Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ceny: Budou zase levné paměti?

  5:00
Vývoj posledních týdnů na trhu pamětí a procesorů dává tušit, že optimismus výrobců možná nebyl zase až tak na místě. Zvláště výrobci pamětí jsou tlačeni trhem ke snižování cen. Vyplatí se ještě chvíli otálet s nákupem?
V posledním týdnu se událo několik zajímavých skutečností. 14.dubna byly plánovaně sníženy ceny procesorů a navíc se začíná zdát, že předpokládaný růst prodeje počítačů se poněkud zastavil. To vše se samozřejmě odráží v cenách na zahraničních burzách a posléze i u nás.

Paměti

Při sledování vývoje na trhu pamětí se zdá, že konečně zvítězila logika nad překotností. Dochází totiž k takové korekci cen, která by ve svém výsledku měla znamenat, že se podle ceny budeme moci orientovat i co se týká výkonu a kapacity. To tedy znamená, že se například mírně zvedají ceny RDRAM pamětí a naopak klesají u DDR SDRAM.

Někteří výrobci počítačových pamětí se nechali předešlým vývojem natolik vyprovokovat, že začali rozšiřovat své výrobní kapacity. Například Nanya chystá celou novou továrnu a známá je kauza Micron a Hynix. Bohužel pro výrobce se zdá, že analytici poněkud přecenili odhady vývoje. Přesycený trh pak volá po menších cenách a výrobci jej budou muset stůj co stůj vyslyšet. Očekávat se prý dá skokové snížení dosahující až 10%.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM U SDRAM pamětí došlo za posledních 14 dní k poklesu. Až na jednu výjimku, kterou je 512 MB paměť. Ta stihla nabrat 23 % a vrátila se tak na ceny před osmi týdny, tedy mírně nad 4000 korun, což ji cenově srovnalo s ostatními paměťmi. Největší měsíční pokles ceny si připsal 128 MB modul. Srazil za 14 dní 5% a za měsíc téměř 20%. Cenově se nyní blíží hranici 1000 korun.

Graf vývoje ceny pamětí DDR a RIMMZajímavý čtrnáctidenní posun ceny u DDR SDRAM pamětí je možno vysledovat u 512 MB modulu s frekvencí 333 MHz. Pokles o více jak 25% ji dostává na cenu kolem 5750 korun. Paměti s kapacitou 256 MB prodělaly také zajímavý vývoj. Zatímco modul s frekvencí 333 MHz poklesl o více než 10%, u 300 MHz paměti se objevil nárůst o 5%. Zatímco prvně zmíněná se může těšit z ceny kolem 3350 korun, druhá se jí s cenou mírně pod 3100 přibližuje. A konečně 266 MHz paměť zlevnila o 6% na téměř 2400 Kč.

Kdo očekával, že cena RDRAM paměti bude neustále mírně klesat, zmýlil se. Obě sledované kapacity 128 i 256 MB podražily o 4%, což znamená současnou cenu přes 1600 v prvním a kolem 3250 v druhém případě. Mírně se tak cenově odlouply od 300 MHz DDR SDRAM pamětí.

Procesory

V tomto týdnu proběhlo další zlevňovací kolo procesorů, což by se mohlo u našich prodejců výrazněji projevit už v příštím týdnu. Další se pak čeká na začátku května. Zatím můžeme konstatovat, že v tomto přehledu všechny procesory poklesly na ceně. Zatímco se očekávalo, že budou z nabídky pomalu mizet Pentia III a Athlony s jádrem Thunderbird, mnohé zaskočila informace o tom, že mají pomalu končit i procesory Duron a nezachrání je prý ani nové jádro. Nuže počkejme si na další vývoj.

AMD

Graf vývoje ceny procesorů Duron a CeleronZa uplynulých 14 dní Durony opět bez výjimky klesaly. U frekvence 1200 MHz se objevila sleva 8% a cena kolem 2350 korun. O 7% poklesla cena u 800 MHz modelu. Je nyní k dostání za cenu kolem 1400 korun. Oblíbený Duron s frekvencí 1 GHz přišel za 14 dní o 5% ceny, což dělá z měsíčního pohledu pěkných 10% a cenu okolo 1850 korun.

U Athlonů s jádrem Thunderbird si případný zájemce o koupi také nemůže příliš stěžovat. 1330 MHz je nyní k dostání o 6% levněji za cca 3250 korun a 1400 MHz čip za 14 dní shodil 4 %, což je v měsíčním součtu téměř 7% s cenou kolem 3800 Kč.

Graf vývoje ceny procesor Athlon XP Athlon XP v cenovém vývoji kopíroval své méně výkonné příbuzné a také trval na slevách. O téměř 11 % byl zaznamenán pokles u procesoru s ratingem 1500+, přibližně 3750 korun začíná být již zajímavé cena. Svou výrazněji sníženou cenou se může pochlubit také procesor 2000+. Sleva za 14 dní činí více než 8% procent, a tak je současná cena na úrovni 7700 korun.

Intel

Procesory Celeron neklesaly o více než 5%, s jedinou výjimkou v podobě 950 MHz čipu. Zde byl zaznamenán pokles o více jak 7% na cenu kolem 2500 korun. O více než 4 % poklesl v ceně 1100 MHz procesor s jádrem Tualatin. Jeho nynější cena činí přibližně 2850 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon a Pentium IIIPentium III se již pomalu chystá k odchodu ze scény, ale přesto dokáže potěšit slevami v průměru o 2%. Čip na frekvenci 1200 MHz je s téměř tříprocentní slevou na přibližné ceně 8100 Kč. O více než 1% zlevnilo Pentium III na 1130 MHz. Prodává se za přibližně za cenu kolem 7000 Kč.

U procesorů Pentium 4 nejvíce klesaly ceny čipů s Northwoodovým jádrem. Například 22 % za své ceny za 14 dní ztratil 2 GHz procesor. Je tak nyní na pultech za ceny kolem 11300 korun. O 10% poklesla cena 1,9 GHz Pentia 4 se starším Tualatinovým jádrem. Jeho cena se nyní pohybuje na hranici 9000 korun. Nejlevnější Pentium 4 by mělo mít cenu přibližně 5100 korun, a to díky šestiprocentní slevě. Graf vývoje ceny procesoru Pentium 4

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi jsou 2 příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...