Obhájce titulu začal nový ročník prohrou

Prohrou vstoupili do nové sezony obhájci titulu v extralize volejbalistů. Celek VK Kladno, který je nástupcem mistrovské Odolena Vody, podlehl Českým Budějovicím v jejich hale 2:3. Úvodní kolo přineslo hned tři pětisetové bitvy, za něž je jedním bodem odměněný i poražený tým. Bez bodu tak je pouze nováček z Brna.

České Budějovice - Kladno 3:2 (19, 14, -25, -21, 11)
Dva mečboly promarnili českobudějovičtí volejbalisté ve třetím setu, ale vítězství proti obhájci titulu nakonec vybojovali. "Po prvních dvou jasně vyhraných setech jsme soupeři darovali bod, ale i tak jsem spokojen s výhrou v prvním utkání," řekl českobudějovický trenér Zdeněk Pommer.

Hráči Kladna se dlouho potýkali s chybami, ale když odvrátili ve třetí sadě konec zápasu, vycítili šanci. První mečbol si uhráli sami, při druhém nováček v dresu Jihočechů Zach útok nezakončil. Jihostroj nicméně v pátém dějství slavil vítězství.

Kladenský trenér Jindřich Licek mluvil o nesehranosti, kvůli které jeho tým rychle ztratil první dva sety. "Řada chyb zpočátku pramenila ze špatné organizace. Po přechodu Rybníčka na post univerzála a příchodu Ogurčáka však nastalo zlepšení. Soupeř mohl vyhrát jednoznačněji."

Rozhodčí: Fink, Pejpal. Čas: 116 min. Diváci: 600.
Č. Budějovice: Kust, Zach, Mach, Ventruba, Štolfa, Michal, libero Habada. Střídali: Michálek, Motys.
Kladno: Fokt, Masný, Rybníček, Holubec, Owens, Napier, libero Polanský. Střídali: Skladaný, Marel, Ogurčák, Novák.

Opava - Ostrava 2:3 (-23, -15, 22, 23, -10)
Opavští hráči pod vedením bývalého reprezentanta Milana Hadravy měli sice v nové
hale zápas dobře rozehraný, ale nezvládli koncovku prvního setu a nakonec ztratili i celý zápas. "Začali jsme nervózně. Hráli jsme v nové hale a v podstatě pořád hledali sestavu," řekl Hadrava. Ostravský tým ve druhé sadě skvělou ubranou pokryl domácí smečaře. Ti se postupně přece jen začali prosazovat a utkání zdramatizovali, jenže v závěru tie-breaku Opava vyhořela.
Rozhodčí: Švejda, Krsek. Čas: 135 min. Diváci: 700.
Opava: Malčík, Valaštek, Demar, Paták, Kysela, Sukuba, libero Obdržálek. Střídali: Kvapil, Plichta, Mikula.
Ostrava: Goga, Zedník, Jedlička, Konečný, Steffan, Cerha, libero Správka. Střídali: Ledvoň, Zvolánek, Procházka, Štika, Burrow.

Zlín - Příbram 3:2 (-22, -14, 22, 21, 12)
Příbram sice měla dlouho výrazně blíže k vítězství, neboť po dvou vyhraných setech vedla ve čtvrtém ještě 14:10. Pak se ale zápas zlomil: Zlín získal devět bodů, Středočeši pouze jeden a rázem měla navrch Fatra 19:15. Domácí dovedli do vítězného konce nejen tento čtvrtý set, ale i závěrečný tie-break.
Rozhodčí: Dvořák, Kovář ml. Čas: 101 min. Diváci: 350.
Zlín: Jakubíček, Bolehovský, Čajan, Herich, Sedláček, Černý, libero Chromý. Střídali: Svoboda, Filo, Fila.
Příbram: Rosenbaum, P. Boula, Sychra, Matoška, Havrlík, Čížek, libero Tlamka. Střídali: Hyský, Anděl, Šimeček, Landa.

Brno - Liberec 1:3 (-18, 20, -16, -23)
Nováček extraligy se v prvním setu potýkal s nervozitou, ve druhém však Liberec předčil v nasazení a podařilo se mu vyrovnat. Postupně se ale začala projevovat zkušenosti Dukly a loňský finalista zápas sadu s přehledem vyhrál. Ve čtvrtém setu oba týmy bojovaly o každý míč, Brno však udělalo více chyb.
Rozhodčí: Dočkal, Hudík. Čas: 88 min. Diváci: 800.
Brno: Pavlík, Hrazdira, Jelínek, Vokál, Sekanina, Klapal, libero Bence. Střídali: Diviš, Polák.
Liberec: Ticháček, Bican, Dittrich, Rejlek, Bíza, Zadražil, libero Kryštof. Střídali: Veselý, Jeslínek.