Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Ceny: Jaro přináší velké slevy pamětí a procesorů. Je čas nakupovat?

  5:00
Jsme v polovině jara letošního roku a výrobci procesorů a pamětí se nás snaží rozveselit dalším poklesem cen pamětí a procesorů. Je již čas nakupovat nebo se vyplatí ještě chvíli setrvat v klidu?
Jsme v polovině jara letošního roku a výrobci procesorů a pamětí se nás snaží rozveselit dalším poklesem cen pamětí a procesorů. Je již čas nakupovat nebo se vyplatí ještě chvíli setrvat v klidu?

Odpověď na otázku, zda se v této chvíli pustit do horečnatého nákupu, nebo ještě chvíli počkat na další slevy, je možná jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. V Česku totiž máme mírnou výhodu v tom, že naši prodejci reagují na vývoj zahraničních trhů s mírným zpožděním a to nám dovoluje předkládat poměrně úspěšné předpovědi minimálně na následující týden. Pokud se k tomu přidají více či méně známé informace o chystaných změnách cen u významných výrobců a data o náladě na trhu, odkryje se tajenka budoucího vývoje cen v ČR téměř celá. Na druhou stranu - nic není stoprocentní a je zde příliš mnoho dalších vlivů, které mohou konečný vývoj ovlivnit. Takže, nakupovat či ne?

Odpověď zní...ještě ne. Je totiž vysoce pravděpodobné, že ceny pamětí (především SDRAM) půjdou ještě o nějaký ten kousek dolů a ani u procesorů se nedá očekávat nějaký nárůst. Cena pamětí se totiž na světových trzích neustále propadá a zdá se, že výrobní kapacity jsou větší než je schopen trh pojmout (vyjma RDRAM). Také je potřeba započítat pokažený odprodej části korejského výrobce pamětí Hynixu americkému Micronu, který se klidně může mstít snižováním cen svých pamětí, což by pro zadlužený Hynix nebylo příjemné.

U procesorů se zase na začátku května chystá uvádění nových výrobků a z toho vyplývá následné zlevňování již prodávaných modelů. Rada tedy zní - počkat tak dva týdny. To tu již i my budeme s dalším přehledem cen pamětí a procesorů, a tak se budete moci přesvědčit, zda se předpoklady splnily.

Paměti

Celkový pokles cen pamětí je relativně výrazný a asi přinese vrásky všem firmám, které investují pouze do rozšíření výrobních kapacit, ale již jim třeba nezbývá tolik peněz na nejnovější výrobní technologie. Cena současných paměťových čipů SDRAM se totiž již znovu pomalu dostává pod výrobní náklady a pokud se společnostem nepodaří továrny na výrobu těchto již pomalu zastarávajících pamětí překonvertovat na produkci DDR SDRAM, patrně spláčou nad výdělkem.

Vývoj ceny pamětí SDRAMZdá se, že paměti SDRAM začínají vzpomínat na staré časy a zlevňují o sto šest, respektive minimálně o deset - procent. Například 64 MB DIMM na frekvenci 133 MHz je nyní o 11 % levnější, což je za 14 dní výrazný pokles, který tomuto produktu přiřazuje cenu kolem 600 korun. Pod 1000 korun se ještě vešel modul o kapacitě 128 MB, který od minulého přehledu zlevnil o 10 %.

U DDR SDRAM pamětí se z pohledu zákazníka nejlépe vedlo té o kapacitě 256 MB a frekvenci 266 MHz. Její sleva za 14 dní činí 12 % a modul se tak dostává těsně pod hranici 2100 Kč a stává se nejvýhodnější koupí u 266 MHz DDR SDRAM pamětí. Zajímavý je mírný nárůst 256 MB modulu s frekvencí 400 MHz, který činil 2,5 %, v důsledku čehož se cena paměti přiblížila pěti tisícům korunám.

Vývoj ceny pamětí DDR SRAM a RIMM Vývoj ceny pamětí RDRAM byl jako na houpačce. Zatímco 128 MB modul o téměř 2 % podražil, RIMM s dvojnásobnou kapacitou zlevnil o necelé 1 %. Z toho vyplývá, že 256 MB RDRAM je nyní mírně levnější v poměru 1Kč/1MB, než 128 MB. Zatímco cena paměti s kapacitou 256 MB se pohybuje kolem 3200 korun, cena o polovinu menšího modulu je kolem 1650 korun. Stále jsou taky tyto paměti téměř o polovinu levnější než DDR SDRAM paměti na frekvenci 333 MHz se stejnou kapacitou.

Procesory

V tomto měsíci lze očekávat příchod nových výkonných modelů, jak u AMD tak u Intelu, na druhou stranu nás opustí procesory Pentium 4 s frekvencí 1,7 GHz, Pentium III s 1,13 GHz a Celerony 1GHz a 1,1 GHz. Také AMD opustí výrobu některých pomalejších modelů, aby uvolnila kapacity na výkonnější produkty.

AMD

Vývoj ceny procesorů Duron a Celeron AMD se nechalo slyšet, že v příštím roce již nepočítá s Durony a tak se možná do půl roku můžeme těšit na opravdu zajímavé ceny těchto procesorů. Při pohledu na uplynulých 14 dní, během kterých tyto procesory zlevnily v rozmezí 4-8 %, patrně nejvíce zaujmou procesory s taktem 950 a 1000 MHz. První totiž zlevnil o 8 a druhý o 7 %, v měsíčním pohledu to ale již u obou dělá téměř 12%. Cena 950 MHz Duronu se již natolik přiblížila 900 MHz modelu, že vyplatí těch pár korun do cca 1550 doplatit a pořídit si o 50 MHz rychlejší výrobek. Za 1 GHz pak kupec zaplatí kolem 1700 korun. Celkově nejlevnějším procesor celého tohoto přehledu je Duron s taktem 800 MHz a cenou kolem 1350 korun.

Staré Athlony s jádrem Thunderbird již pomalu vyklízejí pole a například 1330 MHz čipy zlevnily za uplynulých 14 dní o 7 % a značně se tak přiblížily cenové hranici 3000 korun. Naproti tomu, 1,4 GHz Athlon Tbird nezlevnil ani o celé procento a lze jej tak nyní pořídit za přibližně 3800 korun.

Vývoj ceny procesorů Athlon XP Mezi procesory Athlon XP došlo také k výrazným změnám cen. Všechny pohyby směřovaly dolů a nejvíce si tento sešup vychutnal čip s označením 1600+. Sleva o téměř 10 % za čtrnáct dní mu umožnila dostat se na cenu kolem 3600 korun, čímž se stal levnějším než Athlon s jádrem ThunderBird a frekvencí 1,4 Ghz. O šest procent levnější je nyní Athlon XP 2000+, který se tak prodává na ceny kolem 7250 korun.

Intel

Procesory Celeron oslavily příchod května přibližně tříprocentním slevou. Výjimkou je pouze 950 MHz model, jehož cena stoupla o 2,5 %, čímž se cena procesoru dostala k hodnotě 2600 Kč. O 4 % zlevnil Celeron s frekvencí 1200 MHz a přibližuje se tak ceně 3150 korunVývoj ceny procesorů Athlon a Pentium III.

Procesory Intel Pentium III, které výrobce pomalu stahuje z výroby a prodeje, si svou cenu spíše držely, neboť pokles cen v rozmezí jednoho procenta asi nelze ani jinak komentovat. Pentium III s taktem 1 GHz je nyní za přibližnou cenu 4750 korun, o 130 MHz rychlejší verze se pomalu přibližuje cenové hranici 7000 korun a 1,2 gigahertzová Pentia III jsou k dostání již za ceny mírně přesahující 8100 korun.

Vývoj ceny procesoru Pentium 4 U nejnovějších Pentií 4 jsme zjistili největší propad ceny u 1,8 gigahertzového čipu se starším jádrem a u 2 GHz Pentia 4 s již novým Northwoodovým jádrem. V obou případech se jedná o přibližně 7 % . První zmíněný čip tak dosáhl ceny kolem 7250 korun a 2 GHz procesor se pomalu přibližuje ceně 10500 korun. Nejlevnější Pentium 4 nyní stojí kolem 5000 korun a je taktováno na 1,5 GHz. Nejlevnější Pentium 4 s novým jádrem pak lze sehnat za cenu pohybující se kolem hodnoty 5500 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Témata: Frekvence 1, Intel
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Microsoft kdysi vyřešil jeden problém monočlánků. Trik se však nevyužívá

Bez monočlánků a baterií se dnes už jen těžko obejdeme. Musíme však mít na paměti, že jejich životnost je omezena, u...

Nový Boeing 777-9 má skládací křídla a velký problém s FAA

Na aerosalonu ve Farnborough měl evropskou premiéru nový letoun Boeing 777-9. Podle původních plánů měl již dva roky...

Stejné notebooky, dvě generace procesoru. Vyplatí se připlatit za novinku?

Premium O dvanácté generaci procesorů Intel se hovoří jako o revoluci a technicky tomu tak opravdu je. Jak rozdíl proti loňské...

Acer v herním notebooku oprášil mrtvou technologii, nejspíš přišel její čas

Deset let je ve vývoji displejů, nanotechnologií a procesorů dlouhá doba. Zdá se proto, že dřív neúspěšné tažení 3D...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...