Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

MP3 přehrávač na dovolenou, nebo do práce? Jak vybrat ten pravý? - 2. závěrečný díl

V minulém díle jsme si stručně představili jednotlivé zástupce kapesních hudebních skříněk. V dnešním závěrečném díle si řekneme něco o výhodách a nevýhodách harddiskových, flashových a CD MP3 přehrávačů. Co od takového přístroje chtít a co je nutno očekávat. Nabídneme vám také náš typ jaký přístroj si pořídit.

Vybrat si tu správnou hrací skříňku je jednoduché. Nabídka je široká a stále roste. Stačí si pouze položit základní otázky: "Co chci, kolik jsem ochoten za to zaplatit a co od toho očekávám?" V minulém díle našeho miniseriálu jsme vás seznámili se stručnou charakteristikou jednotlivých typů MP3 přehrávačů,  na které se dnes podíváme podrobněji. V následujích řádcích vám poradíme čeho si při výběru všímat a na co se soustředit tak, aby vám výrobek sloužil dlouhé měsíce.  

Ať už zvolíte harddiskový, flashový nebo CD přehrávač, některé vlastnosti by měl mít každý přístroj.

Co by měla umět každá hrací skříňka

  • Přehrávat nejen MP3

Důležitá je široká podpora kompresních formátů. Většina běžné produkce si vystačí s MP3 a WMA. Stále populárnějším  kodekem se však stává OGG Vorbis. Podpora tohoto formátu zatím bohužel není u většiny přehrávačů běžná. A to i přesto, že se mu přisuzuje velká budoucnost díky jeho kvalitě ( zvuková kvalita vs kompresní poměr).

Při výběru se vždy orientujte podle rozsahu datového toku (kbps), který je schopen přístroj přečíst. Ale například mluvené slovo, kde není kladen stěžejní důraz na kvalitu zvuku, bývá co nejvíce komprimováno tak, aby velikost souborů byla minimální. Některé přehrávače nezvládají nižší datové toky (low bitrate) a nižší frekvence.

Rozsah bitrate by měl být pro MP3 alespoň 8 - 320 Kbps, u formátu OGG alespoň 32 - 500 Kbps. Opět zvláště nahrávky s mluveným slovem bývají komprimovány s nižší vzorkovací frekvencí (udáváno v Hz - nejčastěji používaný poměr: 128 Kbps, 44 KHz), doporučejeme proto vyzkoušet zda přehrávač zvládá i je. Oproti konstatnímu datovému toku (CBR - Constant Bitrate) je často používán takzvaný VBR, neboli Variable Bitrate, který optimalizuje velikost souboru (v MB) a jeho zvukovou kvalitu. Podpora VBR by tedy neměla chybět. 

  • Hrát dostatečně hlasitě a dynamicky

S výběrem z několika přednastavených equalizérů se setkáme u každého MP3 přehrávače. Pouze některé modely však nabízejí možnost uložení vlastní křivky, případně doladění těch přednastavených. Hlasitá hudba sice ničí sluch, ale pro jízdu pantografovou soupravou z ranných padesátých let je silná reprodukce nezbytná. Posloucháte-li klasiku, jazz, folk nebo jiný hudební styl prostý výrazných repetetivních basových prvků a jednoduchých syntetizátorových popěvků, oceníte dostatečný hudební výkon přehrávače asi nejvíce.

iAudio M3

  • Komfortně se ovládat

Ovládání musí být přehledné a intuitivní. Harddiskové a CD přehrávače by měly být vybaveny dálkovým ovládáním nejlépe s displejem.

iAudio M3

Přehrávač by měl nabízet orientaci v nahrávkách prostřednictvím stromové adresářové struktury (obdoba Průzkumníka ve Windows) případně podle údajů z ID3 tagů. Pozor: některé přehrávače jsou vás ochotné nutit proklikávat se naslepo celým obsahem paměti až k požadované skladbě.

Je také smutný fakt, že  stále ještěexistují přístroje, které nedokážou zobrazit informace z ID3 tagu. Pozor na ně.

Samozřejmostí by měla být podpora M3U playlistů (playlist vytvořený prostřednictvím programu Winamp) a jednoduchá tvorba vlastních interních playlistů.

  • Spotřebovat co nejméně el. energie

Akumulátor či baterie? Speciální nebo jednoduše dostupný i v Jižní Dakotě? Současným trendem v oblasti spotřební elektroniky je ke každému přístroji dodávat speciální akumulátor. Výrobci to zdůvodňují velkou náročností přístrojů na spotřebu energie a nutností velikostně dimenzovat akumulátorek tak, aby se do výrobku vůbec vešel. Něco pravdy na tom asi bude, nicméně hlavní důvod je asi jiný, spíše ekonomický (Když už nic jiného, tak alespoň baterii si u nás ještě budeš muset koupit.). 

Nejlepší je takový přehrávač, který umožňuje použití jak běžně dostupných baterií (typ AA nebo AAA), tak i případně speciální akumulátorek, který je součástí balení. Je dobré si u prodejce ověřit, zda se vestavěný zdroj energie dá vyměnit a kolik tato výměna stojí (iRiver a iAudio poskytují tuto službu bez problémů). Rozšířené akumulátorky, typu Li-ion nebo Li-polymer používané zejména u harddiskových přehrávačů, totiž nemají neomezenou životnost.

Samotná výdrž baterií je velmi individuální a u každého typu přístroje jiná. Nejdelší výdrž mají špičkové MP3 discmany (zejména od Sony a iRiveru), která se reálně pohybuje okolo 40. až 80. hodin. Následují flashové přehrávače, kde baterie snese zátěž 10. až 40. hodinového provozu. Největší žrouti energie jsou harddiskové přístroje. Jedno nabití je udrží při životě osm,  maximálně 20 hodin. I zde se však blýská na lepší časy a nové iAudio slibuje až 35 hodin provozu. Aktuálně nejlépe je na tom nový iRiver H300, který díky externímu bateriovému pouzdru na čtyři tužkové (AA) baterie přehraje najednou až 30 hodin hudby.

  • Mít širokou výbavu a množství uživatelských nastavení

FM tuner se dnes integruje i do myček na nádobí a není proto jediný důvod, proč by neměl být právě ve vašem přehrávači. Důležitý je dostatek volných míst pro uložení rozhlasových stanic. Rozšířeným standardem je 20 pozic, což je ovšem pro pokrytí celého kmitočtového pásma žalostně málo. Například nové modely Emgeton D Cube mají pro ukládání rozhlasových stanic do paměti vyhrazeno již celých 30 pozic. Neméně důležitá je funkce autoscan, která automaticky vyhledá a uloží nalezené stanice do paměti.

Kvalita příjmu je samozřejmě zásadním parametrem, který však v obchodě těžko ověříte do detailů. Zatím neexistuje kapesní MP3 přehrávač podporující RDS.

Diktafon, nahrávání přes linkový vstup a přímé kódování do MP3 jsou zatím výsadou pouze flashových a harddiskových přehrávačů. Některé flashové přístroje bývají vybaveny i slotem pro přídavné paměťové karty (nejčastěji SD/MMC nebo CF), což je při stále klesající ceně paměťových karet velkou výhodou. 

Pomocí funkce sleep lze na přístroji nastavit čas po jehož uplynutí se přehrávač sám vypne. Obdobou je automatické vypnutí přístroje při nečinosti, kdy opět dochází k deaktivaci po vypršení určitého časového intervalu, při němž nebyla zaznamenána žádná aktivita přehrávače. Vhodné využívání těchto režimů vám ušetří baterie a tím i peníze za jejich nákup či nabíjení.

  • Umožňovat upgrade firmaware

Každý lepší výrobce se stará o své výrobky i určitou dobu po jejich uvedení na trh. U MP3 přehráváčů má tato starost podobu nového firmware, který vylepšuje některé funkce, přidává nové, případně odstraňuje nedostatky. Soubor s firmwarem je ke stažení na stránkách výrobce. Stačí tedy pouze zkontrolovat, zda opravdu nějaký firmware vychází a s jakou periodicitou se tak děje (vzorně se stará například iAudio, s určitými obtížemi i iRiver).

Jaký přehrávač si vybrat aneb Výhody a nevýhody digitální hudby

  • MP3 discmany - CD neumírá

Pvní z přenosných MP3 přístrojů, se na trhu objevily MP3 discmany. Nejprve pouze s číselným displejem, později s podporou ID3 tagů, dnes třeba i s možností zobrazování celých textových souborů případně i textů jednotlivých písní.

Většina MP3 discmanů chodí na běžné tužkové baterie (AA). Extrémně ploché přístroje (iRiver iMP 400, 450, 550) s tloušťkou maximálně 15 mm využívají ploché NiMh akumulátorky. Ty sice nekoupíte v každé trafice, ale jsou běžně dostupné v prodejnách s elektrospotřebiči. Dražší přístroje jsou vybaveny FM tunerem a mají malou spotřebu el. energie. Některé přehrávače umí vložené baterie i dobíjet.

Výhody:
MP3 discman ocení každý kdo má doma větší knihovnu MP3 nahrávek na cédéčkách. Zálohování hudby na CD, při vhodném způsobu vypalování a zacházení s nosičem, je pořád nejjistějším a nejlevnějším způsobem uchování hudby (a nejen hudby). Navíc ráno, když vstanete a dostanete chuť si poslechnout to či ono (jak by řekl V.K.), jednoduše sáhnete po CD a vložíte jej do přehrávače. Nemusíte nic propojovat a nikam nic kopírovat. Sbalit si větší množství hudby na dalekou cestu také není žádný problém (Dobrá jsou speciální pouzdra na více kusů CD.) a tužkové baterie mají opravdu všude.

Vekým plusem je dlouhá výdrž baterií a příznivá cena. Za prázdné CD s kapacitou 700 MB dnes nezaplatíte více než 20 Kč, programy pro převod hudby do formátu MP3 nebo OGG jsou zdarma dostupné na internetu a cena samotného i špičkového přístroje o mnoho nepřesahuje 5.000 Kč. 

Nevýhody:
Discman je poměrně velký a menší než CD nikdy nebude. Do kapsy u jeansů se tedy nevejde. Může být náchylný k přeskakování hudby při běhu nebo prudším pohybu. Nové modely však mají již dostatečně velký antishock (antishock = ochrana proti přeskakování hudby při otřesech), takže k narušení poslechu prakticky nedochází.

Nevýhodou, oproti flashovým a harddiskovým přehrávačům může být chudší výbava. Žádný MP3 discman nedisponuje diktafonem nebo možností nahrávat skladby přes linkový vstup. Je to samozřejmě dáno tím, že není vybaven zapisovatelnou pamětí. 

Jaký koupit?
Low-end varianta - iRiver iMP 150 (ChromeX), 2.690 Kč - Starší, ale velmi kvalitní přístroj. Nepřehrává a bohužel nikdy nebude přehrávat OGG Vorbis (ani s novým firmwarem). Není vybaven FM tunerem. Na dnešní dobu má i poněkud bachratější tvar. Za tak nízkou cenu však nelze čekat úplné zázraky. Recenzi na Technetu najdete zde.

iRiver ChromeX 

High-end varianta - iRiver iMP 550, 5.190 Kč - Zatím poslední model z řady SlimX discmanů od iRiveru. Špičkový stroj s malou spotřebou energie (výdrž baterie až 50 hodin) a vestavěnými dobíjecími obvody. Bohatou výbavu podtrhuje podsvícený displej na dálkovém ovládání, podpora formátu OGG Vorbis, integrovaný FM tuner a množství uživatelských nastavení. V oblasti MP3 discmanů nemá iRiver konkurenci. Upgrade firmware je samozřejmostí. Recenzi na Technetu najdete zde.

iRiver iMP-550 SlimX

Přehrávače s flashovou pamětí - malý, ale drahý

První flashové přístroje byly vybaveny směšnou pamětí o velikosti 32 nebo dokonec pouze 16 MB. Dnes se hranice pohybuje okolo 1GB a je zřejmé, že bude i nadále stoupat. Nejrozšířenější variantou však zůstává přehrávač se 128MB úložnou kapacitou. Většina flashových přehrávačů je napájena jednou mikrotužkovou (AAA) baterií, i když i sem zasahuje trend speciálních firemních akumulátorů (např. nové iRivery iFP 1000). U větší kapacity je dobré, aby byl přístroj vybaven rozhraním USB 2.0 pro spolehlivý a rychlý download dat.

Stále populárnější je speciální slot pro externí přídavné paměťové karty (SD/MMC, CF atd.). Některé modely jsou prodávány pouze s minimální nebo žádnou vestavěnou pamětí za nižší cenu a uživatel může použít svou paměťovou kartu z fotoaparátu nebo jiného přístroje. Na trhu se pohybuje několik takových přehrávačů např. Canyon SYCNMP11 se 128MB vestavěné paměti se slotem pro SD/MMC karty nebo Daisy Multimedia Diva se 64MB paměti se slotem pro karty typu CF. I některé dražší modely podporují paměťové karty např. MPIO FL 100 nebo XClef MT-500.

Důležitou vlastností je podpora UMS neboli USB Mass Storage. Zařízení, které podporuje UMS se po připojení k PC ohlásí jako externí pevný disk a je s ním možno i stejným způsobem komunikovat. Pokud však vlastníte Windows starší než 2000,  je potřeba nejprve nainstalovat ovladače (drivers) z  přiloženého CD a teprve po instalaci se přehrávač ohlásí jako výměnný disk.. 

Výhody:
Hlavní předností jsou malé rozměry a univerzálnost. Některé přístroje nejsou větší než krabička zápalek nebo plastový zapalovač. Navíc si nemusíte dělat starosti s otřesy. Bohatá výbava může být dalším důvodem, proč se rozhodnout právě pro tento typ přehrávačů. Nejen FM tuner, ale i diktafon, nahrávání do MP3 přes linkový vstup, budík, hodiny a další funkce naleznete v základní výbavě těchto trpaslíků.  

Nevýhody:
Zcela zásadní nevýhodou je vysoká cena. Za 256 MB zaplatíte podle výbavy od 3.800 do 9.190 Kč. V porovnání s cenou za prázdné CD (700 MB za 20 Kč) nebo s harddiskovým přehrávačem, kde za 10.000 Kč pořídíte 20 GB, je cena flashových přístrojů až nehorázná.

Výdrž baterií také není nijak závratná. I když vzhledem k malé paměti a tím i hubenému hudebnímu obsahu je celkem adekvátní. Vinnou malé kapacity také neustále potřebuje spojení s PC, odkud získá nové neoposlouchané nahrávky. Flashový přehrávač je spíše stroj do města a na kratší cesty do práce, když má uživatel častý přístup k počítači.

Nevýhodou některých přístrojů může být nutnost nabíjení přes USB port.


Jaký koupit?

Low-end varianta - Emgeton DB586, 256 MB, 3810 Kč - Novinka na trhu s MP3 přehrávači jejíž recenzi vám přineseme v nejbližší době. Emgeton charakterizuje velká kapacita paměti, solidní dílenské provedení, navíc FM tuner a diktafon v základní výbavě za bezkonkurenční cenu. Bohužel neumí přehrávat OGG Vorbis. Preview na Technetu naleznete zde.

D Cube - Digitball

High-end varianta - Zde musíme uvést dva zástupce. Jeden vyniká nevšední výbavou a druhý poměrem kapacita paměti vs cena.

iRiver iFP 1090 umí kromě rádia a diktafonu ještě fotografovat (0,3 MPx fotoaparát s max. rozlišením 640 x 480 Pixelů, 3x digitální zoom), má  hodiny a budík. Jeho displej zvládá 260.000 barev  a výdrž baterií se pohybuje na hranici 30. hodin. iFP 1090 není bohužel vybaven linkovým vstupem a jako zdroj energie mu slouží vyměnitelný vestavěný akumulátor. Upgrade firmware je u iRiveru bez debat.  Cena za 256MB variantu je 9.190 Kč. Preview naleznete na Technetu zde.

iRiver iFP 1090


Model iAudio4 si nás v redakci získal svojí jedinečnou navigací v nahrávkách i uložených rozhlasových stanicích, všestranností (FM tuner s 24. paměťmi, diktafon, line-in vstup s přímým kódováním do MP3) a miniaturními rozměry: 32x75x17 mm a 33 g. Verze s 1GB paměti se nyní prodává za 11.810 Kč. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je prozatímní absence podpory kodeku OGG Vorbis. Tento nedostatek by však měl napravit nový firmware. Na jednu mikrotužku se vydželo iAudio4 otáčet 14 hodin. Recenzi (pro model s 256 MB) na Technetu najdete zde.

iAudio4a

Jukebox s harddiskem - stovky hodin hudby v kapse

Obdobně jako jeho flashový kolega bývá velmi šikovný a všestranný. Nechybí rádio ani diktafon, pravidlem je linkový vstup s kódováním do MP3, navíc většina HDD playerů umí zobrazovat textové soubory ve formátu TXT. Rozdíl je ve velikosti a hmotnosti. Zatímco u flashových přístrojů se jedná o desítky gramů (od 25 do 60 g), u harddiskového přehrávače musíte počítat s až 300 gramy (cca. od 100 do 280 g). Zpravidla by HDD jukebox měl být vybaven portem USB 2.0 pro rychlý přenos dat. Představa, že kopírujete 20 GB hudby do přehrávače po kabelu přes USB 1.1 celých šest hodin, jistě není nikterak příjemná. Za pomoci USB 2.0 to však stihnete průměrně za 37 minut.

Výhody:
Obrovská kapacita: 20 až 40 GB za relativně nízkou cenu: 10.000 Kč respektive 16.000 Kč. Všestrannost stejná jako u flashových přehrávačů, pouze některé funkce bývají někdy poněkud osekány (aktivace diktafonu hlasem, automatické ladění a ukládání stanic do paměti apod.). HDD player je vhodný pro ty, kteří se nemohou rozhodnout co právě chtějí poslouchat. Díky značnému úložnému prostoru (1MB = cca. 1 minuta hudby tj při 40GB cca. 666 hodin hudby) mají neustále při sobě tolik hudby, že by vystačila na 29 dní nepřetržitého poslechu.

Nevýhody:
Nevýhod není mnoho. Relativně krátká výdrž baterie vám rozhodně nedovolí přehrát si na jedno nabití celý obsah disku. Navíc akumulátor bývá u naprosté většiny přehrávačů vestavěný a jeho výměna znamená návštěvu specializovaného servisu a nemalé finanční náklady.

Jaký koupit?

Zde nelze hovořit o low-end variantě, ale spíše o velmi dobré koupi.

Model iAudio M3 s 20GB diskem pořídíte za 10.500 Kč. Získáte tak ultratenký (rozměry: 61x104x14 mm) kovovový a všestraně vybavený jukebox s  podporou všech důležitých formátů: MP3, OGG, WMA a dálkovým ovládáním s barevně podsvíceným grafickým displejem. Recenzi na Technetu najdete zde.

iAudio M3

Předností iRiveru H320 je přídavné bateriové pouzdro, se kterým se doba provozu vyšplhá k závratným 30 hodinám. Speciální USB port slouží pro připojení externích zařízení jako jsou čtečky karet, USB klíčenky, externí harddisky a digitální fotoaparáty. H320 navíc dokáže zobrazit fotgrafie a obrázky ve formátech JPG a BMP. Cena není přehnaně vysoká a za nespornou kvalitu se 14.000 Kč investovat vyplatí. Recenzi na Technetu najdete zde.

iRiver H320
 

Uvedené ceny jsou pouze orientační a pocházejí z ceníků internetových obchodů.

Autor:
  • Nejčtenější

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Herec Josef Bláha se proslavil jako Brůžek či akademik Filip

8. června 2024

Čtyřruký pohádkový ředitel z Dívky na koštěti, Vrah Halík z detektivky Na kolejích čeká vrah či...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

OBRAZEM: Z československých letounů jako první Atlantik překonalo slavné aerotaxi

14. června 2024

Mezi slavné československé letouny patří bezesporu aerotaxi řady Aero Ae-45, Ae-45S a Ae-145. Kromě...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

S novou L-39NG z Aero Vodochody se počítá i pro výcvik na stíhačky F-35

13. června 2024  9:47

Ve Vodochodech se rok po zahájení sériové výroby představil první letoun společnosti Aero Vodochody...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...