Osmero přikázání. Co musí udělat Strýcová, aby zdolala Serenu W.

Radost Barbory Strýcové po postupu do semifinále Wimbledonu. | foto: AP

11 2019
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Hej, hej, kam se valej? Vždyť jsou malej! Přece do wimbledonského finále, mohl by na otázku z klasické písničky V+W odpovědět tenisový David v sukni, čili Barbora Strýcová. Ve čtvrtek odpoledne stane na nejslavnější scéně proti Sereně Williamsové, Goliášovi tělem i pověstí.

Strýcová vs. Williamsová

Online reportáž od 15:30

A třebaže málokdo věří, že mocnou sokyni na vyprodaném centrkurtu udolá, maličká Češka si stejně jako biblický střízlík chystá své zbraně, jimiž by ráda skolila americkou modlu, majitelku 23 grandslamových titulů.

Aby se Strýcové mohlo dílo podařit, potřebovala by dodržet co nejvíc přikázání z následujícího seznamu.

1Nezalekneš se

Williamsová působí vskutku majestátně. Sokyně leckdy zastraší pouhým pohledem. Řada jejích sportovních obětí se vzdává už v šatně. V závěrečných fázích nejslavnějších akcí je štamgastkou, zatímco Strýcová se tak daleko podívá poprvé. Nesmí proto podlehnout atmosféře slovutného stadionu ani splínu z dosavadní bilance 0-3 bez jediného získaného setu.

2Využiješ zbraní svých

Strýcová je protivnicím nejnepříjemnější, míchá-li údery jako přísady kouzelného lektvaru. Střídá rány s ostře seknutými čopy, přihazuje voleje a loby. Díky své hbitosti doběhne i ztracené míče. Williamsová jistě vytasí své ukrutné rány, ona jim zkusí čelit šikovností a čiperností.

3Vpřed se pohrneš

Ač měří jen 164 centimetrů, na síti řádí jako ďáblice. Předvídá, zabíjí, jemně zkracuje. Jeden z jejích trenérů Lukáš Dlouhý označil to území za její kancelář. V turnajových statistikách je jedničkou v počtu vítězných volejů a smečů i v používání klasické taktiky servis-volej. U sítě útočí s vysokou úspěšností 70 procent, proto se k ní potřebuje hnát při každé vhodné příležitosti.

4Soupeřku rozběháš

Williamsová tuze ráda diktuje dění na kurtu pumelicemi od základní čáry. Byť na první pohled nevypadá jako sprinterka, pohybuje se překvapivě rychle. Přesto jí příliš nesedí, přinutí-li ji rivalka ke kmitání ze strany na stranu a dopředu dozadu. Třeba stopbaly by na ni mohly platit.

5Ve své bublině zůstaneš

Strýcová dřív připomínala sopku, z níž tryskaly žhavé emoce. Ve třiatřiceti se ocitla v naprosto odlišném stavu mysli. Je spokojená, vyrovnaná, šťastně zamilovaná. Na turnaji vyhrála pět singlů a čtyři debly, stejně však tlumí euforii, zůstává soustředěná na další výzvy. Nevzteká se a nenadává, což jejímu výkonu svědčí. Tak jen vydržet!

6Nevzdáš se

Už od víkendu cítí zatuhlý krk. Ze svalů po devíti utkáních obtížně vyhání únavu. Může se stát, že Williamsová hned spustí brutální palbu a skóre se vydá jejím směrem. Leč ani v nejméně nadějné situaci není čas na ztrátu víry. Strýcová se blýskla obraty v partiích s Mertensovou i Kontaovou. A ani božská Serena se na dvorcích nevyvaruje náhlých výpadků, jichž se dá využít.

7Radost si uchováš

Strýcová přijela do Londýna s touhou užít si na milované trávě v oblíbeném areálu každý moment, každou titěrnost. Pozitivní uvažování s ní dělá divy. Kéž by si ho uchovala i nadále. Jak říká Dlouhý, nejlepší by bylo nevyšilovat z výjimečnosti okamžiku a prostě se dál vést na dobré vlně.

8Robertu napodobíš

Sama si vzpomněla na semifinále US Open 2015, v němž Williamsovou zaskočila Roberta Vinciová. Uvědomila si, že ji s Italkou pojí podobný styl. A že by rovněž mohla způsobit senzaci. „Serenu si povodila neskutečným způsobem. Možná se aspoň na kousek zápasu mrknu,“ tvrdila ve středu navečer se šibalským úsměvem. Kuráž, tak důležitou pro všechny Davidy ve střetech s obry, tedy rozhodně nepostrádá.

Autor:

Wimbledon 2019

Mezinárodní tenisové mistrovství Velké Británie se hraje na travnatých dvorcích All England Clubu v londýnské části Wimbledonje. V roce 2019 se uskuteční od 1. do 14. července. Vítězství z roku 2018 obhajují Novak Djokovič a Angelique Kerberová.

Nejčtenější

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak Djokovič porazil soupeře, diváky i pohled dějin

Srbský tenista Novak Djokovič hrdě drží trofej pro vítěze Wimbledonu.

VIDEO Jedno z nejdramatičtějších a nejdelších finále Wimbledonu dodalo další důkaz, že tenis prožívá...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Krejčíková je v bukurešťském čtvrtfinále, Bolsovová jí vzdala

Barbora Krejčíková ve finále turnaje ve Starých Splavech.

Barbora Krejčíková postoupila na tenisovém turnaji v Bukurešti do čtvrtfinále. O místo mezi...

Najdete na iDNES.cz