Testujeme nejlepší prohlížeč od Microsoftu. Internet Explorer 8 v nové betaverzi

  21:00aktualizováno  21:00
Stáhněte si novou betaverzi IE8. Stále nejpoužívanější internetový prohlížeč pracuje na tom, aby si své prvenství udržel. Začátečníci i pokročilí uživatelé zde najdou svoje funkce, vývojáři dostanou nové nástroje, ale zase musí občas opravit své stránky. První recenze novinek v IE8.

Internet Explorer 8 BETA 2 | foto: Microsoft.com

Internet Explorer je podle statistik stále celosvětově nejpoužívanějším prohlížečem. Druhý Firefox mu ale výrazně šlape na paty a "modré éčko" už dávno není jediným prohlížečem na trhu. Microsoft si konkurenci evidentně uvědomuje, protože nový Internet Explorer se toho od Firefoxu i dalších prohlížečů hodně naučil.

Internet Explorer 8 Vyzkoušejte si druhou betaverzi
Microsoft Internet Explorer 8 BETA 2

Betaverze je k dispozici pouze v angličtině. Přečtěte si pozorně instrukce před provedením updatu.

Microsoft představil první betaverzi osmičkového prohlížeče počátkem března tohoto roku. Ve verzi určené především programátorům a webdesignérům se poprvé představily nové funkce: WebSlides a Accelerators. Druhá betaverze tyto funkce dále rozšiřuje a nabízí nové. Není jich málo a když mi je produktový manažer Internet Exploreru 8 prezentoval, nezbývalo než uznale kývat hlavou. Ne že by to byly funkce, které by neexistovaly u jiných prohlížečů (Firefox, Opera, Safari...), ale je potěšující, že je uvidíme v "základním balení" nejpoužívanějšího prohlížeče.

IE8 beta 2: Accelerator - mapa

Novinky - drobnosti, užitečnosti i inovace

Oproti Internet Explorer 7 přináší nová verze mnoho vylepšení: Microsoft jich v materiálech pro novináře uvádí bezmála padesát. V mnoha případech jde o naprosté, nicméně potěšující drobnosti. Někdy jde o věci, které se rozumějí samo sebou. Ale v některých případech se Microsoft pouští do zajímavějších inovací.

Zlepšení lze rozdělit do tří "pilířů":

  • zrychlení a zjednodušení
  • integrace webových služeb
  • bezpečnost a soukromí

Rychlejší a jednodušší? Skutečně ano

Jednou z častých výtek na účet Internet Exploreru bývá jeho líné ovládání a celkem neohrabané zacházení s panely (taby). Osmička v tomto směru udělala několik zajímavých krůčků kupředu.

Za jeden z nejzajímavějších zlepšováků považuji "Tab Groups". Pokud v jednom panelu otevřete několik nových stránek do nového panelu, objevují se tyto panely na liště vedle sebe a jsou označené stejnou barvou. To velice urychluje orientaci jak na liště, tak na rychlém náhledu všech otevřených panelů (Ctrl+Q).

IE8 beta 2: barevné taby

Do barevně označené skupiny můžete také přetáhnout i jiné taby, což usnadňuje orientaci. Podobná funkce mi například v Opeře chybí. Pěknou novinkou je také fakt, že nově otevřená okna zůstávají u sebe (ve skupině) a nezařazují se až na konec lišty.

Subjektivně lze říci, že došlo k určitému zrychlení při přepínání mezi panely nebo při otevření panelu nového. Přesné výsledky zatím nemáme k dispozici. Internet Explorer 8 beta 2 není v tomto ohledu rychlejší než nejnovější Opera nebo Safari, ale Firefoxu 3 už je vyrovnaným soupeřem.

Výborný je nový adresní řádek - nejenže nabízí poslední stránky a vyhledává nejen v URL, ale také v popisku stránky, ale prohledává také RSS, ke kterým je uživatel přihlášen. Výrazně tak konkuruje vylepšenému adresnímu řádku Firefoxu 3, který je ovšem pořád o maličko lepší. Explorer nabízí navíc kromě zmíněného RSS také možnost snadno smazat některou z nabízených položek, což je ve Firefoxu výrazně složitější. Příjemnou drobností je barevné zvýraznění domény prvního a druhého řádu v adrese.

Pád jednoho panelu nezpůsobí pád programu

Další potěšující novinkou je izolace panelů (Tab Isolation). Znamená to, že pokud z jakýchkoli důvodů některá stránka "shodí" prohlížeč, nedotkne se to ostatních otevřených panelů. Explorer se navíc pokusí danou stránku restartovat a obnovit ji tam, kde jste skončili (pokud stránka spadne podruhé, potřetí už ji neotvírá). Tato příjemná změna nejenže ochrání vaše rozepsané e-maily nebo články, ale umožní třeba i nepřerušený poslech internetového rádia nebo sledování YouTube klipu on-line. Všichni, kteří již takto někdy ztratili nějakou práci, mi dají za pravdu: toto je funkce, kterou měl mít IE už dávno. Pokud vím, z hlavních prohlížečů tuto funkci nabízí jen Explorer.

Při otevření nového tabu (Ctrl+T) už vás nečeká prázdná stránka, místo toho je zde nabídka akcí, které můžete zvolit kliknutím. Kromě jiného jsou zde (vlevo) i nedávno zavřené taby, které tak lze jednoduše obnovit. Také poslední okno (session) můžete vyvolat právě odtud.

IE8 beta 2: nový tab

Pořádný Session manager naopak Internet Exploreru stále chybí. Umí alespoň uložit všechny otevřené taby do oblíbených položek do jedné složky, což se dá považovat za částečnou náhradu.

Potěšující drobnosti je také Caret browsing, po jehož aktivaci (F7) můžete do textu na stránce umístit textový kurzor a pohybovat s ním pomocí šipek. To se hodí zejména pro výběr textu, fungují zde totiž tradiční klávesové zkratky k tomu určené (Shift + šipky atd.).

Internet Explorer - bezpečí na vyžádání i bez něj

Už minulý týden prosákly zprávy o tom, že nový Explorer nabídne uživatelům možnost přepnout do soukromého režimu, kde nedochází k ukládání uživatelských dát na disk (Historie, Cache atd.). Tento režim se skutečně v novém Internet Exploreru objeví: nalezneme jej po otevření nového panelů (Ctrl+T) coby odkaz na InPrivate mode. Soukromý režim se otevře v novém okně a cokoli se v tomto okně děje, neukládá se natrvalo. Často uváděný je příklad, kdy na sdíleném počítači hledá partnerka partnerovi dárek, případně si člen rodiny hledá informace o dovolené, kterou chce své blízké překvapit. Je jasné, že mód bude využíván i méně poetickým způsobem.

IE8 beta 2: InPrivate

Při testování jsem ovšem narazil na diskutabilní vlastnosti InPrivate módu: přestože samotný Explorer neukládá informace do Historie, jiné aplikace mají k datům o vašem brouzdání přístup. Tak třeba Google Desktop ve svém Timeline zaindexoval všechny mnou procházené stránky, ačkoli jsem byl přepnut do InPrivate módu. "Když je aktivní InPrivate mód, neukládá IE8 historii, dočasné soubory nebo dotazy na vyhledávač apod. Nicméně pokud má uživatel zapnutý jiný program, který sleduje jeho chování v prohlížeči, například desktopové aplikace třetích stran, Microsoft uživatelovo rozhodnutí respektuje," vyjádřil se k tomu Lucas Westcoat z Windows Client Team.

Microsoft svým InPrivate módem napodobuje funkci, kterou Safari nabízí již od roku 2005, InPrivate jde ovšem ještě dále a umožňuje uživatelům nastavit, se kterými servery chtějí při prohlížení sdílet informace o přístupu na stránku a se kterými ne. Přestože zatím jde o funkci, kterou využije málokdo, do budoucna bude možné sdílet seznamy důvěryhodných (whitelist) a nedůvěryhodných (blacklist) stránek a serverů, čímž použitelnost jistě stoupne.

Microsoft chce tímto krokem nejspíš ukázat, že soukromí jeho uživatelů je pro něj důležitější, než se všeobecně soudí. Otázkou je, zda právě nadšenci a experti, kteří tyto pokročilejší možnosti obvykle nastavují, budou uživateli Internet Exploreru. Microsoft jim k tomu v nové verzi rozhodně několik důvodů dává.

IE8 beta 2: Antiphishing

IE8 beta 2: Antiphishing

Další novinky v oblasti bezpečnosti jsou naopak navrženy tak, aby je mohly využít nejširší masy uživatelů, pokud možno bez jakéhokoli nastavování. Jde o vylepšený antiphishingovy filtr, který se již stává standardní součástí moderních prohlížečů. Navrch přidává Explorer 8 ochranu před Cross-site scriptingem a brání tak třeba odposlechu vašich dat, která zadáváte na stránce, jinou otevřenou stránkou. Novinkou je také varování před stahováním souboru, který byl důvěryhodnými servery vyhodnocen jako podezřelý. Prohlížeč zobrazí varování ještě před tím, než soubor začne stahovat, čímž, pokud jej poslechnete, ušetří práci antivirům a vám čas.

Microsoft se také snad konečně definitivně vypořádal s kontroverzním ActiveX: nyní může ActiveX prvek běžet jenom na stránce, ze které byl stažen. AcitveX budou moci programátoři napsat tak, aby měly přístup jen k datům uživatele a nespouštěly tak ve Vistách UAC.

Integrace s webovými službami - ani nemusíte klikat

Důležitou, i když ne zcela novou součástí Internet Exploreru jsou Accelerators (urychlovače). Jsou dostupné třeba při kliknutí pravým tlačítkem nebo po výběru textu na stránce. Jeden příklad za všechny: myší označíte adresu kina, které hledáte, kliknete na šipku, která se objeví, a vyberete mapy.

IE8 beta 2: Accelerators - mapa


Microsoft nabízí mnoho akcelerátorů umožňujících využívat služby z rodiny Live. V budoucnu ale mají existovat akcelerátory mnoha dalších stran a služeb, jde o otevřený standard. Pokud se ujme, můžeme se těšit na zajímavé aplikace, které ušetří několik kliknutí myší. Dlužno podotknout, že podobnou funkcionalitu získáte i v Opeře nebo Firefoxu (pomoci plug-inu), rozdíl má být především v jednoduchosti, s jakou budou moci třetí strany vytvářet vlastní akcelerátory.

IE8 beta 2: Encarta

IE8 beta 2: Encarta

IE8 beta 2: Accelerator - překlad

IE8 beta 2: Accelerator - překlad


Není to jediná oblast, ve které Microsoft spoléhá na přispění třetích stran. Další prostor dostávají v podobě tzv. Web Slices, aktivnímu "výstřižku" ze stránky, který si uživatel může uložit mezi oblíbené položky a sledovat jej. Využití nachází třeba při sledování dražeb na eBay.

IE8 beta 2: Web Slices eBay

IE8 beta 2: Web Slices eBay

Do budoucna se ovšem počítá s tím, že servery budou vyvíjet vlastní aktivní výstřižky: aktuální zprávy, videa, předpověď počasí, kurzy měn...

IE8 beta 2: Accelerators - správa

IE8 beta 2: Accelerators - správa

Za ještě zajímavější považuji vylepšené vyhledávací políčko: VisualSearch. Kromě již obligátních návrhů (též Suggestions nebo Našeptávač) dává totiž prohlížeč prostor třetím stranám k poskytnutí přímého náhledu zboží či položek. Využití je skutečně mnoho. Třeba přímý náhled na články z Wikipedie:

IE8 beta 2: Visual Search Wikipedia (en)


Nebo na eBay:

IE8 beta 2: eBay hledání

IE8 beta 2: Visual Search eBay


Kdokoli bude moci vytvořit vlastní Visual Search, podle Ryana Servatiuse to má být pro programátora otázka několika hodin. Musím říci, že živý náhled při vyhledávání na Wikipedii je opravdu příjemný a návykový, zvláště u víceznačných pojmů si ušetříte čas. Podobně funguje třeba Live Search, takže když napíšete Weather Prague, ještě než odentrujete, znáte odpověď - objeví se mráček spolu s aktuální teplotou... Visual Search považuji za velice povedené rozšíření.

Mimochodem - mnohé ze zde zmíněných funkcí je do Firefoxu možné doplnit prostřednictvím různých plug-inů. V IE8 jsou, podobně jako v Opeře, všechny tyto funkce již vestavěné.

Webové standardy - bude líp?

Zeptejte webdesignéra, co mu dělá práci složitější, a většinou vám odpoví, že nutnost ladit web pro více prohlížečů. Právě pro webdesignéry bývá proto uvedení další verze prohlížeče (a především nové renderovací jádro) nepříjemnou zprávou. Jak to bude tentokrát?

V rozhovoru s tvůrci Exploreru jsem se dozvěděl, že Microsoft se snaží spolupracovat na vytváření webových standardů s příslušnými organizacemi i týmy vývojářů konkurenčních prohlížečů. Nicméně i kdyby Internet Explorer mávnutím kouzelné hůlky začal dodržovat standardy všechny (jakože to neumí žádný z majoritních prohlížečů), pořád bude po webu miliony stránek odladěných pro předchozí verze Exploreru. S tím se snaží IE8 vyrovnat pomocí módu kompatibility: když nenalezne DOCTYPE nebo nalezne starší identifikaci, přepne se do režimu IE7. Tuto změnu může uživatel udělat i manuálně, pomocí tlačítka napravo od adresy. A může naštěstí i zvolit stránky a servery, které se v Compatibility Mode budou otevírat vždy. Nutno totiž říci, že mnohé stránky měly v IE8 jádru problémy a musely být přepnuty do staršího režimu. Někdy byly problémy s CSS, jindy s JavaScriptem.

Na druhou stranu se JavaScript zrychlil (i když spíše subjektivně) a vývojáři dostali zase další vlastnosti a objekty, které mohou využívat. Údajně plná podpora CSS 2.1 je potvrzována správným vyrenderováním Acid2 testu:

IE8 beta 2: Acid2

Zato na splnění Acid3 musí vývojáři ještě pořádně zapracovat:

IE8 beta 2: Acid3

Pro usnadnění vyladění stránek pro IE8 poskytl Microsoft vývojářům zdarma propracované nástroje pro prozkoumání kódu stránky:

IE8 beta 2: Developer Tools

Závěr - překvapivě dobrá beta

Celkově působí Internet Explorer 8 dojmem moderního prohlížeče. Nenabízí žádné zázračné a revoluční změny oproti ostatním prohlížečům, ale není taky nikterak pozadu. Vše, co potřebuje běžný uživatel, Internet Explorer nabízí. A ani pokročilý uživatel nemusí nad IE8 ohrnovat nos: Visual Search, rychlé náhledy nebo izolované taby dělají z IE8 příjemný nástroj, který na některé styly prohlížení zcela dostačuje.

Klíčové pro Internet Explorer 8 bude podpora nadšených uživatelů - pokud si budou doinstalovávat nové Accelerators a Visual Search moduly a využívat je, může se IE8 stát celkem populárním. Třeba takový Firefox vyžaduje od svých uživatelů mnohem více "opečovávání" formou plug-inů, a stejně získává na popularitě. Uvidíme, zda se Microsoftu povede pomocí zajímavých možností rozšíření nalákat uživatele i třetí strany k jejich masovému využívání. A jak víme z minulosti, nový Explorer si stejně vždycky najde cestu na výsluní ve statistice. Je hezké vidět, že modré éčko umí přichystat i příjemná překvapení.

Poznámka: V rámci rozhovoru s produktovým manažerem Internet Exploreru (Ryan Servatius) a jeho kolegy jsem dostal exkluzivní možnost otestovat druhou betaverzi Internet Exploreru 8 ještě před jejím oficiálním spuštěním. Na základě této verze jsem napsal článek ještě před oficiálním uvedením druhé bety. Drobné rozdíly buildu 18139 oproti konečné IE8 beta 2 do článku doplním. Nezapomínejme také, že jde teprve o betaverzi, i když tzv. feature complete betaverzi, tedy ve finálním IE8 by měly být zachovány funkce a nové nebudou přidány.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Webové stránky prodejce CZC.cz šířily vir. Mohl za to reklamní systém

Ransomware je velmi nepříjemným druhem virů.

Návštěvníci webových stránek prodejce elektroniky CZC.cz mohli za určitých okolností čelit útoku vyděračského viru....

První obří pokuta dle GDPR: Aerolinky mají zaplatit miliardy za únik dat

British Airways

Britský úřad pro ochranu osobních údajů udělil nejvyšší pokutu ve své historii. Firmě British Airways uložil peněžitý...

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Najdete na iDNES.cz