Nejmocnější masmédium, centrum domácí zábavy, zabiják času. To všechno je televize. Najdete ji ve více než 98 % domácností, v mnoha rodinách se jich nachází i více. Na 100 domácností připadá zhruba 131 televizorů. Chcete vyměnit svůj přijímač za modernější, nebo přikoupit druhý či třetí přístroj do ložnice, případně k dětem? S naším průvodcem to bude hračka.
Ještě než začnete vybírat konkrétní přístroj, je dobré si promyslet, co od něho vlastně očekáváte. Bude to hlavní přístroj v domácnosti, nebo poputuje do dětského pokoje? Díváte se hlavně na televizní vysílání, nebo spíše na filmy z DVD? Pořídíte si v dohledné době digitální satelit, nebo přehrávač s vysokým rolišením obrazu? Máte herní konzoli, chcete k televizoru připojit i počítač? Kolik chcete utratit peněz? Koupit si LCD, nebo plazmu? To jsou ty záklaní otázky, na které si musíte odpovědět.
Pokud vybíráte přístroj do obýváku, pravděpodobně se zaměříte na modely s větší úhlopříčkou. V menším panelákovém bytě si bohatě vystačíte s 32 palci, do větších obýváků patří spíše 42 palců a více. Velikost úhlopříčky obrazovky je nutné volit s ohledem na to, jak daleko budete od televizoru sedět.
Obecná poučka tvrdí, že pozorovací vzdálenost by se měla rovnat čtyřnásobku úhlopříčky. To znamená, že od obrazovky o velikosti 42 palců je vhodné sedět čtyři metry a od 32 palců lehce přes tři metry.
Na rozdíl od klasických, neboli CRT televizorů, kde bylo nutné udržovat bezpečný odstup i ze zdravotních důvodů, u plazem a LCD obrazovek platí, že čím vyšší má obrazovka rozlišení a na čím kvalitnější signál se díváte, tím blíže můžete sedět. Pokud si však sednete blízko velké obrazovky s nízkým rozlišením, můžete vidět jednotlivé body obrazu.
Do dětského pokoje či ložnice úplně stačí nejvíce šestadvacetipalcové modely. Vyznačují se kompaktními rozměry, relativně nižší cenou a leckdy také schopností perfektně reprodukovat i poměrně nekvalitní české digitální televizní vysílání. Na menší obrazovce totiž chyby obrazu nejsou tolik vidět. Velký test 26palcových LCD naleznete již brzy na serveru Technet.cz.
Koukáte se na DVD, nebo jen na televizi?
Při výběru nesmíte opomenout zvážit své sledovací návyky. Pokud koukáte výhradně na televizní vysílání, může být velká obrazovka, zejména zblízka na škodu. U analogového, dosud většinového vysílání vynikne neostrost či šum, u digitálního na první pohled poznáte, že se skládá ze spousty malých bodů.
Pokud častěji sledujete filmy z DVD disků, nemusíte se obávat ani větších modelů. Úhlopříčky nad 50 palců však mají smysl jen tehdy, pokud můžete přijímat skutečně hodně kvalitní digitální signál nebo když máte přehrávač v této kvalitě – jde o formáty Blu-ray a HD-DVD. Ty samozřejmě oceníte i u menších úhlopříček.
Pokud se chystáte užívat si formátů vysokého rozlišení, pak se zaměřte především na Full HD televizory – protože jedině ony dokážou reprodukovat nástupce DVD disků v plné kvalitě. Na o něco horších HD Ready televizorech je obraz taky výrazně lepší, ale nevyužijí všechen jejich potenciál.
Naprostá většina moderních televizorů je připravena pro připojení herních konzolí a počítačů. Zatímco konzole si žádné specifické nároky nekladou (v podstatě se hlavně musí shodovat nabídka vstupů televizoru s výstupy konzole), připojení počítače je trochu ošemetnější.
Důležité je zde rozlišení – pro kvalitní zobrazení musí být na grafickém výstupu počítače zvoleno stejné rozlišení, jako má displej zobrazovače. Jiná rozlišení sice televizor zobrazí, ale při přepočtu dojde ke zkreslení, které je nejpatrnější na čitelnosti textu. Platí zde, že čím vyšší rozlišení, tím lépe.
Zatímco na 26“ monitoru se lze srovnat s běžným 1 366 x 768, u větších je již 1 920 x 1 080 (Full HD) nutností. Takové zapojení je vhodné pro prohlížení internetu, hraní her a prezentace fotek, pro kancelářské činnosti se hodí méně.
Prohlížíte-li si nabídky prodejců elektroniky, jistě vás zarazí široké cenové rozpětí televizorů. Začínají přibližně na pěti tisících a bez problémů se dostanou i na dvacetinásobek. Čím to? První premisou je, že cena televizoru roste s jeho úhlopříčkou.
Za nejmenší modely málokdy zaplatíte víc než 10 tisíc korun, v kategorii kolem 26 palců většinou stačí 13 až 15 tisíc korun, populárních 32 palců pořídíte za 15 až 30 tisíc, kvůli velké televizi s úhlopříčkou 42 palců peněženku odlehčíte o 25 až 50 tisíc a za obří panely s úhlopříčkou alespoň 52 palců vydáte nejméně 70 tisíc.
Ceny se však výrazně liší i v rámci úhlopříček. Jde především o kvalitu zobrazovacího panelu a elektroniky, design, přídavné funkce a možnosti, občas také o prestiž značky. Ale pravda je, že právě u plochých televizorů je nyní konkurenční boj tak razantní a ceny natolik sražené na minimum, že pro připlácení za značku nezbývá prostor.
Cenu dokáží velmi vysoko vyšroubovat netradiční specifické luxusní funkce a technologie. Například vestavěný DVD rekordér s pevným diskem, satelit, modul pro přístup na internet či dynamické osvětlení okolí televizoru.
Připravenost na digitální vysílání
Televizní vysílání v Česku se pomalu, ale jistě dostává do digitální éry, poslední analogový vysílač by měl přestat zářit v roce 2012. Potěšující proto je, že je na trhu velké množství televizorů, které v sobě DVB-T tuner pro jeho příjem rovnou obsahují. Zpravidla jde zatím o hybridní přístroje schopné příjmu analogového i digitálního vysílání.
Přístroje, které nejsou pro digitální příjem připraveny, můžete doplnit o takzvaný set top box. Přijdete tak zpravidla o komfort jednoho dálkového ovladače, ale digitálního příjmu si můžete užívat dle libosti.
Vývoj televizorů jasně směřuje k zvětšování úhlopříčky obrazu a zvyšování rozlišení obrazu. S velikostí obrazu roste divácký zážitek a nynější a ještě více budoucí technologie vysokého rozlišení umožňují kvalitní zobrazení na stále větší ploše. Nejvíce se vylepšují především ploché plazmové a LCD modely, naopak na úbytě hynou projekční televizory.
Je to škoda, nové modely s technologiemi HD-ILA nebo SXRD mají výborný obraz na velké úhlopříčce za zajímavé ceny. Jejich velké rozměry, především hloubka, však snižují jejich atraktivitu.
Naopak na vzestupu jsou projektory, které dokážou reprodukovat velmi kvalitní obraz na velké ploše. Tradiční nevýhoda, špatný kontrast při sledování v osvětlené místnosti, se postupně vytrácí s novými projekčními plátny, jakým je třeba Sony DynaClear.
LCD, nebo plazma? Rozdíly mizí
Plazma je mrtvá, jedině LCD! LCD? Rozhodně plazmu! Přesně takhle může skončit debata, z níž jste chtěli odejít s jasným názorem na to, zda si do obýváku vyberete přístroj s LCD, nebo plazmovou obrazovkou.
Obě mají své zastánce i odpůrce, což mimo jiné dokládá fakt, že výborně posloužit vám mohou
oba typy televize a je jen na vás, pro jakou se nakonec rozhodnete. Vybírat můžete podle dílčích rozdílů
a záleží na tom, co je pro vás důležité – na běžné použití se totiž hodí, s určitými výjimkami, obě
stejně.
Hned na začátek je potřeba říci, že starosti s výběrem technologie zobrazovače nemohou mít ti,
kteří chtějí televizor s menší úhlopříčkou, tedy například 32, nebo dokonce jen 26 palců, převedeno na
centimetry 81 nebo 66. Plazmové panely se totiž vyrábějí jen ve velikostech od 37 palců (94 centimetrů) výše. Jinými slovy, všechny menší televize jsou vždy LCD.
Je to proto, že vyrobit malou plazmovou obrazovku by bylo technologicky velmi náročné, a tudíž
neskutečně drahé.
Rozměr obrazovky se udává délkou úhlopříčky – dříve v centimetrech, dnes v palcích. Ty se označují symbolem " (tj. dvěma apostrofy či uvozovkami nahoře) – 21" je 21 palců.
palců | centimetrů |
19 | 48 |
20 | 51 |
21 | 53 |
22 | 56 |
26 | 66 |
32 | 81 |
37 | 94 |
40 | 102 |
42 | 107 |
46 | 117 |
52 | 132 |
108 | 274 |
Plazma | LCD |
pravda:
|
pravda:
|
mýty:
|
mýty:
|
Pojďme se v hrubých rysech podívat, jak obě technologie vytvářejí obraz.
Plazmový displej se skládá z maličkých komůrek naplněných plazmou, tedy silně ionizovaným plynem. V každé se nachází elektroda, která po přivedení napětí plazmu "zažehne“. Na čelní straně každé komůrky je nanesena vrstva luminoforů, což jsou chemikálie, které po excitaci plazmy začnou zářit světlem o určité barvě. Komůrky jsou vždy ve trojicích, každá z nich má luminofor v jedné základní barvě – červené, zelené, modré. Tato trojice funguje jako jeden obrazový bod, poměrem svitů jednotlivých komůrek dokážou "namíchat“ jakoukoli barvu viditelného spektra. Plazma s Full HD rozlišením 1 920 x 1 080 bodů je tedy tvořena 6,2 miliony komůrek. U větších úhlopříček jsou komůrky větší, u menších menší.
Oproti tomu LCD zobrazovač se skládá ze zdroje světla (podsvětlovacího panelu), polarizačních filtrů, vrstvy tekutých krystalů a barevného filtru. Jednotlivé molekuly tekutých krystalů jsou pomocí elektronických výbojů otáčeny a podle svého natočení propouští určité množství světla skrze barevný filtr. Díky polarizaci světla a následné filtraci vznikají obrazové body ve třech základních barvách – a ty opět¨, ve trojicích, tvoří jednotlivé body obrazu.
Obě technologie prošly bouřlivým vývojem, který do jisté míry smazal zásadní rozdíly v kvalitě obrazu
i životnosti. Na počátku bylo pro plazmové panely typické, že rychle stárly. Viditelně se to projevovalo
snižováním jasu obrazu a vypalováním statických vzorů do obrazovky – například značek televizních stanic v rozích. Dnes už vydrží skoro stejně dlouho jako LCD displeje a ani vypalování vzorců už se nemusíte
obávat.
Klesly také rozdíly ve spotřebě elektřiny. Dříve byla plazma v tomto ohledu mnohem náročnější, nyní
spotřebuje jen o málo více než LCD displeje. Záleží to samozřejmě na jasu obrazu, ve špičkách se může
pohybovat nad 350 W, v minimech klesat ke 100 W. LCD si udržuje odběr víceméně konstantní – ať je obraz světlý, či tmavý. Výsledná průměrná spotřeba však již dramaticky rozdílná není.
Rozdíly se pomalu smazávají i v hmotnosti, dnešní plazmy již neváží výrazně více než LCD. Ale i tak - pozor na nosnost stolků, především u větších úhlopříček.
Pro plazmu dlouho jednoznačně hovořila kvalita obrazu. Zejména dramaticky lepší podání černé, přirozenější barvy, ostřejší kresba.
Luxusní televize pro gurmány |
V nabídce prodejců často figurují televizory za mnoho desítek, někdy i stovek tisíc korun. Čím se liší od těch levnějších? Jsou nabízeny i v obřích velikostech. Úhlopříčky větší než 2,5 metru nejsou výjimkou. Volba součástek a dílů je přizpůsobena co nejlepší reprodukci bez ohledu na cenu. Funkční výbava nezná mezí, od čteček paměťových karet a USB portů, přes integrované harddiskové rekordéry, satelitní přijímače, moduly při připojení k internetu či vzdálenou spolupráci s dalšími přístroji. |
LCD panely tento náskok podstatně snížily, takže teď už záleží spíše na kvalitě konkrétního produktu než na technologii jako takové. Proto si vytipované televize dobře prohlédněte, nechte si je v obchodě předvést, zajímejte se o recenze a zkušenosti ostatních, třeba na internetu. Ve srovnatelných velikostech se ceny obou typů plochých televizí zásadně neliší. O jejich konkrétní výši navíc mnohdy víc než použitý typ obrazovky rozhoduje, co všechno televize umí.
Co očekávat za jakou cenu?
do 5 000 korun | do 10 000 korun | do 15 000 korun |
Nemůžete si moc vybírat
|
Nejlevnější ploché televize
|
Spíše jako druhý televizor
|
do 20 000 korun | do 35 000 korun | do 50 000 korun |
Najdete perfektní kvalitu LCD
|
|
|
Co kam a jak zapojit?
SCART | Komponentní video | S-Video | |||
Zatím nejčastější způsob ![]() |
Nejkvalitnější ![]() |
Obrazové propojení |
|||
Kompozitní video | HDMI | Audio in | |||
Jeden žlutě označený konektor cinch se nachází na ![]() |
Aktuálně nejkvalitnější ![]() |
Ať propojíte obraz![]() |
|||
Audio out | PC | CI slot | |||
Pokud je televizor ![]() |
Konektor D-SUB, který ![]() |
Common Interface je ![]() |
|||
USB port | Čtečka paměťových karet | Sluchátkový konektor | |||
Počítačové |
Umožňuje přímé |
Nebydlíte-li sami, |
|||
RF konektor | |||||
Všudypřítomný |
|||||
Televizory, které by neměly uniknout vaší pozornosti
Gogen 26950 HD | Toshiba Regza 32A3030DG | Panasonic TH-37PV7P |
Levný LCD televizor s lokalizací do češtiny LCD 66 cm Velmi levný 26“ LCD televizor s digitálním i analogovým tunerem a kompletní českou lokalizací. Nechybí ani HDMI vstup a sluchátkový výstup. Přijímač se právě účastní velkého testu osmi LCD televizorů, který brzy vyjde na serveru Technet.cz. |
Za dobrou cenu si poradí s digitálním signálem
HD Ready LCD televizor s úhlopříčkou 81 centimetrů potěší vestavěným DVB-T tunerem a špičkovým procesorem DCDi společnosti Faroudja. Ten zaručuje, že zpracování obrazového signálu je v televizoru věnována velká péče. Nechybí plná nabídka vstupů a slot pro CI kartu. Zajímavé je, že zvukovou část tohoto televizoru vytvořila společnost Onkyo, která je známá v oblasti kvalitních systémů domácího kina. To vše za velmi příjemnou cenu. |
Nejlevnější plazma na trhu se skvělým obrazem
Je to nejlevnější plazma na trhu, koupíte ji ze necelých sedmadvacet tisíc korun. Plazmový panel desáté generace nabízí rozlišení 1 024 x 768 bodů, zpracuje signál až 1080i. Nabízí základní funkční výbavu a běžné možnosti zapojení. Udávaný kontrastní poměr je 8 000:1, což je jen dokladem o rozdílném (v tomto případě přísnějším) měření různých výrobců. Ve skutečnosti je kontrast obrazu televizoru perfektní. |
Samsung LE52F96BD | Sharp LC-52HD1E | LG 37LF75 |
Vynikající obraz, zvýšený kontrast, LCD 132 cm LCD televizor s úhlopříčkou 130 centimetrů je výjimečný použitím podsvětlovacího panelu z LED diod, světlost jednotlivých segmentů je řízena dle jasu obrazu. LED SmartLightning se pozitivně projevuje na zvýšeném kontrastu a sytějšímu podání barev. Výrobce udává kontrastní poměr 500 000:1 - údaje o jasu je však nutné brát vždy s určitou rezervou, nebývá totiž uvedena metodika měření a použitá norma. Přístroj disponuje trojicí HDMI 1.3 konektorů, dvojicí integrovaných subwooferů pro výraznější reprodukci hloubek a je kompatibilní s motorově naklápěným držákem od stejného výrobce. |
Výherce ceny pro nejlepší televizi LCD 132 cm Tento televizor vyhrál letošní cenu EISA za nejlepší televizor. Ukrývá v sobě 160GB pevný disk, na který si můžete přijímané pořady rovnou nahrávat a kdykoli spouštět. Tím ale výhody integrace rekordéru do televizoru nekončí, velkým lákadlem je funkce Time Shift, která je takto neustále k dispozici. Televizní vysílání si tedy můžete kdykoli zastavit, například když zvoní telefon, a poté opět spustit a dokoukat pořad nerušeně, s časovým posunem. Jinak jde o standardní 52“ LCD televizor s FullHD obrazovkou a USB vstupem. |
Designově zajímavá televize
LCD 95 cm Televizor ze zbrusu nové modelové řady zaujme především netradičním designem – hlavním rysem je speciální podstavec ve tvaru prstence, dodávaný v různých barevných provedeních. Na své si tak přijdou i estéti s moderním bytovým interiérem. Televizor je vybaven Full HD LCD panelem, zpracování obrazu má na starosti DCDi procesor od firmy Faroudja a k připojení HD signálů je připravena trojice HDMI 1.3 konektorů. |
Sony Bravia kDL-46W3000 | Philips 42PFL9900D | JVC HD-65S80DDU |
Vestavěný digitální tuner zvládne i HD vysílání
Televizor poslední generace s 10bitovým LCD panelem a technologií x.v.Colour. Ta zaručuje, že televizor zobrazí takřka celé xvYCC barevné spektrum. Velkým lákadlem je hybridní DVB-T tuner, který si mimo běžného MPEG2 ve standardním rozlišení poradí i s MPEG4 vysíláním ve vysokém rozlišení. Můžete tak sledovat experimentální HD vysílání některých českých televizních stanic. V budoucnosti lze očekávat další rozvoj v této oblasti vysílání. Po připojení Blu-Ray přehrávače lze přehrávat filmy v původní snímkové frekvenci 24p, obraz zpracovává Bravia Engine a nechybí ani HDMI 1.3, prostřednictvím kterého uřídíte i připojené přístroje (kompatibilní s CEC, které se u Sony jmenuje TheatreSync). |
Efektní nasvícení přístroje je příjemné pro oči
Jeden z prvních televizorů řady Aurea. Největším lákadlem je technologie Ambilight Spectra. Kolem obvodu televizoru je rám z LED diod a poloprůsvitný mléčně bílý panel. V závislosti na barvách obrazu se barevně rozsvěcí i rám televizoru a blízké okolí televizoru. Jednak jde o velmi efektní podívanou, která zvyšuje pocit z velikosti obrazu, jednak se zvyšuje subjektivní vnímání kontrastu obrazu. A do třetice – sledování je příjemné na oči. Jinak se jedná o špičkový Full HD televizor se zpracováním obrazu Perfect Pixel HD. |
Zpětná projekce, která spotřebuje Projekční plocha 165 cm Zástupce televizorů se zpětnou projekcí. Na stošedesáticentimetrovou matnici kreslí obraz v HD-ILA projektor s trojicí obrazových čipů LCOS. Na tuto kategorii televizorů je nezvyklá nízká hloubka – jen 29,5 cm – i malá šířka rámu kolem obrazovky – 1 cm. Výhodou je, vzhledem k obří obrazovce, i relativně nízká spotřeba elektrické energie. |
Pioneer PDP-LX6080D | Hitachi P42TP01 | |
Skvělá, ale hodně drahá volba pro sledování filmů Plazma 152 cm Tato plazma představuje současný kvalitativní vrchol, po kterém sáhnou především filmoví gurmáni. Obrazovka s úhlopříčkou 152 cm má Full HD rozlišení a díky plazmovému panelu Ultra Black s inovovanou konstrukcí buněk dosahuje vynikajícího kontrastního poměru 20 000:1 a zcela nekompromisního zobrazení. Výčet funkcí a technologií by zabral zbytek stránky, jmenujme například řízení parametrů obrazu podle okolního světla nebo široké možnosti přehrávání multimedií z USB disků. Televizor patří do nové řady Kuro, která mimo jiné značí nadstandardní služby dodávané v základu s výrobkem – např. instalaci a precizní nastavení. Je však nutné sáhnout do kapsy pořádně hluboko. |
Otočí se na povel Plazma 106 cm HD Ready plazmový televizor má na svoji třídu nestandardní výbavu - motorově otáčecí podstavec. Stiskem tlačítka tam můžete obrazovku natočit tam, kde právě sedíte. Ve výbavě nechybí digitální tuner, čtečka SD karet a USB slot. O zpracování obrazu se stará |