je to návrat na vrchol žebříčku po pěti letech. Podařilo se jí to díky systému, který má 4 608 uzlů, z nichž každý obsahuje dva procesory Power9 a šest grafických čipů NVIDIA Tesla V100.

Do první desítky superpočítačů se ještě vešly stroje z Japonska, Německa a Švýcarska.

Nejvýkonnější český počítač Solomon je na 214. místě a má výkon dva petaflopy.

Výrobci plánují, že kolem roku 2022 by mohli představit první superpočítače, které by překonaly hranici tisíc petaflopů.

Čína kraluje

Přestože nejvýkonnější systémy Top500 nyní pracují ve Spojených státech, podíl jejích superpočítačů v tomto žebříčku stále klesá. Čína má obsazenou již téměř polovinu s 227 stroji. USA jich mají 109, což jje dosud nejmenší počet pro tuto velmoc.

Jak uvádí server EETimes, síla Číny se projeví ještě více, pokud se podíváme na podíl výrobců. Ti z Číny (Lenovo, Inspur, Sugon a Huawei) postavili 295 systémů. Americké společnosti Cray, HPE, Dell EMC a IBM mají v Top500 zastoupení se 120 systémy.

Zajímavé je výkonnostní srovnání všech systémů, kde ty postavené Američany zastupují v součtu 38 procent, zatímco ty čínské se na souhrnném výkonu počítačů v žebříčku podílejí 31 procenty.