Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Lidé se bojí biometrie. Může prý poškodit zrak

Biometrická identifikace během dvou let ovládne hraniční přechody, zdravotní pojištění, budeme ji využívat při vstupu do budov či přihlášení k počítači. Mezi lidmi se ale šíří fámy, že skenování oční duhovky může poškodit zrak a přístroje mohou číst myšlenky. Jak je to doopravdy?

Společnosti a organizace, které plánují implementaci biometrických identifikačních systémů, mohou narazit na nečekaný odpor. Někteří lidé se totiž obávají, že jim takové technologie mohou způsobit zdravotní potíže. Na londýnské konferenci Biometrics 2003 o tom informoval bezpečnostní konzultant Marek Rejman-Greene. Tyto obavy jmenoval jako jeden z 38 problémů, s nimiž se musí evropský biometrický průmysl v nejbližších letech vypořádat.

Rejman-Greene sehrál klíčovou roli v projektu Biovision, zaštítěném Evropskou unií, který načrtl plán vývoje používání moderních identifikačních technologií v Evropě. Tento výzkum zahrnoval rozhovory s účastníky praktických testů biometrie, z nichž mnozí byli znepokojeni možnými zdravotními následky. Zvláště se domnívali, že by jim skener oční duhovky mohl poškodit zrak.

Ačkoliv se dosud podobné obavy nepodařilo potvrdit, mohou významně přibrzdit zavádění přístrojů, které k potvrzení identity člověka používají právě porovnání duhovky. "Některé z těchto pověr jsou v člověku velmi hluboce zakořeněné a naším úkolem je lidi přesvědčit, že jim žádná rizika nehrozí," řekl Rejman-Greene.

Zatímco mnozí účastníci předběžných zkoušek jsou technologií nadšeni, jiní si udržují uctivý odstup. Kromě výše uvedeného se také strachují, že biometrický test může prozradit jejich zdravotní stav nebo emoce. Rejman-Greene však tvrdí, že je něco takového skutečně možné.

"Opravdu lze pomocí biometrie rozpoznat citový stav osoby, především analýzou hlasu," říká konzultant a dodává, že některé vědecké práce předpokládají, že by takto bylo možné zjistit, zda dotyčného nesužuje nějaká nemoc.

Ozývají se také hlasy, že by pomocí systému mohla firma sledovat osobní aktivity svých zaměstnanců, existují obavy o ztrátu soukromí. Na druhou stranu mnoho účastníků testů je identifikačními systémy založenými na biometrických datech nadšeno, neboť usnadňují vstup do střežených budov nebo umožňují přihlášení k počítače bez nutnosti zadávat heslo.

Ve firmách hned, u lékaře napřesrok

Společnost NEC již na vlastních zaměstnancích testuje systém Two in One, sloužící ke vstupu do různých prostor firemních budov a autorizaci přístupu do interní počítačové sítě. Identifikační karta obsahuje fotografii a jméno držitele, což poslouží strážným u vchodu, a rovněž čip se zakódovaným otiskem prstu. Tato informace je porovnána s otiskem, získaným ze čtecího zařízení Positive Identification téže firmy, a v případě shody potvrdí identitu majitele karty. Systém lze využít také ke sledování firemních zařízení, např. kdo a jak často využívá kopírku či fax.

Evropská unie hodlá již 1. června 2004 zavést jednotné elektronické karty zdravotního pojištění. Ty mají významně omezit papírování nutné pro získání zdravotní péče v jiné členském státě. V roce 2005 je budou následovat nové cestovní pasy s vestavěnými bezdrátovými čipy, které ponesou biometrické informace.

USA chystají zavést opatření na svých hranicích již k říjnu 2004. Osoby, cestující do Spojených států ze zemí zanesených na zvláštním seznamu, budou muset vlastnit biometrický pas, aby mohly zažádat o vstupní vízum. Je ale pravděpodobné, že k tomuto termínu splní podmínku jen několik málo evropských států.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....