Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

  13:35aktualizováno  13:35
Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v rámci svých aplikací. Facebook láká například na svou platformu Messenger, kde by mohly banky snáze komunikovat se zákazníky.

Svěřili byste Facebooku svá bankovní data? (ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Největší sociální síť chce růst všemi směry, od vybudování seznamky po vypouštění vlastních satelitů. Jedna ze snah Facebooku však nyní vzbuzuje kontroverzi. Několika bankovním institucím nabízí, aby převedly svou komunikaci se zákazníky na Messenger. Jenže kvůli tomu se pustil na tenký led informačních námluv.

Deník The Wall Street Journal informoval o tom, že Facebook banky žádá o údaje z osobních účtů jako aktuální zůstatek, uskutečněné platby či kde jste naposledy utráceli. Zuckerbergovo impérium by uživatele právě přes Messenger rádo informovalo i o těchto informacích, tedy kolik máte peněz a za co utrácíte. Kromě toho byste mohli platit i přímo v něm bez nutnosti zadávání karet přímo ze svého účtu.

„Takto poskytnutá data nepoužíváme pro cílení reklamy,“ ředí strach ze zneužívání dat pro jiné účely mluvčí sociální sítě Elisabeth Diana.

Facebook není jediný

Otázka zneužití dat však zůstává. Zejména s ohledem na to, že již nyní Facebook o svých uživatelích sbírá ohromné množství údajů. Kvůli obavě ze zneužití informací z jednání odstoupila jedna z nejmenovaných bank. Facebook oslovil JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup a U.S. Bancorp.

Ovšem Facebook není jedinou korporací, která vyvíjí snahy o spojenectví s bankami. Amazon i Alphabet (mateřská společnost Googlu) podle Wall Street Journal rovněž některým bankám nabídly, aby jim výměnou za data umožnily obchodování v jejich aplikacích jako Google Assistant.

Bankovní instituce zatím zůstávají se svěřováním těchto údajů skeptické a snaží se klienty udržet na svých aplikacích a stránkách. Ale čísla jako 1,3 miliardy aktivních uživatelů Messengeru jsou lákavá a je otázka, kdy vyšumí kauza zneužití dat Cambridge Analytica. Informace o jednáních ovšem podle všeho Facebooku spíše přilepšují a po masivním propadu připsaly jeho akcie téměř pět procent.

Přáli byste si, aby vaše banka poskytla Facebooku některé vaše údaje, výměnou např. za komunikaci s bankou přes Messenger?

celkem hlasů: 1358

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 1156
Je mi to jedno, Facebook nepoužívám 173
Ano 29
Autor:
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Staré TV vysílání končí v červnu 2020. Nové bude s vyšším rozlišením zdarma

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

Již za sedm měsíců vypne operátor první vysílače odcházejícího DVB-T standardu. Po polovině příštího roku se pak odmlčí...

Amazon se chystá spustit hudební službu zdarma

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Amazon připravuje vážnou konkurenci bezplatné hudební službě Spotify. Doplní tak své portfolio placeného streamovaného...

Automat YouTubu vyhodnotil některé zprávy o požáru Notre-Dame jako falešné

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pondělní požár katedrály Notre-Dame ukázal jednak sílu sociálních médií, ale také omezené možnosti, které mají jejich...

Najdete na iDNES.cz