Do rukou se nám dostal zbrusu nový tablet značky Doogee, kterou jsme zatím znali jako výrobce odolných chytrých telefonů. Dobře si pamatujeme, jak jsme si na mobilním veletrhu MWC dělali trochu legraci z modelu s 20 000mAh akumulátorem, svítilnou, výstražnou světelnou signalizací a konstrukcí, která naznačovala, že by v nouzi šlo telefon použít i jako kladivo. I tablet R10 se počítá mezi odolné, podle výrobce splňuje požadavky normy MIL-STD_810H.
Není to přitom žádné monstrum – tloušťka 13,5 milimetru a hmotnost 820 gramů je při 10,4palcové úhlopříčce dost, ale vzhledem ke konstrukci žádné drama, protože ta je parádní. Tablet je perfektně tuhý, a i když se ho snažíte poměrně vysokou silou zkroutit či ohnout, konstrukce se ani nehne. Žádného pohybu jsme nedocílili ani u displeje, ostatně je chráněn sklem Gorilla Glass 5. Na provedení jsme byli hodně zvědaví, protože jak nám při dřívějším setkání prozradil obchodní ředitel společnosti Doogee Peter Liu, všechny produkty se navrhují „in-house“ a vyrábí je ve vlastní továrně.
Hrany kolem displeje jsou vystouplé, takže při pádu na rovný povrch by vždy mělo náraz pohltit šasi. Samozřejmě pokud spadne displejem na kámen, nebude mu hrana nic platná. Záda jsou kovová, hrany z měkčího plastu, který část energie případného nárazu pohltí a ještě se snadno neodře.
Od přejíždění tabletu autem a jeho házení z okna jsme upustili. Odolnost totiž neznamená nezničitelnost, ale především snížení rizika, že při neopatrném zacházení k poškození dojde. A najít hranice různých variant nehod s jedním kusem zařízení není proveditelné. Raději jsme proto zkusili, jak si tablet poradí při práci v trochu extrémních podmínkách, které však v reálném světě nastat mohou. Zejména při práci ve vysokých teplotách, hlubokých mrazech, případně v mokru.
Jak pracuje ve vedru?
Tablet s trvale zapnutým displejem a aplikací načítající teplotu z čidla akumulátoru jsme zavřeli do trouby. Ručička bimetalového teploměru se pohybovala mezi 50 a 60 °C, tablet jsme nechali několik desítek minut prohřát – jakmile čidlo teploty akumulátoru hlásilo 48 °C, spustili jsme první test. PC Mark ukázal výsledek 5 935 bodů, což je o 37 procent pod referenční hodnotou při pokojové teplotě. Chvíli jsme počkali, až teplota akumulátoru vzroste na 53 °C a test zopakovali. Výkon tentokrát poklesl o další dva procentní body, byl tedy o 39 procent nižší než referenční měření.
Ačkoli jsme si horký tablet při přenosu museli přehazovat z ruky do ruky – infračervený teploměr hlásil na povrchu kolem 60 °C – a ani dotyky na displej nebyly dvakrát příjemné, systém bez problémů fungoval, tablet byl normálně responsivní a třeba Full HD video na Youtube přehrál jako vždy, včetně zvuku.
Potěšilo nás, že z tabletu ani při těsném přičichnutí nebyl patrný žádný pach hřejících se plastů či gumy, nic. Maximálně jemné tóny svatomartinské husy a jablečného štrůdlu, které v troubě trávily čas dva dny před tabletem.