Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

AVIGO od Texas Instruments

Organizéry, označované jako PDA (Personal Digital Assistant), získávají stále větší oblibu. Dnes už si můžete i na našem trhu vybírat z opravdu široké nabídky - všechny ty Palmy, Visory, iPAQy, Jornady a jim podobné určitě dobře znáte.

Texas InstrumentsSe svou troškou do mlýna se o své slovo hlásí i firma, kterou známe spíšejako výrobce kalkulaček - Texas Instruments. Příspěvek od TexasInstrumens nese název AVIGO. Na tomto místě bych rád poznamenal,že zařízení je na trhu již delší dobu, ale zatím si ještě nezískalo přílišnoupodporu. Možná po přečtení tohoto článku mnozí z vás změní svůj názor.

Jde o organizér o rozměrech 140 x 82,5 x 19mm. Jeho displej s rozlišením160 x 240 je v přepravní poloze chráněn plastovým krytem. Organizér vystačíse sedmi ovládacími prvky. První z nich je posuvný a má na starosti uvolněníkrytu a zároveň zapnutí (případně vypnutí) zařízení. Ostatní jsou tlačítkak aktivaci základních funkcí (adresáře, diáře, plánovače úkolů a zápisníku)a příjemného zeleného podsvícení displeje v horších světelných podmínkách,poslední dvoutlačítko slouží k listování v obrazovkách.

Ve spodní čísti displeje se nacházejí ještě symboly šesti dalšíchfunkcí. Jsou to kalendář, kalkulátor, jednoduché vedení účtů, tabulky,přidané aplikace a hledání. Ty se však vládají perem.

Data se zadávají klasickým způsobem: prostřednictvím plastového perazasouvatelného do těla organizéru (použít lze i třeba propisku, ale vtakovém případě si dejte pozor na poškrábání displeje). Ten, kdo již mánějaké zkušenosti např. s Palmem a zvykl si na jeho ovládání, bude vtomto případě zklamán. AVIGO totiž nerozpoznává psané písmo a nezbývánež vyťukat zprávu perem a na "klávesnici", která se zobrazípokaždé, když perem označíte položku, již chcete vyplnit. Klasickou klávesnicimůžete vyměnit za "inteligentní", kde jsou znaky sloučeny do většíchspolečných kláves podobně jako třeba na mobilním telefonu (např. znaky A,B a C sdílejí jednu klávesu); při jejich použití se organizér snažídoplnit slovo automaticky z databáze nejfrekventovanějších slov. Možná, žetrpělivost růže přináší a že po dlouhodobém užívání lze tento způsobzadávání dat považovat za výhodný, ale nám ani při delší používáník srdci nepřirostl. Ale to je myslím velice subjektivní hodnocení.

Povězme si nyní něco málo o jednotlivých funkcích a aplikacích.V aplikacích většinou můžete třídit své záznamy do mnoha skupin, kterési i sami předdefinujete; a rozdělíte si je tak třeba do kategorií: rodina,kamarádi, milenci(-ky) :-) apod. Důležité a tajné záznamy lze skrýt. V případěpotřeby lze všechny záznamy zobrazit sumárně v uceleném seznamu.

Do adresáře si poznamenáváte adresy, telefony, faxy, e-maily apod.a to jak domů tak do práce, dále i třeba datum narození či jiné údaje.Do diáře si můžete na kterýkoliv den a kteroukoliv hodinu naplánovat svéschůzky a další činnosti atd. včetně nastavení zvukového upozornění svolitelným předstihem nebo s opakování každý den, týden, měsíc... Svépracovní vytížení si potom můžete prohlédnout v grafickém znázorněnítýdenního přehledu. Podobně postupujete i při plánování úkolů, jimžnavíc můžete přidělovat stupně priority!! Funkce zápisník je vlastněpoznámkový blok s možností třídění do kategorií.

V kalendáři se pak promítnou jak údaje z diáře, tak také úkoly,které je třeba splnit. Kalkulátor má tři podoby - klasickou s nejzákladnějšímifunkcemi (v podstatě jde o výpočty s procenty) a tzv. datumový kalkulátor,(zadáte počáteční datum, počet dnů potřebných na určitou činnost azjistíte datum ukončení, nebo naopak třeba z obou datových údajů vypočtetepočet dnů). Poslední dvě funkce mohou ulehčit výpočty lidem, kteřípropadali z matematiky, ale běžný uživatel by asi spíše uvítal klasickýkalkulátor rozšířený o takové funkce, jako jsou například právěprocenta či odmocniny.

Funkce nazvaná anglicky "expense" vám provede základní přehledo účtech a umožní vyvolat si přehled výdajů v libovolném časovém úseku.

Tvorba tabulkových přehledů je jistě velmi užitečná věc. Pokudjde o lvastní vytváření tabulek, subjektivní kritiky se ještě zdržím,ne už tak v případě jejich úprav. Chcete-li totiž kromě dat v již hotovétabulce upravit i její strukturu, pak sice můžete položky přidávat,nikoliv však ubírat či měnit jejich formát. A co je horší, výrobcezapomněl na to, že nepotřebná tabulka se také může smazat, a tak se vašeAVIGO vesele plní nepovedenými či již neplatnými tabulkami až do vyčerpáníkapacity paměti.

Ve skupině Aplikace si můžete prověřit, jak jste na tom s pamětí akolik záznamů máte v každé sekci, dají se zde nastavit i bezpečnostífunkce, například vstupní heslo. Nastavovat můžete dále datum, úvodnípozdrav, kalibraci displeje atd., mezinárodní časy na cesty a komunikaci s počítačem.Nebo si nakreslíte obrázek v jednoduché aplikaci či hnahrajete dalšíaplikace, které najdete třeba na internetu.

Komunikace se uskutečňuje pomocí stojanu, připojitelného k sériovémuportu. Abyste si mohli udržet přehled o svých schůzkách, je k organizéru přibaleni Lotus Organizer, se kterým si AVIGO lehce vyměňuje svá data. Škoda, ženekomunikuje s nejpoužívanějším Outlookem. I zde se však vyskytujínedostatky. AVIGO má ve svém menu v adresáři položku "celulární číslo",tato položka však po instalaci Lotus Organizeru na počítači chybí a při výměnědat o tuto informaci bez varování přijdete.

Závěr

AVIGO je jednoduchý, perem ovládaný organizér, napájený dvěma mikrotužkovýmibateriemi a jednou záložní 3V baterií a vybavený jední, případně dvěmamegabajty paměti. Některé jeho funkce jsou až zbytečně polopatické, a tími trochu zbytečné (např. zmíněný výpočet dnů), zatímco jiné chybí.Například nedostatky v úpravách a mazání tabulek činí tuto službu dostinepoužitelnou; nesoulad položek v organizéru a na počítači při základnímnastavení svědčí o nedůslednosti tvůrců; neschopnost rozpoznávat psanýtext vyvolává v dnešní době dojem zastaralého modelu. Testovaný model bylv anglickém provedení, ale k dispozici je samozřejmě i česká lokalizace.

A co říci úplně na závěr? AVIGO je organizér pro nenáročné uživatele,kteří si již nevystačí s obyčejným papírovým diářem, ale vyspěléfunkce Palma či jakéhokoliv PocketPC by zkrátka nevyužili.

  • Nejčtenější

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

16. února 2024  11:19

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Firma OpenAI ukázala generátor dechberoucích videí, nyní zkoumá bezpečnost

15. února 2024  22:09

Jmenuje se Sora a je to nová služba firmy OpenAI, která se svým chatbotem ChatGPT zbláznila svět do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nová hra umožní vyzkoušet si život astronauta na ISS ve virtuální realitě

22. února 2024  6:10

Ve středu byla představena týmová multiplayerová hra, která zájemcům umožní se ve virtuální realitě...

K čemu „ty brýle od Applu“ vlastně jsou? Odpovídáme na překvapivý dotaz

22. února 2024

K čemu to je? To byla nejčastější reakce na headset Apple Vision Pro pod článkem, kde jsme jej jako...

Nejvzdálenější sonda ve vesmírném prostoru neodpovídá. NASA neví, co s tím

22. února 2024

Premium Je to více než deset let, co sonda Voyager 1 vyletěla jako první stále funkční lidský výtvor...

Vědci objevili nejrychleji rostoucí černou díru a nejsvítivější objekt

21. února 2024  9:33

Pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile byl...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...