GSM kamera Jablocom EYE-02 je určena k hlídání a ochraně majetku. Po jednoduché instalaci a zprovoznění může kamera uživateli hlásit narušení hlídaného prostoru a to formou SMS zpráv, zpráv MMS, volání nebo e-mailu.
Bezpečnostní kameru Jablcom EYE-02 zařadil do své nabídky operátor Vodafone a nabízí ji primárně svým firemním zákazníkům a to za 6 477 korun. Zákazník si k ní může dokoupit měsíční paušál za 314 korun. V jeho rámci dostane datový balíček Internet v mobilu, SMS balíček 50 zpráv a balíček 77 MMS. Takový tarif je vhodný i pro častější používání kamery a tam, kde se dá předpokládat větší výskyt náhodných poplachů.
Pro domácí využití postačí v kameře nějaká z předplacených karet našich operátorů. Běžný uživatel si totiž asi vystačí s nejzákladnější funkcí kamerky: SMS nebo MMS hlášením poplachu.
Drobná, ani ne 20 centimetrů velká, bezpečnostní kamera je vhodná jak pro použití v budovách tak venku. V balení najdeme vše potřebné pro její instalaci. Je tu samotná kamera s baterií, šroubovák, který je potřeba na otevření krytu baterie, dva šrouby pro uchycení kamery na zeď, napájecí adaptér s hodně dlouhým prodlužovacím kabelem a také velmi dlouhý USB kabel, který poslouží ke snadné konfiguraci kamery pověšené klidně na zdi. Zapomenout nesmíme ani na dálkové ovládání, kterým lze ovládat základní funkce kamery.
Instalace kamery se skládá ze dvou kroků. Prvním je samotné připevnění na požadované místo, druhým pak technické zprovoznění. Umístění kamery je nutné volit s ohledem na přístup k napájení. Byť má dodávaný kabel i s prodloužením dohromady asi 7 metrů, na přítomnost elektrické zásuvky je potřeba myslet. Baterie slouží pouze pro záložní napájení po dobu několika hodin. Ještě připomeňme, že kryt baterie je pevně přišroubován, takže nehrozí, že by narušitel ihned kameru zbavil napájení kompletně.
Samotné technické zprovoznění je velmi jednoduché. Nejprve je nutné na počítač nainstalovat dodávaný software JabloTool. Po prvním připojení k počítači vás pak průvodce provede základním nastavením. Uživatel vybere jméno kamery a heslo pro vzdálený přístup. Tyto údaje budou mimo jiné sloužit i pro její ovládání přes internetové rozhraní na stránkách Jablocomu nebo na portálu bezpecnostnikamera.vodafone.cz. Po zadání těchto parametrů si kamera zjistí potřebná nastavení sítě a uživateli oznámí, jaká je síla signálu. Není tedy od věci zkoušet zařízení nastavovat už v místě, kde jej budete používat. Špatný signál by snížil účinnost ochrany.
Dalším krokem je výběr jednoho z přednastavených profilů fungování. Tyto profily už ukazují opravdu široké možnosti zabezpečení, které kamera má. Přístroj totiž nesleduje okolí pouze pomocí čočky fotoaparátu, má i otřesové čidlo, infračidlo, je schopen zaznamenat změny teploty, různé druhy hluku.
Základní profil doma například v zajištěném režimu nepředpokládá, že by se v místnosti měl vyskytovat pohyb, závany větru, výrazné změny teploty nebo hlasité zvuky. Podobně funguje i profil Garáž, který má ale standardně nastavené příchodové zpoždění 30 sekund. Po prvních 30 sekund tedy kamera nehlásí poplach, tato doba může stačit třeba pro otevření garáže nebo vchodových dveří domu a následné vypnutí zajištěného režimu dálkovým ovládáním. V profilu Venku je výrazně snížena citlivost některých čidel, jelikož se předpokládá existence různých zdrojů, které by mohly vyvolat falešné poplachy. Takovými zdroji mohou být třeba zvířata nebo hluk z ulice. Z hlídacích režimů je nejvýkonnější profil Obchod, který naopak citlivost čidel maximalizuje a aktivní je například permanentní sledování pohybu v obraze. Kamera ještě nabízí režim Dohled, který slouží spíše ke sledování. Výrobce profil určuje třeba pro monitorování spících dětí, nemocných osob, seniorů či invalidů.
Jednotlivé parametry jako je aktivita a citlivost různých čidel, příchodové a odchodové zpoždění nebo možnosti ovládání a hlášení alarmů lze pochopitelně dále měnit v samotném programu. V dalším kroku v průvodci nastavíte telefonní čísla a e-maily, na které má kamera hlásit poplachy. Následně si lze vybrat ze tří velikostí obrazu, který bude kamera přenášet. Na výběr je 160 x 120 pixelů, 320 x 240 a 640 x 480 pixelů. Obraz je hodně širokoúhlý a projevuje se na něm efekt rybího oka, pro dané účely je ale velmi kvalitní. Kamera umístěná v rohu místnosti má přehled prakticky o kompletním prostoru.
Po tomto rychlém nastavení lze již kameru začít používat. Předtím ale přeci jenom doporučujeme projít veškeré možnosti nastavení v programu JabloTool. V průvodci totiž třeba nelze nastavit, jaké poplachy a kam má kamera hlásit. Ne vždy třeba potřebujete mít hlášení o narušení jak ve formě SMS, tak MMS a e-mailu. Kamera je v mnohých režimech standardně natavena na to, aby svému majiteli poplach zavolala. Zavolání v případě poplachu je asi nejrychlejším způsobem varování, ale zároveň z něj uživatel získá nejméně informací, automat mu pouze zapípá do sluchátka. Při vyvolaném poplachu lze také začít nahrávat video. Uživatel si může zvolit, jak dlouho má nahrávání trvat, video se podobně jako snímky s vyvolaným poplachem ukládají na microSD kartu v útrobách kamerky. V balení je standardně 2 GB karta, která při relativně nízkých rozlišeních snímků vystačí na hodně dlouho. Kameru je možné napojit i na pult centralizované ochrany, nebo k ní pomocí režimu učení připojit další externí čidla nebo dálková ovládání.
Kameru je možné ovládat pomocí SMS zpráv nebo zavoláním na její telefonní číslo. V obou případech jsou možnosti ovládání v podstatě stejné. Lze ji tak zajistit nebo odjistit, zjistit její aktuální stav, nechat si poslat obrázek současného stavu, nechat si poslat výpisy posledních událostí a pomocí SMS lze také zjistit, kolik kreditu zbývá na předplacené kartě v kameře. V případě volání uživatele možnostmi provází hlasový automat. Zprávami SMS lze také nastavovat další e-maily a telefonní čísla, na které má kamera hlásit poplachy, nastavovat jazyk, odchodové zpoždění, čas a datum nebo třeba heslo pro vzdálené ovládání.
Po registraci na webu lze kameru ovládat i sledovat z internetového rozhraní. To nabízí téměř stejné možnosti ovládání a nastavování jako samotný software JabloTool a je to tedy asi nejpohodlnější způsob univerzální správy zařízení.
EYE-02 jsme zkoušeli relativně krátce, žádného nezvaného návštěvníka jsme si přitom domů na její ostrý test nezvali. Musíme ale konstatovat, že kamerka funguje opravdu dobře. Jenom opravdu doporučujeme pečlivě nastavit citlivost jednotlivých čidel a způsoby hlášení různých druhů narušení. Jinak totiž kamera dovede namísto užitečného ochránce být opravdu otravnou přítěží, která hlásí ledasco. Při používání kamery je také dobré dodržovat předem daná pravidla. Nevyplácí se třeba při odchodu nechávat otevřená okna, což může snadno způsobit falešné poplachy. Typy a množství hlášení poplachů také volte v závislosti na tom, jakou SIM kartou s jakým tarifem máte v přístroji vloženou.
Kamera Jablocom EYE-02 nás příjemně překvapila nejen celkovou citlivostí čidel, ale především nepřeberně širokými možnostmi nastavení a ovládání. Přitom vše funguje relativně intuitivně a nenarazili jsme na žádný zásadní zádrhel, který by nám používání znepříjemňoval.