Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

iPod Shuffle: Levné a elegantní MP3 šoupátko od Apple

Apple iPod opět přišel s něčím novým a představil svůj historicky první flashový MP3 přehrávač zcela unikátní koncepce. Bílý hranolek je tenký pouhých 8 mm a nenajdete na něm žádný displej.

Společnost Apple již déle nemohla přihlížet, jak ostatní výrobci MP3 zařízení těží z popularity miniaturních flashových přehrávačů, a rozhodla se ovládnout i tuto kategorii. Po husarském kousku, který se jí podařil s harddiskovými jukeboxy iPod a zejména iPod mini, to tentokrát zkouší s iPod Shuffle.

Apple  si prostě nemohl dovolit vrhnout na trh jen další flashový MP3 přehrávač. Musel přijít s něčím novým, co vybočí ze zaběhnutého formátu a osloví maximální počet uživatelů. 

Pro všechny, ale ne pro každého

Prvním faktorem, který bezesporu zaujme velkou část potencionálních zákazníků, je poměr cena/ úložný prostor přehrávače. Tady iPod Shuffle jasně boduje. Zatím je k dostání ve dvou provedeních s 512 MB paměti za cca 3690 Kč a s 1 GB za cca 5190 Kč. Ceny jsou i na tuzemské poměry velmi přijatelné, pokud si však odmyslíte, že v USA stojí 512 MB pouhých 99 dolarů.
Pozn.:Pouze pro srovnání dodáváme, že v Německu lze koupit 512MB MP3man s rádiem a diktafonem za 77 euro. Jedná se však o klasický supermarketový produkt, kde o nárocích na kvalitu nemůže být ani řeč.

Jak docílil Apple tak nízké ceny? Odpověď naleznete v technické specifikaci výrobku. Shuffle nemá žádný displej a není vybaven žádnou přídavnou funkcí. Není ničím jiným než hrající USB klíčenkou zabalenou ve velmi elegantním kabátku. Design je disciplína, kterou u nakousnutých jablíček vždy uměli na jedničku s hvězdičkou. 

Pro koho je tedy šoupátko určeno? Cílovou skupinou jsou tzv. spotřebitelé hudby,  tedy zákazníci internetového hudebního obchodu iTunes (který mimochodem letos otevře i u nás), kteří si kupují jednotlivé písničky. Písničky si potom uskladní v iPodu a přehrají. Pořadí skladeb a jejich názvy nebývají v takovém případě příliš důležité.

U nás však zatím iTunes ani obchod se singlovými nahrávkami neexistují a zákazník se musí spokojit s nákupem nejrůznějších výběrů a "best ofů".

Užití přehrávače ostatními skupinami hudebních fanoušků není samozřejmě vyloučeno. Musejí se však smířit s tím, že nebudou mít přesný přehled o tom, která skladba se právě přehrává, a obsahem se budou nuceni proklikat naslepo.

iPod Shuffle jako offline rádio

Přes všechny výtky, které je teoreticky možné ke strohosti iPodu mít, je jisté, že koncept jednoduchého a levného přehrávače k výrobě hudební kulisy má budoucnost. Svědčí o tom i široká a stále rostoucí nabídka epigonů z Číny.

Díky programu iTunes je možné přehrávač naplnit náhodně vybranými skladbami nebo sestavit playlisty dle přání. Shuffle umí skladby přehrát v daném nebo náhodném pořadí. Režim navolíte šoupátkem na zadní straně přehrávače, které zároveň slouží i k uvedení iPodu do chodu.

 

Pokud necháte výběr skladeb na programu iTunes a ještě navolíte náhodný poslech, iPod se promění v jakési offline rádio, kde každá další skladba bude pro vás překvapením a ukecaného moderátora nahradí čip iPodu. 

Netřeba dodávat, že veškeré skladby je nutné do iPodu přenést právě prostřednictvím přiloženého softwaru iTunes. Jinak je přehrávač nepřečte - bohužel.

Hraje dobře

Podpora audio formátů není příliš široká. Kromě AAC (protected) a Audible přelouská iPod už jen MP3 a WAV soubory. iPod neumožňuje žádné ekvalizační úpravy, přesto považujeme kvalitu reprodukce za dostačující, zejména vzhledem k předpokládanému stylu a způsobu užívání (zvuková kulisa např. pro cestu do práce). Nechybí samozřejmě funkce Resume, díky níž reprodukce začne tam, kde jste s poslechem naposledy skončili.

Integrovaný Li-Po akumulátorek neoslňuje svou výdrží, nicméně 11 hodin reprodukce je slušný průměr (výrobce uvádí maximálně 12 hodin a některé recenze dokonce 13 hodin).   

Ovládání: Stiskni a hraj

Ovládací kolečko už ani jednodušší být nemůže. Funkce jednotlivých tlačítek snad není nutné popisovat. Šoupátko na zadní straně slouží k zapnutí/vypnutí přehrávače a k přepínání mezi režimy přehrávání - náhodný výběr/dané pořadí.

 

Na krk i do kapsy

iPod Shuffle je uzpůsoben k nošení na krku i v kapse. Díky zanedbatelné tloušťce (8 mm) a stejně nepatrné hmotnosti (22 g včetně baterie) vás každopádně nezatíží. Vzhledem k ďábelsky jednoduchému a velmi povedenému designu doporučujeme variantu náhrdelník. Nehledě na to, že krytku USB konektoru se šňůrkou neztratíte tak lehce jako tu bez provázku.

Komunikace s počítačem

iPod shuffle lze použít jako zařízení Mass storage pro uložení jakýchkoliv dat.  Po připojení přes direct USB port se ohlásí jako další disk. Hudební soubory je však potřeba do přehrávače kopírovat přes iTunes. Rozhraní USB 2.0 zajišťuje relativně rychlou výměnu dat.

Koupit, či nekoupit?

Vzhledem k ceně a kapacitě paměti rozhodně koupit. Skutečný hudební fanoušek však bude u Shuffle nejspíš postrádat displej a volitelný ekvalizer. Některé uživatele také odradí nutnost používat software iTunes. Nicméně s ohledem na blížící se spuštění iTunes music store v ČR považujeme iPod Shuffle za stylový a navíc levný přehrávač na cesty do práce nebo pro pobíhání po městě.

 

    

Technická specifikace:

Cena: 512 MB - 3 690 Kč, 1 GB 5 190 Kč
Podporované formáty: AAC (protected), Audible, MP3, WMA
Příslušenství: krytka se šňůrkou na krk, sluchátka
Rozměry: 84 x 25  x 8 mm
Hmotnost: 22 g (včetně baterie)

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

GLOSA: Nikdo nevěděl, jestli IT výpadek není jen začátek kolapsu více systémů

Páteční celosvětový výpadek IT systémů poléval horkem profesionály zejména v letectví. Z toho, co se nám podařilo zjistit od lidí z oboru, kteří si ovšem nepřáli být jmenováni, se v žádném případě...

19. července 2024  14:49

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...