Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

AVIGO od Texas Instruments

Organizéry, označované jako PDA (Personal Digital Assistant), získávají stále větší oblibu. Dnes už si můžete i na našem trhu vybírat z opravdu široké nabídky - všechny ty Palmy, Visory, iPAQy, Jornady a jim podobné určitě dobře znáte.

Texas InstrumentsSe svou troškou do mlýna se o své slovo hlásí i firma, kterou známe spíšejako výrobce kalkulaček - Texas Instruments. Příspěvek od TexasInstrumens nese název AVIGO. Na tomto místě bych rád poznamenal,že zařízení je na trhu již delší dobu, ale zatím si ještě nezískalo přílišnoupodporu. Možná po přečtení tohoto článku mnozí z vás změní svůj názor.

Jde o organizér o rozměrech 140 x 82,5 x 19mm. Jeho displej s rozlišením160 x 240 je v přepravní poloze chráněn plastovým krytem. Organizér vystačíse sedmi ovládacími prvky. První z nich je posuvný a má na starosti uvolněníkrytu a zároveň zapnutí (případně vypnutí) zařízení. Ostatní jsou tlačítkak aktivaci základních funkcí (adresáře, diáře, plánovače úkolů a zápisníku)a příjemného zeleného podsvícení displeje v horších světelných podmínkách,poslední dvoutlačítko slouží k listování v obrazovkách.

Ve spodní čísti displeje se nacházejí ještě symboly šesti dalšíchfunkcí. Jsou to kalendář, kalkulátor, jednoduché vedení účtů, tabulky,přidané aplikace a hledání. Ty se však vládají perem.

Data se zadávají klasickým způsobem: prostřednictvím plastového perazasouvatelného do těla organizéru (použít lze i třeba propisku, ale vtakovém případě si dejte pozor na poškrábání displeje). Ten, kdo již mánějaké zkušenosti např. s Palmem a zvykl si na jeho ovládání, bude vtomto případě zklamán. AVIGO totiž nerozpoznává psané písmo a nezbývánež vyťukat zprávu perem a na "klávesnici", která se zobrazípokaždé, když perem označíte položku, již chcete vyplnit. Klasickou klávesnicimůžete vyměnit za "inteligentní", kde jsou znaky sloučeny do většíchspolečných kláves podobně jako třeba na mobilním telefonu (např. znaky A,B a C sdílejí jednu klávesu); při jejich použití se organizér snažídoplnit slovo automaticky z databáze nejfrekventovanějších slov. Možná, žetrpělivost růže přináší a že po dlouhodobém užívání lze tento způsobzadávání dat považovat za výhodný, ale nám ani při delší používáník srdci nepřirostl. Ale to je myslím velice subjektivní hodnocení.

Povězme si nyní něco málo o jednotlivých funkcích a aplikacích.V aplikacích většinou můžete třídit své záznamy do mnoha skupin, kterési i sami předdefinujete; a rozdělíte si je tak třeba do kategorií: rodina,kamarádi, milenci(-ky) :-) apod. Důležité a tajné záznamy lze skrýt. V případěpotřeby lze všechny záznamy zobrazit sumárně v uceleném seznamu.

Do adresáře si poznamenáváte adresy, telefony, faxy, e-maily apod.a to jak domů tak do práce, dále i třeba datum narození či jiné údaje.Do diáře si můžete na kterýkoliv den a kteroukoliv hodinu naplánovat svéschůzky a další činnosti atd. včetně nastavení zvukového upozornění svolitelným předstihem nebo s opakování každý den, týden, měsíc... Svépracovní vytížení si potom můžete prohlédnout v grafickém znázorněnítýdenního přehledu. Podobně postupujete i při plánování úkolů, jimžnavíc můžete přidělovat stupně priority!! Funkce zápisník je vlastněpoznámkový blok s možností třídění do kategorií.

V kalendáři se pak promítnou jak údaje z diáře, tak také úkoly,které je třeba splnit. Kalkulátor má tři podoby - klasickou s nejzákladnějšímifunkcemi (v podstatě jde o výpočty s procenty) a tzv. datumový kalkulátor,(zadáte počáteční datum, počet dnů potřebných na určitou činnost azjistíte datum ukončení, nebo naopak třeba z obou datových údajů vypočtetepočet dnů). Poslední dvě funkce mohou ulehčit výpočty lidem, kteřípropadali z matematiky, ale běžný uživatel by asi spíše uvítal klasickýkalkulátor rozšířený o takové funkce, jako jsou například právěprocenta či odmocniny.

Funkce nazvaná anglicky "expense" vám provede základní přehledo účtech a umožní vyvolat si přehled výdajů v libovolném časovém úseku.

Tvorba tabulkových přehledů je jistě velmi užitečná věc. Pokudjde o lvastní vytváření tabulek, subjektivní kritiky se ještě zdržím,ne už tak v případě jejich úprav. Chcete-li totiž kromě dat v již hotovétabulce upravit i její strukturu, pak sice můžete položky přidávat,nikoliv však ubírat či měnit jejich formát. A co je horší, výrobcezapomněl na to, že nepotřebná tabulka se také může smazat, a tak se vašeAVIGO vesele plní nepovedenými či již neplatnými tabulkami až do vyčerpáníkapacity paměti.

Ve skupině Aplikace si můžete prověřit, jak jste na tom s pamětí akolik záznamů máte v každé sekci, dají se zde nastavit i bezpečnostífunkce, například vstupní heslo. Nastavovat můžete dále datum, úvodnípozdrav, kalibraci displeje atd., mezinárodní časy na cesty a komunikaci s počítačem.Nebo si nakreslíte obrázek v jednoduché aplikaci či hnahrajete dalšíaplikace, které najdete třeba na internetu.

Komunikace se uskutečňuje pomocí stojanu, připojitelného k sériovémuportu. Abyste si mohli udržet přehled o svých schůzkách, je k organizéru přibaleni Lotus Organizer, se kterým si AVIGO lehce vyměňuje svá data. Škoda, ženekomunikuje s nejpoužívanějším Outlookem. I zde se však vyskytujínedostatky. AVIGO má ve svém menu v adresáři položku "celulární číslo",tato položka však po instalaci Lotus Organizeru na počítači chybí a při výměnědat o tuto informaci bez varování přijdete.

Závěr

AVIGO je jednoduchý, perem ovládaný organizér, napájený dvěma mikrotužkovýmibateriemi a jednou záložní 3V baterií a vybavený jední, případně dvěmamegabajty paměti. Některé jeho funkce jsou až zbytečně polopatické, a tími trochu zbytečné (např. zmíněný výpočet dnů), zatímco jiné chybí.Například nedostatky v úpravách a mazání tabulek činí tuto službu dostinepoužitelnou; nesoulad položek v organizéru a na počítači při základnímnastavení svědčí o nedůslednosti tvůrců; neschopnost rozpoznávat psanýtext vyvolává v dnešní době dojem zastaralého modelu. Testovaný model bylv anglickém provedení, ale k dispozici je samozřejmě i česká lokalizace.

A co říci úplně na závěr? AVIGO je organizér pro nenáročné uživatele,kteří si již nevystačí s obyčejným papírovým diářem, ale vyspěléfunkce Palma či jakéhokoliv PocketPC by zkrátka nevyužili.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...