Letos vyjde patnáct českých filmů ve vysokém rozlišení

aktualizováno 
Rok 2008 bude pro vysoké rozlišení v Česku zlomový. V HD se možná objeví Tmavomodrý svět i Pulp Fiction. Ploché televize v domácnostech konečně přestanou sloužit pouze ke sledování obrazově nekvalitní televizní produkce a filmů na DVD.

Tmavomodrý svět

V tuzemských obchodech se úspěšně prodávají televize s HD rozlišením už několik let a ani HD projektory nejsou žádnou novinkou. Materiálů, rozuměj filmů, je však pro tuto techniku jako šafránu. Zoufat však není třeba. Letos se začne blýskat na lepší "HD časy".  Zatím pouze v dálce, ale konečně začne...

Poslední vývoj naznačuje, že válka nástupnických formátů DVD se Česku vyhne. Zatímco HD DVD přehrávače od Toshiby se u nás prodávají již rok, filmy na discích tohoto formátu do českých luhů a hájů zatím nedorazily a pravděpodobně ani nedorazí. Jedinou čestnou výjimkou zůstává Hřebejkův hit Horem pádem. Kvůli jedinému filmu si ovšem přehrávač za několik tisíc nepořídíte. Naproti tomu Blu-ray se v českých obchodech celkem zabydlel, nejen po stránce hardwarové.

Podíl Blu-ray a HD DVD

HD v Česku: zatím je na šampaňské brzy

Filmy na Blu-ray discích (BD) v Česku vychází již od roku 2007. Bohužel je zatím vydává jen společnost Bontonfilm (kompletní nabídka zde), přičemž jde o tituly z produkce Sony Pictures a Columbia Pictures, které vlastní gigant Sony. Od Warnerů či Foxu jsme tu zatím neviděli (a hned tak neuvidíme) jediný disk. Seznam snímků na Blu-ray pro Česko naleznete na Technet.cz zde. Mezi aktuálně vydanými tituly nechybí legendární Život Briana od Monty Pythonů a v únoru vyjde ve vysokém rozlišení i trilogie Spiderman.

Podle dostupných neoficiálních informací nezačne žádné další velké studio v příštích měsících filmy ve vysokém rozlišení v tuzemsku vydávat. Česko tedy v tomto ohledu zatím naprosto stagnuje. Zatímco například v sousedním Polsku vycházejí filmy jak na HD DVD, tak BD, u nás máme stále jen jediného distributora nabízejícího filmy pouze dvou studií. Světélko naděje zažehl minulý týden Magic Box, když nás informoval, že se možná objeví v druhé polovině roku nějaké Blu-raye z produkce Warner Bros. To je však zatím čirá spekulace a snažné přání. Takové studio Disney nad námi láme hůl úplně, protože podle všeho s HD tento rok nezačne v srdci Evropy vůbec.

Podíl Blu-ray a HD DVD

České filmy míří na Blu-ray

Gympl režiséra Tomáše Vorla se v březnu stane prvním českým snímkem vydaným ve vysokém rozlišení na nosiči BD. Zatím není jisté, zda Bontonfilm přichystá nějaké exkluzivní bonusy, které nebudou na DVD.

Podle Pavla Borowiece z právě vznikající organizace BD Promo Group na podporu formátu Blu-ray by mělo do konce roku na tomto formátu vyjít až patnáct českých filmů. Dalších pět zahraničních snímků se chystá pro české lokální vydání. Mezi zvažovanými tituly je například Tmavomodrý svět, aktuální filmový hit Jiřího Vejdělka Václav a legendární Pulp Fiction. Filmy na Blu-ray však bude během roku možné koupit i mimo klasickou distribuci.

První v Evropě: Blu-ray v časopise Stereo a Video

Časopis Stereo a Video se podle svého šéfredaktora Luboše Horčice stal prvním magazínem v Evropě, který vydává filmové Blu-raye jako přílohu papírového periodika. Čtyřikrát ročně si budou moci diváci koupit za 299 Kč speciální číslo časopisu s filmem na BD. "Vysoké rozlišení je motor celého audiovizuálního odvětví. Naší přílohou chceme čtenářům přiblížit možnosti a zdroje vysokého rozlišení," vysvětluje Horčic.

Kozoroh 1

Na Blu-ray ve Stereu a Videu dosud vyšel vynikající sci-fi thriller Kozoroh 1 (Capricorn One). Americký film vypráví o spiknutí v pozadí zfalšovaného letu lidské posádky na Mars. V hlavních rolích mimo jiné O. J. Simpson a Telly Savalas (Kojak). V březnu se objeví film Bobby, ve kterém se mihne celá plejáda hvězd:  Anthony Hopkins, Lindsay Lohan, Demi Moore, Sharon Stone, Elijah Wood, Laurence Fishburne, Heather Graham, Helen Hunt, Shia LaBeouf a další.

Televize ve vysokém rozlišení

Prostřednictvím televizního vysílání se HD do tuzemských domácností zatím příliš nešíří. Právě naopak. Obrazová kvalita digitálního vysílání je spíše tristní. Výjimkou je zkušební HD vysílání televize Nova a v přepočítaném vysokém rozlišení kanál ČT1.

Prvním filmovým kanálem ve Full HD rozlišení je Nonstop Kino HD, který je dostupný prostřednictvím služby 802.TV. Program je vysílán v rozlišení 1 920 x 1 080 a jako kompresní kodek je používán H.264 (MPEG4 AVC). Ke stávající nabídce si jej může divák přikoupit za poplatek 360 Kč měsíčně. Další informace na Technet.cz zde.

Letos by podle neoficiálních informací měl v HD začít vysílat i filmový kanál HBO.

Další novinky ze světa HD

Blu-ray vede, teď už bez debat a her s čísly

Po přesunu studia Warner Bros z pozice duálního vydavatele HD filmů do kempu Blu-ray je Toshiba stojící za HD DVD pod obrovským tlakem. Řada menších studií, především společnosti spadající pod křídla Warnerů, ohlásila výhradní podporu BD, ale to není vše. Ve Spojených státech, kde válka o krále vysokého rozlišení zuří nejintenzivněji, došlo k dalším událostem, které dělají lidem z Toshiby vrásky na čele. Analytická společnost Gartner vydala minulý týden zprávu, v níž předpovídá prohru HD DVD do konce tohoto roku. Slevy hardwaru prý prodlouží tomuto formátu pouze život, ale ve výsledku mu srazí vaz nedostatečná nabídka filmů. Na straně Blu-ray totiž nyní stojí většina hollywoodských studií, což bude hrát podle analytiků největší roli při rozhodování lidí, jaký HD formát zvolit.

Radost Toshibě určitě nedělá ani to, že podle všeho přijde o prostor pro HD DVD v obchodních řetězcích Retail Bulletin či Woolworths. Od března už v jejich regálech nebude nic jiného než Blu-ray. A ani na Starém kontinentě to nemá HD DVD vůbec jednoduché. Například v Německu nabízí jeden z největších řetězců prodávajících elektroniku slevu na Blu-ray přehrávače od Sony, pokud přinesete a odevzdáte svůj HD DVD player. Sleva činí slušných 150 Euro, takže například za nejprodávanější Sony BDP-S300 zaplatíte 349 Euro místo 499. Na internetu se dá sice sehnat tento přehrávač za nějakých 380 Euro, ale Saturn, jak se řetězec jmenuje, přihazuje ještě osm originálek s filmy. Mimo to opustily HD DVD ještě dvě německé distribuční společnosti - Constantin Film AG následovaný Senator Home Entertainment.

Toshiba se samozřejmě nechce vzdát a kromě masivních slev přehrávačů a rozdávání filmů ke každému z nich rozjela v USA obrovskou reklamní kampaň. Prezentuje v ní HD DVD jako vyspělejší technologii. Reklamy se objevily i při nedávném americkém sportovním svátku Super Bowlu. Oblíbený řetěz Best Buy, rozšířený po celých Spojených státech, se zase připojil k akci "kup jedno HD DVD, druhé dostaneš zdarma".

Útěchou pro tábor HD DVD může být také oznámení slavného BBC, které nepřejde na rozdíl od New Line Cinema či HBO Home Video pouze do "modré sféry", ale bude vydávat svou produkci dále na obou formátech. V příštích týdnech a měsících se ukáže, jaký bude mít tohle všechno na HD válku vliv. Čísla hovoří totiž zatím jasně pro Blu-ray Disc. Ve třetím týdnu tohoto roku sice vzrostl díky slevám v USA prodej HD DVD přehrávačů o téměř 7,5 procenta, stále byl však hodně pod Blu-ray, na 34,4 procentech. Blu-ray playery ukrojily z pomyslného koláče 65,6 procent.

VideoOnDemand v HD? Sen? Někde realita.

Zatímco se v České republice řeší nástup DVB-T vysílání s ukrutně nízkým datovým tokem a malým rozlišením, na Západě už je HDTV vysílání poměrně běžnou záležitostí. Obzvlášť ve Spojených státech, kde nyní přichází ke slovu u různých kabelových poskytovatelů VideoOnDemand (VOD) s HD filmy. Společnost Comcast, největší poskytovatel kabelové televize a druhý největší poskytovatel internetového připojení v USA, začíná zařazovat do své nabídky filmů i jejich verze v HD. Uživatel si tedy může zvolit, jestli bude chtít zhlédnout snímek ve standardním, nebo vysokém rozlišení. Navíc budou filmy v nabídce vždy v den, kdy jdou v USA na DVD. Podle vyjádření společnosti by měly brzy přibýt v seznamu nejnovější hity jako Michael Clayton, seriál Tudorovci, komedie Koření života či kompletní trilogie o agentovi bez minulosti Jasonu Bournovi.

Podíl Blu-ray a HD DVD

VOD je systém, který umožňuje uživateli v interaktivní nabídce zobrazené na jeho televizoru zvolit z filmotéky provozovatele kterýkoliv film, seriál či dokument. Teprve na základě požadavku (výběru) je k němu poslán stream s obrazem a zvukem. Uživatel tedy není omezen určitým programem, ale může sledovat, na co má chuť.

Na 1080p s novým projektorem od SIM2

Italský výrobce vysoce kvalitní techniky pro domácí kina představil koncem ledna svůj novější výrobek v kategorii projektorů. SIM2 Cinema HT3000 HOST nabízí nejnovější DLP panel s 1080p rozlišením, kontrast 6 500:1 a dokáže promítat obraz o úhlopříčce 50-300 palců. Disponuje celou řadou nových technologií pro zvýšení jasu, vylepšení barev atd. Něco takového samozřejmě čteme neustále, ale SIM2 vyrábí produkty nejvyšší kategorie, a proto nelze brát jejich tvrzení pouze jako reklamní klišé.

Podíl Blu-ray a HD DVD

Další výhodou tohoto modelu, jehož cena zatím nebyla stanovena, ale bude se zajisté pohybovat ve statisících, je jeho separátní receiver (procesor), který slouží pro sdružení všech videosignálů přicházejících z různých zařízení. V zadní části tohoto přijímače naleznete například šest HDMI vstupů, DVI, RGB či S-Video a další. Do projektoru míří potom video speciálním optickým kabelem, který dokáže přenášet signál až na vzdálenost 250 metrů.

Autoři:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Retro: Všechna alba Björk vyjdou na magnetofonových kazetách

Všech devět alb islandské zpěvačky Björk vyjde na magnetofonových kazetách.

Islandská zpěvačka Björk překvapila fanoušky, všechna svá alba vydá na barevných magnetofonových kazetách.

Najdete na iDNES.cz