Comdex 2002: Smršť multimediálních novinek - díl 1.

  1:16aktualizováno  1:16
Je libo kapesní videopřehrávač ve stylu oblíbených mobilních "véček", ultratenký MP3 discman s FM modulátorem, jehož výstup naladíte na jakémkoliv rádiu, domácí multimediální centrum či DVD přehrávač, který vytiskne vaše fotografie z CD?

Velkou část spotřební elektroniky, spadající do škatulky "multimedia", přijeli na letošní Comdex představit vystavovatelé z Asie, od nichž jsme se dočkali několika opravdových perliček. Ovšem ani američtí producenti se nenechali zahanbit a návštěvníkům připravili příjemná audiovizuální překvapení...

Planetweb: Foto a hudba v MP3 na DVD
Že se nejedná o nic nového? Máte pravdu - částečně. Dosud každý výrobce vybavoval DVD přehrávače vlastním prohlížečem fotografií a přehrávačem komprimované hudby. Asi budete souhlasit, že se jednalo o velice jednoduchý software, mnohdy nezobrazující celé názvy souborů. Společnost Planetweb proto připravila vlastní řešení, v podobě dvou aplikací: Digital Photo Manager a Digital Audio Manager.

První jmenovaná slouží ke komfortní práci s digitálními fotografiemi. Neumožňuje jen pouhé prohlížení z CD nebo paměťové karty, pokud přístroj obsahuje USB port, dovoluje připojit například digitální fotoaparát, scanner či tiskárnu a fotografie přímo tisknout bez přítomnosti počítače! Je-li zařízení vybaveno modemem či ethernetovou kartou, uživatel může posílat obrázky mailem známým či přes web do digitální fotolaboratoře.

Digital Audio Manager má na starosti nejen kvalitní reprodukci hudby ve formátu MP3, ale také správné zobrazení všech dostupných informací o skladbě z ID3 Tagů. Nabízí nejen několik módů přehrávání, ale také ripování hudby z CDDA a její nahrávání na paměťovou kartu do přenosného zařízení připojené přes USB. S dostupným síťovým připojením je možné hudbu uploadovat na servery, stahovat ji z webu a poslouchat streamované audio.

Planetweb Digital Audio 

Manager

Planetweb nabízí svůj software jako OEM řešení pro výrobce DVD přehrávačů, domácích set-top-boxů, konzolí a dalších zařízení spotřební elektroniky. Aktuálně jsou aplikacemi vybaveny výrobky firem Toshiba (tři modely stolních DVD přehrávačů) a Samsung. Tato značka nabízí dva zajímavé produkty: stolní model P721M a přenosné DVD L100M. Oba typy obsahují Digital Photo i Audio Manager a disponují slotem pro karty Memory Stick.

Samsung DVD-P721M Samsung DVD-L100

Synos: Konkurence pro SlimX?
Velké množství výrobců elektroniky v oblasti MP3 na Comdex přijelo z Koreje. Tam začíná vystrkovat růžky společnost Synos Co., která má ve svém portfoliu dva zajímavé MP3 discmany: SM-C100 zvaný "Opus" a SM-C200 "Heya". Čistokrevný CDDA/MP3 přehrávač SM-C100 zaujme nejprve poměrně netradičním akčním vzhledem a posléze i parametry. Při nabíjení dvěmi tužkovými bateriemi vydrží hrát 12 hodin, antishocková ochrana pojme 480 sekund hudby v MP3 @128 kbps, pro CDDA je její kapacita 45 sekund. Textový displej s oranžovým podsvícením bez problémů zobrazí informace z ID3 Tagů v1 i v2. Mechanika dokáže číst vypalované disky CD-R i RW včetně multisession, pro pohodlné ovládání na cestách je připraveno dálkové ovládání.

Ještě zajímavěji vypadá druhý kousek, SM-C200 přezdívaný ryčným pokřikem Heya. Chlubí se zvýšením kapacity cache paměti pro CDDA na 160 sekund, krom MP3 také podporou formátu WMA a Packer Write disků, aluminiovým šasi tenkým pouze 16,7 mm, displejem na dálkovém ovládání, výdrží 23 hodin s externím battery packem... Že by bráška slavného SlimX? On i nápis ve středu víka mechaniky leccos napovídá! Design je trošičku jiný, ale parametrově to je Slim! Tenhle se ovšem chlubí také tím, že dokáže bezdrátově přenášet reprodukovaný zvuk, a to pomocí vestavěného FM modulátoru. Přehrávač si tak můžete naladit doma na věži nebo v autě.

Sonys SM-C100 Opus Sonys SM-C200 Heya

Multimedia doma i na cestách
Pro změnu tchajwanská firma Carry připravila pro domácí fanoušky multimedií box se čtečkami paměťových karet. Množné číslo tu není náhodou, na přístroji najdeme sloty snad pro všechny rozšířené platformy: SmartMedia, SD, MMC, Memory Stick a CompactFlash. Po připojení k televizoru si na obrazovce můžeme prohlížet digitální fotografie (včetně náhledů, rotace, zoomování...), pouštět MPEG video ve standardním VideoCD formátu, či na věži poslouchat hudbu v MP3. Media Player je též vhodný pro prezentace, k snadné obsluze přispívá dálkový IR ovladač.

Carry Media Player

Flipster! od PoGo je skutečné multimediální potěšení, které si můžete vzít kamkoliv a ani příliš nezatíží vaši kapsu. Jedná se o první jednoúčelový přehrávač, vybavený aplikací Windows Media Player. Můžete poslouchat hudbu v MP3, WMA či AAC, dívat se na barevném 2.5" TFT displeji na filmy ve WMV, kochat se obrázky ve form8tech JPG, BMP a GIF, využít hlasového záznamníku či si třeba zahrát Tetris. Přehrávač je vybaven Windows CE 3.0, uvnitř se standardně skrývá 128 MB paměti, již lze rozšířit SD či MMC kartou.

Flipster!

Nejen firma PoGo na letošním Comdexu vystavuje další zajímavé výrobky - nejen do kapsy, ale třeba i do auta . Nenechte si ujít zítřejší pokračování přehledu multimediálních novinek.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Najdete na iDNES.cz