Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak online a zdarma vydolovat text z obrázku či PDF

Optické rozpoznávání znaků (OCR) slouží nejen pro převod obrázků obsahujících texty do podoby umožňující pozdější úpravy, ale využívá se automaticky i k dalším funkcím. Třeba k překladu ve smartphonech.

Ilustrace: OCR | foto: Creative Commons

Existuje několik skvělých nástrojů pro rozpoznání, chcete-li převod textů v obrázcích na textový formát. Mnoho z nich je dostupných v proprietární podobě a pro běžného uživatele tak nesnadno dostupných (třeba jako součást nějakého systému či zařízení), potom existují různé programy, které však většinou nejsou zdarma. Tuto situaci zachraňují OCR online nástroje. Jsou zdarma a nemusí se instalovat. Jediné, na co si případně musíte dávat pozor, je bezpečnost.

Co je OCR

Díky OCR (Optical Character Recognition) se z naskenovaného nebo vyfotografovaného dokumentu, případně fotografie nebo obrázku automatickým rozpoznáním znaků extrahují potřebné informace. Obvykle to zvládne program automaticky, jinak se musí naučit znaky rozpoznat. Podle toho, jak je kvalitní, vypadají i výsledky. V některých případech je míra úspěšnosti opravdu velká, jindy je v závislosti na kvalitě softwaru a předlohy nutno udělat korekturu, tedy zeditovat ho, protože OCR program nemusí rozeznat všechna písmena správně. OCR v sobě tedy kombinuje jak hardware, tak software.

OCR je užitečný nástroj pro širokou škálu účelů a situací a pomáhá nám ušetřit práci, abychom nemuseli otrocky přepisovat texty. Už dlouhá léta se používá nejen k jednoduchému převodu z obrázků na text, ale využívá se v knihovnictví, bankách či zdravotnictví. Technologie je nasazena i při rozpoznávání poznávacích značek, čtení pasů nebo třeba při automatickém překladu. 

Vznik OCR

První použití OCR se vyskytlo zcela jinde a pro jiný účel. Konkrétně v telegrafii a při tvorbě čtecích zařízení pro nevidomé. V roce 1914 Emanuel Goldberg vynalezl zařízení, které četlo znaky a převádělo je do standardního telegrafního kódu. Ve stejné době Edmund Fournier d’Albe vynalezl optofon, ruční skener, který při pohybu po tištěné stránce produkoval tóny, které odpovídaly konkrétním písmenům nebo znakům (převáděl text do akordů).

Postup převodu technologií OCR

V dalších letech byla technika pro rozpoznávání významně vylepšována. V 90. letech se tato technologie prosadila při digitalizaci historických novin. K jejímu obrovskému úspěchu v posledních letech přispěly smartphony a elektronické dokumenty, které jsou katalyzátorem současného pokroku této technologie.

Pojďme se podívat na několik důvodů, proč je OCR technologie užitečná.

Učiňte dokumenty prohledatelnými

Profesionální skener textů

Pokud máte mnoho textů v JPG, PNG nebo i PDF apod. formátech, potom v nich nemůžete vyhledávat texty. A ani je upravovat. To ve výsledku znamená, že máte hodně textu (neprohledatelných dokumentů), se kterými dále nelze pracovat. Pokud v nich budete potřebovat vyhledat něco konkrétního, tak neuspějete. OCR to vyřeší. S jeho pomocí proměníte soubory na dokumenty, a tak v případě potřeby najdete specifické informace, které lze zkopírovat a vložit a použít jinde.

Usnadněte si úpravy a zabraňte chybám

Další výhodou je, že pokud takto převedete neměnné a needitovatelné texty, budete je moci dále upravovat. To mimo jiné znamená, že v nich budete moci navíc dělat úpravy nebo je využívat jako zdroj pro další použití – např. vytvářet nové nabídky, školní práce, upravit určitou část, která potřebuje vylepšit, apod. Lidským chybám se nelze vyhnout, ale pokud nastane, jistě byste uvítali možnost ji napravit. Jestliže máte dokument v needitovatelné podobě a nemáte k němu zdroj, potom i toto řeší OCR – převede finální verzi opět do editovatelné.

Ušetřete čas, peníze a místo

OCR technologie umožňuje ušetřit spoustu času a peněz snížením nároků na papírování. Většina firem (ale i domácností) má a dále tvoří mnoho dokumentů v papírové podobě, což není vždy ideální. V digitální podobě totiž výrazně šetří čas a peníze. A to včetně dokumentů, které jsou z papíru převedené prostřednictvím OCR – následně není nutné vynakládat zbytečný čas na manipulaci a případně prohledávání založených dokumentů ve skříni. Pomocí OCR můžete jednoduše naskenovat tištěné nebo elektronické obrázky obsahující text a získat jejich digitalizovanou formu. Navíc ušetříte spoustu místa, kterou zabírají hromady vašich papírových dokumentů (smlouvy, vyúčtování, složenky apod.).

Online nástroje

Nástrojů pro online převod existuje velké množství. Liší se od sebe nabízenými funkcemi a také tím, zda jsou zdarma, nebo placené. Pojďme se na tři z nich podívat blíže. Prvním nástrojem je Onlineocr.net. Ve třech krocích v něm docílíte toho, čeho chcete. Nejprve vyberete soubor pro převod (můžete použít jak obrazové formáty typu JPG, PNG apod., tak i PDF, ale rovněž DOCX, XLSX TXT atd.), následně určíte ve kterém jazyce je text a potom vyberete výstupní formát (např. Microsoft Word). Tlačítkem Convert proces převodu odstartujete.

Převod nástrojem Onlineocr.net

Výsledkem je náhled textu v textové podobě a také odkaz na dokument ve formátu Microsoft Word. Ten můžete následně podle potřeby dále upravovat. Trochu nám ve službě chybí výstupní formát PDF. Pokud však použijete další službu – NewOCR.com – potom nemusíte zoufat. Mezi výstupními formáty jsou TXT, DOC a PDF. Navíc díky zabudované službě Google Translate můžete nechat text automaticky přeložit (což se může hodit, pokud je v cizím jazyce), a dokonce v dokumentu i online zeditovat.

Převod nástrojem NewOCR.com

Třetím a posledním nástrojem, který vám doporučíme, je PDF24.org. Umí nejen vydolovat text a uložit ho do PDF, ale zachová i jeho strukturu. To se může hodit zejména u faktur, které chcete elektronizovat. Kromě vstupních formátů umožňuje importovat i soubory z Dropboxu či Google disku. V dalších volbách najdete možnosti jako odstranit pozadí, vyčistit nebo otočit stránku atd. Výsledek si lze zobrazit jako náhled, stáhnout v PDF souboru, poslat e-mailem, nahrát na Dropbox nebo Google disk a nechybí ani další volby.

Převod nástrojem PDF24.org

Offline nástroj

Pokud dáváte přednost klasickým aplikacím, potom můžeme doporučit jak zdarma dostupný Capture2Text, tak ShareX. Oběma programům jsme se věnovali v tomto článku.

Jak na „OCR“ v browseru

Kromě možnosti převést do editovatelné podoby obrázky prostřednictvím smartphonů a online a offline nástrojů je možné „dolovat“ texty také přímo z webů. Výborně k tomu slouží nástroj Blackbox AI. K dispozici je ve formě rozšíření pro browser Chrome. Jakmile je nainstalováno, stačí ho aktivovat a kurzorem vybrat oblast, kterou chcete převést do textu. Ten potom vložíte prostřednictvím klávesové zkratky Ctrl + V do textového editoru. To se může hodit nejen v případech, kdy některé weby zakazují kopírovat texty ze stránek, ale můžete toho využít rovnou u obrázků na webu, bez nutnosti je stahovat a dále převádět.

Závěrem

Jak jsme ukázali, optické určování znaků se používá k rozpoznávání naskenovaných obrázků a jiných vizuálů na text. Dokáže proměnit papírové dokumenty na upravitelné a prohledávatelné digitální soubory, a tak je zpřístupní automatizovaným systémům – například k prohledávání.

Je však třeba mít na paměti, že především online nástroje nemusí zaručit bezpečnost textu a soukromí. Vyplatí se je tak využívat především u méně citlivých informací. 

Apple Event 2024

Apple Event 2024 "It’s Glowtime“ proběhne již v pondělí od 19:00. V obvyklému úternímu termínu pravděpodobně Apple ustoupil debatě amerických prezidentských kandidátů.

  • Nejčtenější

Na to jsme čekali: revoluční funkce Bluetooth konečně míří do produktů

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Tichá diskotéka nebo letní kino? Patera sluchátka u jednoho televizoru? Hlas průvodce z vlastních sluchátek? Nejen to umožní nová funkce Bluetooth nazvaná Auracast – k jednomu přehrávacímu zařízení...

6. září 2024

KVÍZ: Některé konektory byly doslova šílené. Poznáte je ještě?

Dnes i díky intervencím Evropské unie používáme jen několik málo konektorů. Není to ale tak dávno, co třeba USB mělo spoustu verzí a snad každý větší výrobce využíval nějaký svůj vlastní konektor,...

31. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Houstone, co je to za zvuky? NASA zjistila, co „ťuká“ v Boeingu u ISS

Kosmická loď Starliner vyvolává další a další otázky. Stroj, který společnost Boeing vyslala k Mezinárodní vesmírné stanici při první testovací pilotované misi, se nyní znovu doslova ozval. Alespoň...

3. září 2024  9:43

Loď Starliner se vrací. Anatomie průšvihu Boeingu, jaký tu ještě nebyl

Kosmická loď Starliner, která se vrací z Mezinárodní kosmické stanice, nese na paměť výzkumné lodi oceánografa Jacquese Cousteaua hrdý název Calypso. Vzhledem k technickým problémům a veletočům,...

6. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows se zbavuje omezení, které po 30 letech nedává smysl

Je to až skoro neuvěřitelné, ale brzy by mělo dojít k velkému posunu. Máte disk o kapacitě větší než 1 TB, ale ve Windows ho naformátujete pouze tak, že je možné využít zlomek této kapacity. Operační...

2. září 2024

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

Češi vystupují na povrch Měsíce. Simulovaná mise z Prahy vrcholí

Přímý přenos

V sobotu dopoledne probíhá jedna z nejdůležitějších aktivit simulované měsíční mise nazvané PROMISE v kampusu ČVÚT v Praze. Posádka habitatu Hydronaut vystoupí v prostředí virtuální reality na...

6. září 2024  15:16,  aktualizováno  7.9 10:15

Byly potíže, ale Starliner je zpět. Dobré přistání, hlásila posádka z vesmíru

S několikaměsíčním zpožděním se na Zemi vrátila kosmická loď Starliner. Samotné přistání proběhlo bez nehody, ale i tak zůstanou manažerům Boeingu z tohoto první testovacího letu s posádkou vrásky...

7. září 2024  7:50,  aktualizováno  8:50

I před 100 lety byly české silnice v dezolátním stavu. Stejně jako dnes

Stav československých silnic byl před 100 lety horší než za habsburského mocnářství. Všímaly si toho zářijové Národní listy v roce 1924. Drtivá většina silnic neměla zpevněný nebo dlážděný povrch.

7. září 2024

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Přes rok jsem se líbala s ženou, manžela už nic nepřekvapí, říká Ryška

Jde z jednoho natáčení do druhého, přesto Kristýna Ryška neuvažuje, že by opustila rodný Rožnov pod Radhoštěm a...

Kočičí žena Jocelyn Wildensteinová ukázala, jak vypadala před plastikami

Jocelyn Wildensteinová (82) má za sebou nespočet plastických operací, které ale popírá. Kvůli tomu, jak po úpravách...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...