Tenis - ilustrační foto

Tenis - ilustrační foto | foto: AP

Další sázkařský skandál v tenise? Zápasy falšovali údajně i šampioni

  • 165
Ještě než se v Melbourne pořádně rozběhl první grandslam sezony, čelí světový tenis vážnému obvinění. Podle tajných dokumentů šestnáct tenistů, kteří patřili v posledním desetiletí do první padesátky žebříčku ATP, falšovali zápasy. Jsou mezi nimi i vítězové grandslamových turnajů.

Zprávu přinesl zpravodajský portál britské BBC a BuzzFeed News. Ani jedno médium neuvedlo jména podezřelých hráčů, zda jsou to šampioni z dvouhry či ze čtyřhry, ale osm z nich se údajně účastní Australian Open.

Tenisty ovlivňovali členové sázkařských gangů, kteří v Rusku, v severní Itálii a na Sicílii prosázeli statisíce dolarů na zápasy, které považovali za zfalšované.

Sázkařské aféry v tenise

Snad nejznámější skandál, který se týkal ovlivněných zápasů, se odehrál v roce 2007. Hlavním podezřelým byl tehdy Nikolaj Davyděnko z Ruska, ale pro nedostatek důkazů byl očištěn. V roce 2011 pak Rakušan Daniel Köllerer dostal kvůli nekalým sázkám doživotní zákaz činnosti, nepomohlo mu ani odvolání ke sportovní arbitráži.

Vyšetřování TIU v minulosti skončilo sankcemi pro 18 tenistů a šest z nich dostalo doživotní zákaz. Na program proti korupci ATP dosud vydala 14 milionů dolarů (přes 347 milionů korun).

Podle důvěrného dokumentu tenisových představitelů z roku 2008 se prý tři z těchto duelů konaly ve slavném Wimbledonu.

Sázkaři upláceli tenisové profesionály údajně částkou 35 tisíc liber za jeden zápas. Pokud by se informace potvrdily, mohl by to být obrovský skandál.

Chris Kermode, předseda ATP, ujistil BBC, že příslušný orgán TIU (Tennis Integrity Unit) vždy přistupuje ke korupci velmi seriózně. S tím, že možné „fixlování“ v tenise zcela nevyloučil.

„Jsem si toho vědom, ale trvám na tom, že se to děje na neuvěřitelně malé úrovni. Prostě není pravda, že bychom měli důkazy. Mezi důkazy a informacemi je velký rozdíl,“ řekl Kermode britským novinářům.

V pondělí v Melbourne na tiskové konferenci však odmítl, že by s důkazy bylo nějak manipulováno nebo že by snad vyšetřování v minulosti bylo zastaveno, jak naznačovaly některé zdroje.

Šéf Australian Open: Načasování není pro turnaj ideální

Šéf etické komise v TIU Nigel Willerton prohlásil, že uvítá spolupráci sázkových společností. „Všechny důvěryhodné informace vyhodnocujeme a vyšetřují je zkušení lidé.“ Ale ani on neprozradil, kterých tenistů by se aféra mohla týkat.

„Bylo by ode mě neprofesionální, kdybych komentoval, zda jsou někteří hráči tady v Melbourne sledováni,“ uvedl Willerton.

Craig Tiley, ředitel prvního grandslamu sezony, se rovněž ohradil proti tomu, že by se funkcionáři snažili rozbíhající se skandál ututlat. „Samozřejmě, že úmyslné načasování tohoto příběhu není pro Australian Open zcela ideální, ale nejdůležitější je, abychom z tenisu vymýtili jakoukoliv formu korupce.“

Na sázkařský skandál už reagují také světové hvězdy. „Zatím jsem jenom četl, že se oprašují případy, které se staly nebo řešily už hodně dávno,“ řekl Tomáš Berdych reportérovi iDNES.cz a MF DNES v Austrálii.

„V ATP máme program, díky kterému můžeme nahlásit, když nás kvůli ovlivnění zápasu někdo osloví. Je vidět, že tenis tuhle hrozbu bere hodně vážně. Doteď se vyhýbal skandálům a doufám, že to i tak zůstane.“

Na Australian Open se teď každopádně nebudou sledovat jenom výsledky na kurtu, ale pozornost bude mít i vývoj zákulisního dění.

,

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga