Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy, ale i vymýšlet různé koncepty a situace, a to překvapivě věrohodně. Navíc umí i česky a popovídat si s ním může kdokoliv.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Možná jste si toho už všimli na sociálních sítích také. Lidé se baví novým chatovacím robotem ChatGPT, který je schopný velice přirozeně komunikovat a vymýšlet klidně i různé zvláštní a bizarní situace či koncepty. Na Twitteru jsme už zaznamenali pokusy, kdy umělá inteligence (AI) vymýšlí divadelní hry, řeší logické hádanky nebo simuluje pracovní mailovou konverzaci. Fantazii se v tomto případě skutečně meze nekladou.

Hned na úvod se nám nicméně naskytla opravdu vzácná příležitost, jak celé téma uvést. Namísto toho, abychom popisovali, co přesně ChatGPT je, tak jsme s touto umělou inteligencí udělali krátký rozhovor, aby se nám sama představila. Je to opravdu snadné, AI umí česky, reaguje přirozeně a snad žádná otázka mu není cizí:

(Odpovědi jsou přesně tak, jak nám AI odpovídá, tedy i včetně gramatických nebo stylistických chybek.)

Popiš, co je ChatGPT.

AI: ChatGPT je umělá inteligence, která poskytuje přirozený jazykový model pro přidání textového rozpoznávání do chatovacích aplikací. ChatGPT je navržen tak, aby byl schopen interakce s lidmi a odpovídat na jejich otázky, a to v přirozeném a zábavném způsobem. ChatGPT také dokáže přejímat konverzaci a vést ji dál, což z něj činí skvělého společníka pro hovory a zábavu.

Jak ChatGPT funguje?

AI: ChatGPT funguje pomocí přirozeného jazykového modelu, který je trénován na velkém množství textových dat. Poté, co je ChatGPT spuštěn, dokáže přečíst zadaný text a přirozeně na něj odpovědět. ChatGPT také dokáže analyzovat kontext a konverzační historii a přizpůsobit svou odpověď tak, aby byla relevantní pro danou situaci. To mu umožňuje vést konverzaci a přirozeně reagovat na dotazy uživatelů.

Jak vznikl ChatGPT?

AI: ChatGPT vznikl jako vylepšení původního GPT (Generative Pretrained Transformer) modelu, který byl navržen pro generování přirozeného jazyka. Vývojáři ChatGPT přidali další funkce a schopnosti, aby byl model schopen interakce s lidmi a odpovídat na jejich otázky. Výsledkem je umělá inteligence, která je schopna přirozeného jazyka a interakce s lidmi v chatovacích aplikacích.

Jaké jsou limity ChatGPT?

AI: Jednou z hlavních limitů ChatGPT je to, že je stále umělá inteligence a není schopen plného rozumu nebo empatie jako člověk. To znamená, že může někdy odpovídat nesmyslně nebo nedostatečně reagovat na dotazy. ChatGPT také nemůže přijímat nové informace, které nejsou součástí jeho trénovacích dat, což může vést ke zkresleným nebo chybným odpovědím. Navíc, protože ChatGPT je založen na přirozeném jazyce, jeho schopnosti se omezují na to, co je možné říci v přirozeném jazyce, což může vést k omezením v některých situacích.

ChatGPT vymyslela nezisková organizace OpenAI, která zkoumá vývoj umělé inteligence. U ChatGPT klade důraz na uživatelsky přívětivé prostředí, aby jej mohl bez problémů vyzkoušet kdokoliv. AI s vámi může vést dialog, odpovídat na doplňující otázky, uznávat vlastní chyby, a dokonce i zamítnout odpovědi na nevhodná témata. Umí třeba i psát poezii nebo kontrolovat a odhalovat chyby ve zdrojových kódech,

Ukázka použití ChatGPT

Asi mnoho z vás jistě napadlo, že ChatGPT není vůbec nic nového. Chatovací programy založené na simulaci konverzace se skutečným člověkem tu máme už dlouhá léta, například ve formě webové stránky Cleverbot. Ta je přitom více než dvacet let stará a svou slávu má už dávno za sebou. V čem je tedy ChatGPT jiný? I na to jsme se jej rovnou zeptali:

Jaký je rozdíl mezi ChatGPT a Cleverbotem?

Ai: ChatGPT a Cleverbot jsou oba počítačové programy, které jsou schopné generovat přirozenou řeč a odpovídat na dotazy lidí. Oba programy jsou založeny na principu umělé inteligence a strojového učení a jsou navrženy tak, aby byly co nejpodobnější lidskému rozhovoru. Je mezi nimi však několik rozdílů.

Jedním z hlavních rozdílů mezi ChatGPT a Cleverbotem je to, že ChatGPT je větší a složitější program, který je založen na technologii jazykových modelů. To znamená, že byl vyvinut s cílem simulovat lidskou schopnost mluvit a rozumět jazyku. Na druhé straně Cleverbot je menší a jednodušší program, který je založen na principu rozhraní uživatele (UI) a je navržen tak, aby se dokázal přizpůsobit aktuálnímu kontextu rozhovoru.

Dalším rozdílem mezi ChatGPT a Cleverbotem je způsob, jakým jsou oba programy trénovány a jak fungují. ChatGPT je trénován na velkém množství textu, aby se naučil přirozeně vyjadřovat a rozumět jazyku. Cleverbot naopak není trénován na žádném konkrétním textu, ale jeho odpovědi jsou vytvářeny na základě toho, co mu lidé říkají. To znamená, že Cleverbot může odpovědět na otázky, na které nemá přesnou odpověď, ale ChatGPT to nedokáže, protože jeho odpovědi jsou založené na informacích, které se naučil během trénování.

Jak vidíte, čeština této AI jde poměrně dobře, byť místy je docela jasně patrné, že jde o strojový překlad z angličtiny. Obecně jsme zaznamenali na českých sociálních sítích názory, že komunikace v angličtině je s ChatGPT přece jenom o něco preciznější. Níže si můžete prohlédnout příklady, jak AI odpovídá v angličtině, češtině a slovenštině:

Tell me interesting fact about tomatoes.

AI: Here is an interesting fact about tomatoes: they come in a wide variety of colors! While the most common type of tomato is red, tomatoes can also be found in shades of yellow, orange, green, and even purple. In addition to their color, tomatoes can vary in shape and size, from small cherry tomatoes to large beefsteak tomatoes. Some varieties of tomatoes are even striped or marbled, with different colors blended together in a unique pattern. Despite their differences, all of these types of tomatoes are considered to be the same species, Solanum lycopersicum.

Řekni mi nějakou zajímavost o rajčatech.

AI: Tady je zajímavost o rajčatech: existují ve velkém množství barev! Zatímco nejběžnějším druhem rajčat je červené, dají se najít také v odstínech žluté, oranžové, zelené a dokonce i fialové. Kromě barvy se mohou rajčata lišit i ve tvaru a velikosti, od malých cherry rajčat až po velká beefsteak rajčata. Některé odrůdy rajčat jsou dokonce pruhované nebo v marmurovaném vzoru, s různými barvami smíchanými do jedinečného vzoru. Přestože se liší, všechny tyto druhy rajčat jsou považovány za stejný druh, Solanum lycopersicum.

Povedz mi nejakú zaujímavosť o paradajkách.

AI: Tu je zaujímavosť o paradajkách: existujú v širokej škále farieb! Hoci najčastejším druhom paradajky je červená, paradajky sa dajú nájsť aj v odtieňoch žltej, oranžovej, zelenej a dokonca aj fialovej. Okrem farby sa môžu paradajky líšiť aj tvarom a veľkosťou, od malých cherry paradajok po veľké beefsteak paradajky. Niektoré odrody paradajok sú dokonca pruhované alebo v marhuľovom vzore, s rôznymi farbami zmiešanými do jedinečného vzoru. Napriek rozdielom sa všetky tieto druhy paradajok považujú za rovnaký druh, Solanum lycopersicum.

Ačkoliv je rozhraní ChatGPT v angličtině, AI samo rozpozná, ve kterém jazyce se ptáte a v něm také odpoví. Už se nám ovšem i povedlo se zeptat slovensky, a AI stejně odpovědělo česky. Hlavním problémem každopádně zůstávají (poměrně časté) situace, kdy se ptáte na cokoliv týkajícího se aktuálního dění nebo jakýchkoliv předpovědí budoucnosti. S těmi vám ChatGPT zkrátka nepomůže, byť vám zároveň v tomto procesu vygeneruje velice uvěřitelnou omluvu:

Kdo by vyhrál ve fotbale na mistrovství světa v zápasu mezi Českem a Slovenskem?

AI: Omlouvám se, ale nemohu odpovědět na toto otázka. Jako jazykový model nemám možnost procházet internet ani získávat aktuální informace o sportovních událostech. Moje znalosti jsou založeny pouze na textu, na který jsem byl trénován, a nemám informace o konkrétních sportovních událostech nebo jejich výsledcích. Moje primární funkcí je pomáhat generovat text podobný tomu, který vytvářejí lidé, na základě vstupu, který dostanu.

Vyzkoušet si ChatGPT může každý. Stačí zajít na webové stránky projektu ChatGPT a zaregistrovat se. Využívání programu, který je aktuálně ve stavu betaverze, je prozatím zdarma. Budou vyžadovány vaše údaje jako e-mailová adresa, jméno a případně i firma. Registraci musíte dokončit pomocí ověření přes telefonní číslo. Na závěr se vás aplikace zeptá, k jakému účelu budete ChatGPT využívat (dejte k osobnímu využití) a můžete jít AI vesele zkoušet.

Níže přidáváme různé příklady toho, na co všechno vám AI je schopné odpovědět. Jsme si ovšem naprosto jistí, že jsme se jen dotkli špičky ledovce a až jej vyzkoušíte vy, dovedete najít ještě daleko zábavnější příklady využití.

Napiš báseň o prvním iPhonu.

AI: Byl to první iPhone, co kdy lidstvo vidělo, s dotykovou obrazovkou, co uživatele lákala.

S výkonným procesorem, co rychle zpracovával, a s připojením na internet, co uživatele bavil.

S aplikacemi a hrami, co zábavou naplňovaly, a s fotoaparátem, co krásné momenty zachytávaly.

Byl to první iPhone, co lidstvo nikdy nevidělo, a dodnes je stále oblíbený, jako tenkrát, když vyšel.

Napiš krátkou pohádku o založení Microsoftu.

AI: Jednoho dne se rozhodl mladý a nadějný podnikatel jménem Bill Gates, že založí vlastní společnost. Spojil síly s dalším mladým a talentovaným programátorem jménem Paul Allen a společně začali pracovat na svém vysněném projektu.

Brzy vytvořili první verzi operačního systému, který pojmenovali Microsoft. Bylo to velmi inovativní řešení a brzy se jim podařilo získat spoustu zákazníků.

Společnost se rozrostla a začala vydělávat velké peníze. Bill a Paul byli velmi šťastní a rozhodli se investovat do dalších projektů, jako je například vývoj her a aplikací pro počítače.

Popřej čtenářům Technet.cz hezké svátky.

AI: Rád bych přál všem čtenářům Technet.cz krásné a pohodové svátky. Ať je pro vás tento čas plný radosti, lásky a pohody. Buďte zdraví a šťastní. Věřím, že se na Vánoce budete moci setkat se svými blízkými a užít si společné chvíle. Přeji vám všem všechno nejlepší.

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojová technika se roztavila. Jak Sověti testovali jaderné zbraně na civilistech

Premium

Stalo se před 70 lety. Sovětský svaz v rámci tajného projektu vývoje jaderných zbraní provedl pokus, při němž si na svých vlastních lidech – civilistech i vojácích – testoval, co nukleární výbuch umí...

28. září 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...