Nástup kapesních video přehrávačů je obrovský. V krátké době po sobě se na trhu objevily výrobky od Creativu, Sony, Archose a MP Mana (recenze na našem serveru zde). A jaký je iRiver PMP-140?
Prvky očekávání se střídaly s prvky zklamání, mezitím probleskovaly chvilky absolutního nadšení proložené okamžiky naprosté skepse a nakonec... nakonec přišlo vystřízlivění a tato recenze. V tuto chvíli můžeme říci, že dokonce exkluzivní recenze. Recenze na dlouho avizovaný a velmi očekávaný multimediální harddiskový jukebox PMP 140 od iRiveru.
Tato nevelká a designově velmi povedená mašinka umí přehrávat hudbu ve formátech MP3, WMA, WAV, ASF má rádio, diktafon a line-in nahrávání. Stejně jako model H300 (recenze zde) poslouží i PMP-140 jako fotobanka, protože dokáže stahovat fotografie přímo z fotoaparátu na svůj 40GB disk.
Novinkou je podpora filmů zkomprimovaných kodeky DivX a XviD, ke kterým iRiver zobrazuje i české titulky (formát SMI). K promítání filmů a fotografií spolehlivě poslouží velký 3,5palcový TFT displej nebo, prostřednictvím TV výstupu, jakákoliv televize. K poslechu hudby nebo zvukové stopy filmu lze použít sluchátka nebo vestavěný reproduktor. PMP-140 podporuje Mass Storage a po připojení k PC se chová jako výměnný disk.
Plně vybavený
Jukebox obdržíte spolu s praktickou kabelkou na zip, ve které je přehrávač chráněn proti nárazům i povětrnostním vlivům a přesto k němu, díky šikovnému střihu obalu, lze mít stále připojená sluchátka. Balení tentokrát neobsahuje dálkové ovládání, které však lze dokoupit. Vzhledově i funkčně je stejné jako ovladač k harddiskovému přístroji H300 (recenze zde). Musíme říct, že absence dálkáče nám však nijak nevadila. Naopak velmi praktická a pro plné využití přístroje nezbytná je specialní USB redukce pro připojení jakéhokoliv podporovaného externího zařízení přes USB port verze 1.1 HOST. Samozřejmostí jsou sluchátka (pecky) Sennheiser a veškeré propojovací USB a audio kabely včetně kabelu pro propojení jukeboxu s televizí. Baterie vám nabije a zároveň ušetří přiložený AC adaptér.
Hlavní jsou filmy
Důvodem, proč se rozhodnete utratit o něco více než dvacet tisíc právě za PMP-140, bude pravděpodoně možnost přehrávat si své splasher horory i při cestě v MHD. Jak si tedy iRiver s filmy poradí?
Podle manuálu (jehož zkrácená verze je dokonce v češtině) si PMP-140 poradí se soubory typu AVI, ASF, MPEG zapakované pomocí kodeků DivX 3.11, 4.0, 5.x, Xvid (vše ISO MPEG-4 SP). Pro všechny kodeky platí jistá omezení (viz tabulka).
kodek |
maximální video bitrate |
maximální audio bitrate |
maximální rozlišení |
DivX 5.x, Xvid | 1,5 Mbps | 8 - 192 kbps | 640 x 480 |
DivX 3.11 | 500 kbps | 8 kbps - 192 kbps | 352 x 240 |
V praxi to u nás vypadalo tak, že velká část filmů nešla bohužel na iRiveru přehrát rovnou a bylo je nutné upravit. Buď se zobrazila hláška, že soubor nelze přehrát vůbec, nebo že se jedná o nekompatibilní formát a posléze se na obrazovce objevil zelenošedý pohybující se rastr a ze sluchátek se pouze ozval korektní zvuk. Příliš velký videobitrate má zase za následek nadměrné pixelování obrazu, která při trošku rychlejším střihu znemožňuje normální sledování filmu.
To, co je uvedeno v předchozích řádcích, prosím berte jako konstatování a nikoliv jako kritiku výrobku. Podle našeho testování totiž PMP-140 funguje zcela v souladu s informacemi v manuálu, který všechna zmíněná omezení uvádí a samozřejmě nabízí i řešení. Řešení se jmenuje Media Converter.
Media converter, bez kterého se neobejdete
Pokud film, který chcete přehrát ve vašem PMP-140, neodpovídá požadavkům uvedeným v předchozí tabulce, rozhodně není nic ztraceno. Nedílnou součástí balení je totiž software zvaný Media converter, který upraví každý film tak, aby byl pro jukebox stravitelný.
Prográmek je na ovládání zcela jednoduchý. Stačí vybrat film, který je potřeba překonvertovat, nastavit výsledné rozlišení (min 320 x 240 max 640 x 480) a zvolit adresář, kam se upravený soubor uloží. Samozřejmě lze tyto úpravy provádět dávkově (tj. lze upravit více filmů najednou) což ocení zejména majitelé pomalejších PC, kde úprava může trvat (a bohužel i trvá) několik hodin (1 až 4 hodiny dle délky filmu, zvoleného výsledného rozlišení a výkonu PC). Po ukončení konverze dokáže program sám vypnout počítač.
Konvertor je spolehlivý a všechny filmy byly po úpravě bez problémů přehratelné na PMP-140. Výsledné rozlišení je potřeba volit s ohledem na to, zda bude obraz promítán i na TV obrazovce. Konverze má také samozřejmě značný vliv na výslednou velikost souboru, která se může zmenšit až téměř na polovinu původní hodnoty.
V nutnosti konverze zaostává iRiver za modelem MP Man MP AV-40 (recenze zde), který bez problémů přehraje většinu filmů tak, jak je do něj nahrajete. Toto je však jediné místo, kde iRiver mírně klopýtl. V ostatních parametrech konkurenci převyšuje a v některých je absolutně nepřekonatelný.
Jednou z těch věcí, které má iRiver navíc, je podpora titulků. Je však potřeba překonvertovat titulky z běžně používaných formátů (sub, srt) do formátu SMI (SAMI) a sladit s filmem.
Promítání filmů můžeme označit jako komfortní. Přehrávač si pamatuje místo přerušení promítání takže nemusíte film pracně přetáčet. Fázi přehrávání indikuje grafický ukazatel (viz obrázek), který se objeví vždy po stisku jakéhokoliv tlačítka a po několika sekundách opět zmizí.
Nejen fotografie přímo ze zdroje do jukeboxu
PMP 140 dovede kopírovat jakákoliv data z externího zdroje prostřednictvím speciálního USB portu přímo na svůj harddisk. (samozřejmě bez potřeby počítače). Funkci vhodná zejména pro majitelé digitálních fotoaparátů, kteří se cítí omezeni kapacitou používané paměťové karty. Celých 40 GB prostoru na harddisku iRiveru postačí snad i tomu nejproduktivnějšímu fotografovi.
Jukebox podporuje digitální fotoaparáty, USB flash klíčenky a USB harddisky několika světových značek (viz seznam na konci recenze). Pokud však používáte zařízení uvedeného typu a není zrovna uvedeno v oficiálním seznamu podporovaných přístrojů, neznamená to, že jej iRiver nerozpozná. Stačí přístroj vyzkoušet (podmínkou samozřejmě je, že zařízení nevyžaduje instalaci driverů). Nám se v redakci podařilo spojení úspěšně navázat i s MP3 přehrávačem CMTech CA-H70MT nebo s fotoaparátem Coolpix 2500, které na seznamu nenaleznete.
Kopírování probíhá v duchu starého dobrého dosovského Nortona. Celou operaci provedete ve speciálním browseru. Přes USB adaptér nejprve připojíte požadované zařízení a pokud se ohlásí, nastavíte adresář kam chcete obsah zdroje zkopírovat (prostě do něj skočíte), potom se přepnete zpět na externí zdroj a označíte soubory nebo adresáře ke zkopírování (pomocí pop-up menu) a dáte povel copy. Potom už jenom čekáte. Kopírování probíhá přes rozhraní USB 1.1 a velmi také záleží rychlosti externího zařízení. Na rozdíl od H300 umí PMP-140 kopírovat i podadresáře.
iRiver se evidentně poučil z chyb ve firmwaru, vinou kterých byla vždy část fotografií zničena při přenosu z fotoaparátu na harddisk jukeboxu H300 (chybu odstranil nový firmware v 1.06). PMP-140 funguje v tomto ohledu velice spolehlivě a ani jediný snímek během našeho testování nebyl při kopírování poškozen.
Luxusní prohlížení fotografií
Prohlížení fotografií (JPEG, BMP) na rozměrném 3,5palcovém (7,2 x 5,5 cm, 260 000 barev, TFT LCD, rozlišení 320 x 240) je zážitkem srovnatelný s prohlížením webových obrázků na monitoru PC. Snímky lze až 8x zvětšit, otáčet je a zobrazit k nim některé informace z EXIFu (viz obrázek). Díky velikosti displeje a jeho zobrazovacím schopnostem se prohlížení může zúčastnit i více než jeden člověk. Maximalní rozlišení fotografií ve formátu JPEG může být 3100 x 2100 pixelů a u BMP 800 x 600 pixelů. Pokud jsou tyto hodnoty překročeny přehrávač zobrazí chybové hlášení (viz obrázek). V režimu photo nelze poslouchat hudbu.
Abychom nezapomněli... jsou tady i rádio, MP3 přehrávač, diktafon a nahrávání přes linkový vstup
- FM tuner
FM tuner vykazuje slušné výsledky a i při jízdě vlakem mimo Prahu má stabilní příjem. K dispozici je volných 20 pamětí k uložení rozhlasových stanic.
- MP3 přehrávač
K pohodlnějšímu přehrávání MP3 souborů lze vytvářet a mazat playlisty, případně používat playlisty programu WinAmp (m3u). Přehrávač umí sestavit databázi obsahu podle údajů z ID3 tagů a tu synchronizovat s počítačem (např. pro obnovení omylem smazaných souborů).
Jukebox si bohužel neporadí s formátem OGG Vorbis což je u iRiveru nezvyklé a nepříjemné. Taktéž čeština není tentokrát bez chybičky. Problémy dělají oháčkovaná první písmena v názvu souboru (viz obrázek). Ty přístroj jednoduše nezobrazí. Údaje z ID3 tagů jsou však již po stránce diakritiky v pořádku.
Samozřejmostí je zobrazování stromové struktury adresářů a intuitivní pohyb v navigaci.
Zvuk je velmi dobrý a dynamický a dostatečně hlasitý. Equalizer lze navolit v pěti různých variantách. Jedna volná pozice slouží k uložení vlastní křivky, kterou nastavíte dle potřeby pro každé z pěti pásem zvlášť.
- Diktafon a linkový vstup
Kvalitní mikrofon umístěný vpravo nad displejem je vhodný k zaznamenání i vzdálenějších ruchů. Jeho citlivost lze regulovat dle potřeby a hlasitosti nahrávaného zdroje. Stejně tak bitrate (96 nebo 128 kbps) a vzorkovací frekvenci (32 nebo 44,1 kHz). Při nahrávání přes linkový vstup lze ovlivnit sílu vstupního signálu.
Nahrávky jsou kvalitní, bez šumu a zvonění. iRiver PMP-140 bohužel postrádá vymoženosti svých starších kolegů z řad iFp a H, jako jsou aktivace nahrávání hlasem nebo automatické rozsekání nahrávky na jednotlivé soubory podle originálu.
Rozsáhlé možnosti nastavení
Co vše lze nastavit, vypnout a zapnout si můžete prohlédnout v následující galerii displejů. Vedle běžných funkcí jakou automatické vypnutí při nečinnosti přehrávače, lze nastavit i umístění titulků na obrazovce displeje apod. Za libůstku považujeme funkci hodin a datumovky.
Ovládání s nápovědou
Přístroj má celkem 7 ovládacích prvků, jeden křížový ovladač a tlačítko help. Na ovládání je potřeba si opravdu nejprve zvyknout a ze začátku budete nápovědu používat zřejmě velice často. Po stisknutí tlačítka „Help“ se zobrazí podrobný popis (viz obrázek), který názorně zobrazuje k čemu jaké tlačítko slouží a zda je nutný krátký nebo dlouhý stisk.
Pohyb v základním menu je analogický s ovládáním ostaních nových přístrojů od iRiveru (např. H300, iFp 1090).
Rychlé spojení s PC
Přes USB 2.0 dosahoval přenosová rychlost na testovacím počítači (700 MHz, Celron, 256 MB RAM) velmi slušných 8,5 MB/s.
Ach ta výdrž...
Při přehrávání filmů vydrží PMP-140 pracovat o chloupek méně než 4 hodiny. Záleží však na rozlišení videa a při nižším rozlišení může být výdrž baterií i větší (max však 5 hodin). Pro audio jsou naměřené hodnoty o něco povzbudivější. Empétrojky můžete poslouchat celých 9 hodin (výrobce udává 10 hod.). Pokud se rozhodnete použít k poslechu vestavěný reproduktor odečtěte si od uvedených hodnot nejméně jednu hodinu.
Srovnáme-li v této oblasti iRiver s konkurencí (např. Archos, MP Man) nemá se PMP-140 rozhodně za co stydět. Vývoj jde sice kupředu, ale na dobu kdy zařízení velikosti poznámkového bloku vydrží pracovat desítky hodin v kuse si budeme muset ještě počkat.
Napájení obstarává vyměnitelný akumulátor typu Li-ion s kapacitou 2400 mAh.
Koupit? Ano.
iRiver PMP-140 se 40GB harddiskem je u nás v prodeji zatím pouze zde. Za cenu 20.290 Kč. Nejsou to malé peníze, ale vezmeme-li v úvahu, co všechno iRiver nabízí a v jaké kvalitě, nemůžeme cenu považovat za přemrštěnou. Kromě toho, nový iRiver PMP-140 je prostě úžasný.
Verze PMP-120 s 20GB harddiskem není zatím v ČR k dostání.
K testování zapůjčila společnost Fast ČR, a.s.