Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět po DeCSS: Mírnější zákony, nebo tvrdší boj proti pirátům?

Osvobození norského programátora Jona Johansena, obviněného z prolomení zabezpečení DVD, může urychlit snahu zábavního průmyslu o zavedení tvrdších protipirátských zákonů v celosvětovém měřítku. Současně však sílí hlasy volající po uvolnění restrikcí. Budou se radovat zákazníci, nebo filmaři?

Norské úřady popotahovaly Jona Johansena kvůli autorství softwarového nástroje, sloužícího k prolomení ochrany proti kopírování, jíž je vybavena většina komerčních DVD disků. Jak jsme již informovali, odvolací soud nakonec programátora osvobodil. Potvrdil tak rozsudek nižší instance, že Johansem svým jednáním neporušil žádný místní zákon.

Nedávný rozsudek se týká pouze Norska, skandinávské země s populací menší než samotný New York, ale přesto je to pro Hollywood citelná rána. Filmová studia doufala, že rozhodnutí v jejich prospěch vyšle důrazné varování všem potenciálním DVD pirátům, ale místo toho se z Jona Johansena stal hrdina počítačového podsvětí.

Zproštění obžaloby bylo oslavováno kritiky Hollywoodu jako důležité vítězství pro práva zákazníků v digitálním věku, kdy zábavní průmysl vsadil všechno na technologie, jež mají zabránit kopírování produktů. Tyto prostředky však neomezují jen pirátství, ale také mnoho legálních aktivit. Přinášejí s sebou i konflikt mezi právem výrobců vyvíjet nové produkty a právem vlastníků autorských práv chránit své zisky.

Osm let a počítáme dál

Zákon Digital Millennium Copyright Act (DMCA), přijatý v USA za právní normu v roce 1998, je výsledkem mezinárodní dohody "Copyrightová smlouva Světové organizace duševního vlastnictví" (World Intellectual Property Organization - WIPO - Copyright Treaty) z roku 1996, která kriminalizuje pomůcky překonávající bezpečnostní mechanismy a šíření takových nástrojů.

Zábavní průmysl zaznamenal při prosazování copyrightové legislativy na mezinárodní scéně nemalé úspěchy. Během letošního roku bude mít podobné zákony většina zemí Evropské unie, vyjednávači USA se snaží jeho části implementovat do připravované smlouvy Free Trade Area of the Americas (FTAA) - obchodní dohody mezi státy severní, střední a jižní Ameriky. To se ale mnohým obchodním partnerům nelíbí. Tahanice kolem copyrightu považují za zbytečné a zdržující.

Činovníci zábavního průmyslu jsou zdešeni tím, že zákon DMCA dosud minul Kanadu a Jižní Koreu, dva vyspělé státy s vysokou penetrací širokopásmového internetu. Neil Turkewitz, vicepresident RIAA pro mezinárodní záležitosti, se obává, že tyto země ani po osmileté působnosti dohody WIPO svou legislativu v nejbližší době nepřizpůsobí.

I přes viditelné výsledky (např. tvrdý postup Německa proti vývojářům nástrojů pro ripování DVD) je hollywoodská lobby MPAA nespokojena s rychlostí implementace protipirátských zákonů. Ústy svého mluvčího však vyjádřila potěšení nad tím, že se na palubu DMCA naloďuje stále více zemí.

Zkusí to znovu?

Ačkoliv představitelé MPAA již prakticky připustili porážku v kauze DeCSS, nyní zvažují možnost odvolání k norskému Nejvyššímu soudu. Ani oni sami si však příliš nadějí nedávají, spíše věří místním zákonodárcům.

"Je-li současné rozhodnutí posledním slovem justice v tomto případu, pak doufáme, že norský parlament rychle zapracuje na přijetí copyrightové dohody WIPO, aby tuto velkou trhlinu v zákonech zacelil," vyzývá MPAA norské poslance v prohlášení vydaném pro Johansenově osvobození.

Mrzne až praští

Verdikt norského soudu ale zdaleka nebyl jedinou prohrou zábavního průmyslu na sklonku loňského roku. Federální odvolací soud ve Washingtonu před svátky zmrazil úsměv na rtech činovníků organizace RIAA rozsudkem, v němž se zastal společnosti Verizon, poskytovatele internetového připojení. RIAA tak nadále nemůže žádat osobní údaje uživatelů podezřelých z nelegálního šíření, aniž by je oficiálně obžalovala z trestného činu.

Před vánočními svátky holandský vrchní soud potvrdil, že P2P síť KaZaa nemůže kontrolovat data, která sdílejí uživatelé na svých počítačích. Kanadský copyrightový úřad legalizoval stahování autorských děl z internetu (uploady však zůstávají mimo zákon).

Hlasy, volající po úpravě DMCA, se ozývají i v samotném Kongresu. Dva pozměňovací návrhy počítají například s právem uživatele na zálohování obsahu média, byť i cestou porušení zabezpečovacího mechanismu. Při současném rozložení politických sil však údajně není šance na jejich prosazení.

Washingtonský právník Jonathan Band říká, že Johansenův případ by mohl změně zákona napomoci. Přístup zábavního průmyslu, který všechny způsoby a důvody vedoucí k překonání ochran hází do jednoho pytle, je zkrátka špatný. "Nepochybně existují legální důvody pro to, aby někdo obešel technologické zabezpečení," tvrdí Band. Řešení otázky pirátství podle něj netkví v represivních zákonech, ale využití takové technologie, která by zákazníkům nabídla široké možnosti legální manipulace s originálním médiem, a zároveň chránila zájmy autorů.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 55 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 27 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 27 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 55 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...