Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

iPod Shuffle: Levné a elegantní MP3 šoupátko od Apple

Apple iPod opět přišel s něčím novým a představil svůj historicky první flashový MP3 přehrávač zcela unikátní koncepce. Bílý hranolek je tenký pouhých 8 mm a nenajdete na něm žádný displej.

Společnost Apple již déle nemohla přihlížet, jak ostatní výrobci MP3 zařízení těží z popularity miniaturních flashových přehrávačů, a rozhodla se ovládnout i tuto kategorii. Po husarském kousku, který se jí podařil s harddiskovými jukeboxy iPod a zejména iPod mini, to tentokrát zkouší s iPod Shuffle.

Apple  si prostě nemohl dovolit vrhnout na trh jen další flashový MP3 přehrávač. Musel přijít s něčím novým, co vybočí ze zaběhnutého formátu a osloví maximální počet uživatelů. 

Pro všechny, ale ne pro každého

Prvním faktorem, který bezesporu zaujme velkou část potencionálních zákazníků, je poměr cena/ úložný prostor přehrávače. Tady iPod Shuffle jasně boduje. Zatím je k dostání ve dvou provedeních s 512 MB paměti za cca 3690 Kč a s 1 GB za cca 5190 Kč. Ceny jsou i na tuzemské poměry velmi přijatelné, pokud si však odmyslíte, že v USA stojí 512 MB pouhých 99 dolarů.
Pozn.:Pouze pro srovnání dodáváme, že v Německu lze koupit 512MB MP3man s rádiem a diktafonem za 77 euro. Jedná se však o klasický supermarketový produkt, kde o nárocích na kvalitu nemůže být ani řeč.

Jak docílil Apple tak nízké ceny? Odpověď naleznete v technické specifikaci výrobku. Shuffle nemá žádný displej a není vybaven žádnou přídavnou funkcí. Není ničím jiným než hrající USB klíčenkou zabalenou ve velmi elegantním kabátku. Design je disciplína, kterou u nakousnutých jablíček vždy uměli na jedničku s hvězdičkou. 

Pro koho je tedy šoupátko určeno? Cílovou skupinou jsou tzv. spotřebitelé hudby,  tedy zákazníci internetového hudebního obchodu iTunes (který mimochodem letos otevře i u nás), kteří si kupují jednotlivé písničky. Písničky si potom uskladní v iPodu a přehrají. Pořadí skladeb a jejich názvy nebývají v takovém případě příliš důležité.

U nás však zatím iTunes ani obchod se singlovými nahrávkami neexistují a zákazník se musí spokojit s nákupem nejrůznějších výběrů a "best ofů".

Užití přehrávače ostatními skupinami hudebních fanoušků není samozřejmě vyloučeno. Musejí se však smířit s tím, že nebudou mít přesný přehled o tom, která skladba se právě přehrává, a obsahem se budou nuceni proklikat naslepo.

iPod Shuffle jako offline rádio

Přes všechny výtky, které je teoreticky možné ke strohosti iPodu mít, je jisté, že koncept jednoduchého a levného přehrávače k výrobě hudební kulisy má budoucnost. Svědčí o tom i široká a stále rostoucí nabídka epigonů z Číny.

Díky programu iTunes je možné přehrávač naplnit náhodně vybranými skladbami nebo sestavit playlisty dle přání. Shuffle umí skladby přehrát v daném nebo náhodném pořadí. Režim navolíte šoupátkem na zadní straně přehrávače, které zároveň slouží i k uvedení iPodu do chodu.

 

Pokud necháte výběr skladeb na programu iTunes a ještě navolíte náhodný poslech, iPod se promění v jakési offline rádio, kde každá další skladba bude pro vás překvapením a ukecaného moderátora nahradí čip iPodu. 

Netřeba dodávat, že veškeré skladby je nutné do iPodu přenést právě prostřednictvím přiloženého softwaru iTunes. Jinak je přehrávač nepřečte - bohužel.

Hraje dobře

Podpora audio formátů není příliš široká. Kromě AAC (protected) a Audible přelouská iPod už jen MP3 a WAV soubory. iPod neumožňuje žádné ekvalizační úpravy, přesto považujeme kvalitu reprodukce za dostačující, zejména vzhledem k předpokládanému stylu a způsobu užívání (zvuková kulisa např. pro cestu do práce). Nechybí samozřejmě funkce Resume, díky níž reprodukce začne tam, kde jste s poslechem naposledy skončili.

Integrovaný Li-Po akumulátorek neoslňuje svou výdrží, nicméně 11 hodin reprodukce je slušný průměr (výrobce uvádí maximálně 12 hodin a některé recenze dokonce 13 hodin).   

Ovládání: Stiskni a hraj

Ovládací kolečko už ani jednodušší být nemůže. Funkce jednotlivých tlačítek snad není nutné popisovat. Šoupátko na zadní straně slouží k zapnutí/vypnutí přehrávače a k přepínání mezi režimy přehrávání - náhodný výběr/dané pořadí.

 

Na krk i do kapsy

iPod Shuffle je uzpůsoben k nošení na krku i v kapse. Díky zanedbatelné tloušťce (8 mm) a stejně nepatrné hmotnosti (22 g včetně baterie) vás každopádně nezatíží. Vzhledem k ďábelsky jednoduchému a velmi povedenému designu doporučujeme variantu náhrdelník. Nehledě na to, že krytku USB konektoru se šňůrkou neztratíte tak lehce jako tu bez provázku.

Komunikace s počítačem

iPod shuffle lze použít jako zařízení Mass storage pro uložení jakýchkoliv dat.  Po připojení přes direct USB port se ohlásí jako další disk. Hudební soubory je však potřeba do přehrávače kopírovat přes iTunes. Rozhraní USB 2.0 zajišťuje relativně rychlou výměnu dat.

Koupit, či nekoupit?

Vzhledem k ceně a kapacitě paměti rozhodně koupit. Skutečný hudební fanoušek však bude u Shuffle nejspíš postrádat displej a volitelný ekvalizer. Některé uživatele také odradí nutnost používat software iTunes. Nicméně s ohledem na blížící se spuštění iTunes music store v ČR považujeme iPod Shuffle za stylový a navíc levný přehrávač na cesty do práce nebo pro pobíhání po městě.

 

    

Technická specifikace:

Cena: 512 MB - 3 690 Kč, 1 GB 5 190 Kč
Podporované formáty: AAC (protected), Audible, MP3, WMA
Příslušenství: krytka se šňůrkou na krk, sluchátka
Rozměry: 84 x 25  x 8 mm
Hmotnost: 22 g (včetně baterie)

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 10 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...