Bankéř Beneš válí i na volejbalovém kurtu

Praha - Stejně jako v politice, i v ekonomice se prosazuje silná generace třicátníků. Osud dalšího z nich je spojen s volejbalem. Ekonomická rubrika MF DNES představila v seriálu Šéfem ve třiceti bývalého ligového hráče a dnes uznávaného plážového volejbalistu Josefa Beneše, šéfa společnosti ČSOB Asset Management.

Na studia do New Yorku, na stáž do Číny, na praxi mezi bankovní špičky do Londýna. A pak zpět mezi bankovní elitu v Praze.

Bankéř Josef Beneš má za sebou ve 34 letech zkušenosti z několika koutů světa a nechybělo málo, aby ve světě také zůstal.

Tati, kde jsme doma?
Nakonec rozhodlo, když se ho jeho osmiletý syn při návštěvě Čech zeptal, kdy už pojedou zpátky "domů", do Londýna. Beneš sice na Anglii nedá dopustit, ale rozhodl se přestěhovat zpátky. Nechtěl, aby měli potomci zmatky, kde jsou skutečně doma.

"Museli jsme se rozhodnout, kde budeme žít. Děti tam začaly chodit do školy, stávaly se jedněmi z nich a za pár let už bychom je trhali z kořenů," říká Beneš.

S diplomem z Kolumbijské univerzity, s praxí v čínské misi Světové banky a se zkušeností z londýnské City vyhrál mezinárodní konkurz na šéfa dceřiné společnosti ČSOB pro správu aktiv. Nyní je tedy v Česku jednou z velkých ryb v oboru správy úspor a investic, jenž zatím trochu zůstává ve stínu tábora bankéřů, kteří peníze naopak půjčují.

Správa aktiv však nabývá na významu, hlavně jako velké téma do budoucna. Benešův tým je nyní v bance odpovědný zhruba za devadesát miliard korun a má za sebou několik úspěšných kousků, například účinnou kampaň na spoření v takzvaném Klíčovém plánu či rozvoj garantovaných fondů.

Jenže přelévání peněz na burze je pro dlouhána Beneše jen jednou z mnoha stránek jeho osobnosti. Jako doktor Jekyll a pan Hyde se o víkendu převlékne do trenek a vyráží na volejbalový kurt, kde patří spolu s mladším bratrem Petrem mezi absolutní českou špičku.

V létě v tichosti odletěli na vlastní náklady do Barcelony na mistrovství Evropy v plážovém volejbale. Ač amatéři, vyřadili několik dvojic bojujících pár týdnů předtím na olympiádě a nakonec hráli o bronz. Podlehli až Němcům, pátému nejlepšímu týmu z olympiády.

"Už byl konec sezony a ostatní kluci z Česka to vypustili," říká skromně Beneš.

"Spousta lidí si na to čas nenajde, ale oni dva si ho najdou. Před jejich chutí do sportu je třeba smeknout," podotýká Antonín Lébl, místopředseda Českého volejbalového svazu.

Musí mít každý mobil?
Podle Beneše je třeba si jen věci dobře zorganizovat, aby měl člověk čas i na rodinu a na své věci a neseděl v práci zbytečně čtrnáct hodin denně. "Hodně se dá stihnout, když děti usnou, anebo mezi šestou a osmou ráno," říká bankéř, který stíhá chodit i na lekce klavíru.

V čínské restauraci dokáže objednat čínsky a Anglii má rád mimo jiné proto, že si může o historii číst v originále. S oblibou také pročítá knihy Tomáše Halíka, což jej v kombinaci se zkušeností ze světa vede k zoufalým úvahám, které zní z úst bankéře až kacířsky. "Jsme podobně laděni jako Číňané, tvrdě materialisticky. Negativní aspekt západní kultury se tu rozvinul se vším všudy," filozofuje Beneš.

ČTVRTÝ V EVROPĚ. Ve volném čase hraje Josef Beneš plážový volejbal a na amatéra se mu daří nezvykle dobře. S bratrem Petrem hráli letos v létě o bronz na mistrovství Evropy ve Španělsku a porazili několik olympijských dvojic. Beneš šéfuje společnosti ČSOB Asset Management a má pod palcem jeden z největších balíků úspor uložených v investičních fondech.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž