Jihočeši se chytili, porazili mistra

Praha - Ostrava dál vede vyrovnanou extraligovou tabulku a navíc má díky sobotnímu zaváhání soupeřů bod navrch. Liberec totiž po více než roce prohrál s Příbramí a kladenští obhájci sehráli neúspěšnou pětisetovou bitvu v Českých Budějovicích. Díky lepšímu poměru míčů navíc Kladno po osmém kole předstihla i Opava.

Příbram - Liberec 3:1 (20, 18, -21, 21)
V druhém a ve čtvrtém setu se domácím dvakrát povedlo vymazat výrazný náskok hostů a sami pak něco podobného Dukle nedovolili.

Rozhodčí: Němeček, Záhorcová. Čas: 92 min. Diváci: 630.
Příbram: V. Rosenbaum, Čížek, Anděl, Hýský, Boula, Havrlík, libero Kovář - Parkán, Škodný, Šimeček.
Liberec: L. Ticháček, Bíza, Dittrich, Vencovský, Stefan, Zadražil, libero Kryštof - Veselý, Jeslínek, Pitner.

Opava - Zlín 3:1 (24, -25, 19, 16)
Volejbalisté Opavy porazili  Zlín na domácí palubovce 3:1. Slezanům lépe zahráli blokaři, dařilo se i smečaři Plichtovi a dobře domácí útočníky zásoboval nahrávač Masný.

V úvodním setu Opava málem prohospodařila tříbodový náskok, který získala Patákovým servisem, a sadu rozhodla až dvěma úspěšnými bloky. Po ulívce Masného vedli domácí v druhém setu 19:15, Zlín však lépe zvládl koncovku. Od té doby však už hostující tým na soupeře nestačil.

Rozhodčí: Dvořák, Dočkal. Čas: 110 min. Diváci: 550.
Opava: Masný, Tomáš, Demar, Paták, Kurian, Plichta, libero Kysela - Piovarčři, Sukuba, Provazník.
Zlín: Filo, Goga, Fila, Herich, Vukanovič, Čajan, libero Bence - Kolář, Jakubiček, Sedláček.

Benátky nad Jizerou - Ústí nad Labem 1:3 (26, -25, -19, -21)
Souboj extraligových nováčků nabídl dva velmi vyrovnané sety. První koncovka patřila domácím, druhá zase Ústí. Pak se ale Benátkám přestal dařit servis, nejistá byla také jejich přihrávka a už neměly čím soupeře zastavit. Navíc se hráči často zlobili na rozhodčího Večeřu, což je vyvádělo z koncentrace.

Rozhodčí: Večeřa, Krtička. Čas: 106 min. Diváci: 530.
Benátky: Žmuda, Dlouhý, Zita, Starý, Štika, Vl. Němeček, libero: Václav Němeček - Sýkora, Tuček, Matuška, Ticháček.
Ústí: Sládeček, Moník, Sobotka, Nekola, Bican, Trýzna. Libero: Chromý.
Střídali: Salon, Kuchař, Kopáček.

České Budějovice - Kladno 3:2 (-21, 20, 21, -21, 10)
V utkání plném zvratů se nakonec po více než dvou hodinách radovali domácí volejbalisté, kteří šli v rozhodujícím pátém setu za vítězstvím mnohem odhodlaněji než soupeř. Trenér Českých Budějovic Zdeněk Pommer prohlásil, že po sérii čtyř porážek v úspěch věřil, nyní se v podobné situaci ocitli kladenští obhájci titulu. Ti pokračují v černé sérii, prohrálo v extralize podruhé za sebou a marně se zatím snaží o úspěch při premiérové účasti v Lize mistrů. Kladno nastoupilo bez nahrávače Skladaného, který dostal desetidenní volno na vyléčení poraněného palce na ruce. Jihočeši se v poslední době trápili a také v sobotu byla zpočátku jejich hra plná chyb. "Pak jsme tak ale hráli i my dva sety a chyb jsme v celém zápase udělali více," řekl trenér úřadujícího mistra Jan Svoboda.

Rozhodčí: Bydžovský, Palát. Čas: 130 min. Diváci: 700.
Č. Budějovice: D. Rosenbaum, Motys, Mach, Ventruba, Štolfa, Smrčka, libero Habada - Štolfa, Michal, Ulč.
Kladno: Pakosta, Fortuník, Ateljevič, Holubec, Rybníček, Janušek, libero Polanský - Ogurčák, Marel.

Předehráno ve čtvrtek: Ostrava - Brno 3:0.