Internetová encyklopedie Wikipedia hledá dobrovolníky

aktualizováno 
Internetová encyklopedie Wikipedia obsahuje od loňského září více než jeden milión hesel. S rostoucí popularitou však přicházejí i problémy. Čelit jim mají dobrovolníci, kteří se postarají například o správu serveru či boj se spamovacími roboty.
Nezisková nadace Wikimedia Foundation provozuje několik projektů, které mají jednoho společného jmenovatele. Jsou totiž dostupné všem zdarma. Největší projekt nese označení Wikipedia a nabízí internetové komunitě možnost vytvářet a využívat internetovou on-line encyklopedii.

Historie projektů Wiki- začala roku 1999, kdy se zrodily první myšlenky na vytvoření „volné“ internetové encyklopedie. V roce 2000 si již uživatelé mohli pročítat první příspěvky encyklopedie Nupedia a rok později zahájil svou existenci spřátelený projekt Wikipedia se stejným cílem, který Nupedii nahradil. Již v září minulého roku dosáhl počet hesel hodnoty 1 milión a dále rostl.

Technika je, lidé ne

Ačkoliv by se mohlo zdát, že při poměrně velikém provozu, který na Wikipedii probíhá, musejí být největší nedostatky v oblasti hardwarového vybavení, není tomu tak. „Získat počítačový server, je jednoduché. Máme množství nabídek na dodání serverů i na navýšení kapacity připojení,“ uvedl na konferenci FOSDEM prezident nadace Wikimedia Jimmy Wales. Své serverové kapacity nadaci nabídla například společnost Google.

„Co si pamatuji, tak se nám dařilo zdvojnásobovat každé čtvrtletí provoz na webu,“ informuje Wales. „V současné době běží Wikipedie na zhruba 50 serverech, ale rozšíření na 100 či 200 bude stát obrovské množství práce, jako je kompletní předělání počítačové sítě,“ vysvětluje problémy prezident Wikimedie.

V současné době stačí dobrovolní administrátoři Wikipedie pouze na udržování systému v provozu. Další rozvoj je tak závislý pouze na tom, zda se podaří najít další dobrovolníky, kteří se postarají o vývoj systémů.

Boj proti spambotům a vandalům

I když by se mohlo zdát, že tak bohulibý systém, kterým Wikipedia bezpochyby je, nemůže být již ze své podstaty zneužíván, není tomu tak. Útoky na tuto encyklopedii míří ze dvou směrů.

Tím prvním je zneužívání systému prostřednictvích spamovacích robotů tzv. spambotů. Ty se pokoušejí pod různá hesla podstrčit reklamu. Boj proti nim je poměrně jednoduchý. V okamžiku, kdy začne takový robot vkládat odkazy, stačí jej zablokovat a odkazy smazat. Problémy však mohou spamboti způsobit například během víkendu čas v omezeném týmu vše kontrolovat a následné čištění pak dá mnohem více práce. Nadace proto například hledá někoho, kdo by dokázal udržet Wikipedii přístupnou lidem a přitom jí umožnil blokovat spam.

Podobný problém je s různými vandaly, kteří ničí dobrovolnou práci mnoha lidí prostě tím, že pozměňují obsah a mažou hesla. „Nechceme aby se Wikipedia stala druhým Usenetem. Nabízený obsah by si měl udržet kvalitu,“ říká pro ZDNet Wales.

Zájemci o pomoc se mohou hlásit prostřednictvím e-mailové konference nebo IRC chatu.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

„Chlape, jsi přece vědec!“ Šmejdi nabízejí zázračné hubnutí i zbohatnutí

Chcete zhubnout bez námahy? Zbohatnout bez jakýchkoli znalostí? Omládnout o...

Chcete zhubnout bez námahy? Zbohatnout bez jakýchkoli znalostí? Omládnout o patnáct let? Nebo platit méně za benzin...

Vyzkoušejte si v prohlížeči stínohru od Googlu s umělou inteligencí

Google oslavuje příchod nového čínského roku hrou s umělou inteligencí.

Google kvůli příchodu nového lunárního roku, který se slaví především v Asii, vyrobil novou hříčku pro prohlížeče.

Najdete na iDNES.cz