Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vyzkoušeli jsme headset, který nehraje do ucha, ale do kosti

Pokud dvě třetiny pracovní doby protelefonujete a rozčilují vás uši ucpané sluchátky, AfterShokz OpenComm by mohl být vhodnou alternativou.
AfterShokz OpenComm

AfterShokz OpenComm | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jsou sluchátka přes uši, na uši, do uší... a vedle uší. Takzvaná „bone conduction“ sluchátka nevyužívají k přenosu zvuku zevní s střední ucho, ale lícní kosti v jeho okolí. Nejčastěji se vyrábějí v provedení pro sportovce, pro které mají zejména bezpečnostní přínos - sluch není ničím utlumen, a tak lépe vnímá dění okolo. Budiče tvořící zvuk jsou navíc plně uzavřené, proto jim zpravidla nevadí pot při běhu, ani voda při dešti.

Největším průkopníkem tohoto druhu sluchátek je společnost AfterShokz. Vyzkoušeli jme novinku OpenComm, která není, jak název napovídá, určena sportovcům, ale těm, kteří potřebují komunikovat s volnýma rukama.

Posloucháme kostí

Při nasazení klasických sluchátek je podstatné, aby se zvuk reprodukovaný elektroakustickými měniči v podobě mechanického vlnění vzduchu dostal do zvukovodů, jejich prostřednictvím k bubínku, odkud se pomocí kladívka, kovadlinky a třmínku ve středním uchu přenesl do hlemýždě ve vnitřním uchu, kde se toto mechanické chvění pomocí Cortiho orgánu proměňuje v elektrický signál, které se pomocí sluchového nervu odesílá do mozku.

U sluchátek typu „bone conduction“ (tj. vedení skrze kosti) je to jinak.

Elektromechanické budiče sluchátek leží před ušima na lebce, čímž se jimi produkované chvění přenáší do lícních kostí. Těmi pak zvuk prostupuje až do vnitřního ucha ke hlemýždi. Do procesu zpracování zvuku se tak dostane až vnitřní ucho. 

Detail pravého budiče

Díky tomu zvuk sluchátek slyšíte, aniž by vám cokoli blokovalo uši, takže slyšíte vše okolo jako bez sluchátek, ale zároveň slyšíte i reprodukovaný zvuk. V případě headsetu OpenComm nejčastěji telefonní hovor.

OpenComm na hlavě

Headset je v provedení s týlním hlavovým mostem, za ušima máte rozšířené prostory s elektronikou, akumulátorem a ovládacími prvky (hlasitost + a -, tlačítko + funguje i jako zapínací, vypínací a párovací), kolem uší vedou „mostečky“ a před ušima jsou ony budiče tvořící zvukové chvění. Z levého budiče pak ústí výklopné neodnímatelné tykadlo s mikrofonem, který je tak umístěn poblíž úst - tedy v téměř ideálním místě pro zachycení hlasu.  

Posez na hlavně je pohodlný, nebyl mi nepříjemný ani po několika hodinách. Kolize s nožičkami brýlí nepřinášela žádné problémy. V letních vedrech se není třeba obávat pocení uší.

K chytrému telefonu nebo počítači je připojíte pomocí Bluetooth 5.0, zvuk přenáší pouze základním kodekem SBC. Při reprodukci hudby sluchátka na jedno nabití vydržela 7 hodin a 35 minut, při hlasové komunikaci by to měl být podle výrobce dvojnásobek (ale to jsme přesněji nezměřili).

Sluchátka mají pouze jeden konektor, dvoupólový povrchový magnetický pro nabíjení, bez speciálního kabelu z příslušenství se tak neobejdete. Milým prvkem je párování pomocí NFC. 

Jak hrají

Ještě si pamatuji, jak jsem v roce 2013 na veletrhu CES u stánku neznámé firmičky AfterShokz nasadil na hlavu jejich první produkt, „open ear“ sluchátka Bluez a opatrně se rozhlížel po okolí, zda někde není skrytá kamera. Zvuk byl tak příšerný, že jsem produkt považoval za vtip. Nebyl.

Dobrou zprávou je, že o osm let později jsou na tom „bone conduction“ sluchátka podstatně lépe. Stále nehrají tak, že bych na nich chtěl hudbu dobrovolně poslouchat, ale uznávám, že pro poslech svižných skladeb pro udržení tempa při běhu nebo jiných sportovních aktivitách je to - vzhledem ke komfortu volných uší - zajímavá alternativa. 

AfterShokz OpenComm

Na pojem věrné reprodukce musíte zapomenout, skladby znějí jinak, než je známe - zvuk působí zjednodušený, jemné odstíny a nuance tónů jsou trochu ignorovány a tedy vyhlazovány. Zvuk se odehrává zejména ve středech a vyšších středech, reprodukce je příjemně rychlá s velmi slušnou mikrodynamikou, i když dynamika je spíše vlažná. Basy jsou spíše nenápadné (a při vyšší hlasitosti doplněné vnímáním fyzických vibrací budičů). Výšky, která jako jediné částečně vnímáte klasickou cestou zvukovody, jsou příjemně výrazné, i když nejdou frekvenčně nijak zásadně vysoko.

Zajímavost

Jako objevitel principu poslechu pomocí přenosu zvuku kostí do vnitřního ucha se uvádí skladatel Ludwig van Beethoven. Ten v pokročilém věku přišel o většinu sluchu a klavír tak poslouchal pomocí tyčky, kterou zkousl v ústech a jejíž druhý konec opřel o okraj klavíru.

To, že většina zvuku do ucha míří opravdu skrze kost, jsme vyzkoušeli s pomocí kvalitních pěnových špuntů do uší. Po jejich vložení je zvuk tonálně hlubší (přijdete o část výšek), takže třeba vokál by bylo možné označit jako mírně huhlavý, nicméně srozumitelnost jinak nepoklesne a hlasitost se naopak přinejmenším subjektivně zvýší.

Ale OpenComm si na běh vezme málokdo, je to headset, tedy nástroj pro hlasovou komunikaci. A to zvládá perfektně. Vokál je výborně srozumitelný a sám o sobě i docela přirozeně znějící. I v běžném ruchu je zvuk procházející kostí dobře slyšet, i okolní hovor ruší méně než v případě klasických sluchátek „na ucho“. Pochvalně lze naštěstí hovořit i o mikrofonu, takže výborně slyší i druhá strana konverzace.

Závěr

Pokud při práci hodně hlasově komunikujete, případně posloucháte mluvené slovo - například přepisujete rozhovory, a nechcete mít uši ucpané in-ear sluchátky, pak jsou AfterShokz OpenComm výbornou volbou. Méně nároční posluchači je akceptují i pro kulisní poslech.

Pokud si ale při práci do uší rádi pouštíte hudbu a máte trochu vyšší nároky na kvalitu reprodukce, vydali bychom se jinou cestou.

Headset je v prodeji za 4 299 Kč, za jeho zapůjčení na recenzi děkujeme společnosti Diskus.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70...

Účinná evoluce jako skvělá volba mezi nejlepšími. Test Googlu Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro

VIDEO Smartphony Google Pixel se konečně oficiálně prodávají na českém trhu. Aktuální nejvybavenější...

Test Sony Xperia 1 VI: změna koncepce jí prospěla, dohání konkurenci

Sony Xperia 1 VI

Značka Sony má ke smartphonům docela specifický přístup. Drží se u nich některých prvků a postupů,...

Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

Kivi KidsTV

Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

Vivo V40

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....