ČESKÉ VYZYVATELKY. Tento tým vyzve o víkendu Česko ve Fed Cupu: zleva Pauline Parmentierová, Alizé Cornetová, nehrající kapitánka Amélie Mauresmová, Caroline Garciaová a Kristina Mladenovicová. | foto: ČTK

Těhotná kapitánka Amélie a její tým touží proti Česku po další senzaci

  • 20
Není to tým, který by na první pohled budil takový respekt jako Rusky, Američanky nebo Němky. O to nebezpečnější však francouzská tenisová výzva ve víkendovém semifinále tenisového Fed Cupu může být.

Amélie Mauresmová zvedla mikrofon, lehce se usmála a zdvořile odvětila: „O tomto tématu můžu mluvit později. Teď se pojďme soustředit na můj tým.“

Není obvyklé, aby k sobě nehrající kapitánka poutala větší pozornost než zbytek týmu. Jenže nikdo z francouzského výběru se věhlasem (alespoň zatím) nemůže měřit s bývalou světovou jedničkou a nynější trenérkou třetího hráče světa Andyho Murrayho.

Fed Cup: Česko - Francie

Semifinálové utkání Fed Cupu tenistek se hraje v sobotu a neděli v ostravské ČEZ Aréně vždy od 12.00.

Ve čtvrtfinále Češky, které obhajují prvenství v soutěži, přešly přes Kanadu, když ji porazily v Quebecu 4:0. Francouzky překvapivě zvítězily na půdě Italek 3:2.

Vstupenky stojí 400, 450, 500 a 550 korun, na oba dny 690 a 890 korun. Zbylých zhruba 400 lístků z kapacity 7 000 míst je ještě k dostání v síti www.ticketportal.cz.

A také ženou, která se nedávno na Twitteru pochlubila plánovaným narozením potomka.

Na svět má přijít v srpnu, to už se ví, jinak si ale francouzská fedcupová kapitánka, která před časem promluvila o své homosexuální orientaci, nyní soukromí pečlivě střeží.

Zůstane koučem Murrayho i po porodu? Jak skloubí roli matky, trenérky a fedcupové kapitánky?

O tom nyní 35letá Mauresmová mluvit nechce. A tak se pojďme soustředit na její tým, tak jak si přeje.

Vítězná sestava zůstala

Tu roli Francouzky dobře znají. Také před 1. kolem s Itálií nebyly favoritkami. Kdo by čekal, že mladý tým zaskočí zkušené antukářky v jejich domácím prostředí?

A přece se to stalo, navíc po šokujícím obratu z 0:2 na 3:2.

Teď jsou ve stejné situaci.

Přijely do Ostravy, kde si domácí Češky vybraly oblíbený rychlý povrch. Snadno by se jim dala v zápase s obhájkyněmi titulu přiřknout role outsidera. Francouzská jednička Alizé Cornetová je na žebříčku níže než Barbora Strýcová, nejhůře postavená Češka.

Stejně ale o soupeři mluví český kapitán Petr Pála s úctou, vždyť: „Francouzky vyhrály v Itálii na antuce, to se nám nikdy nepodařilo.“

Není proto divu, že sestava, která zvítězila v Janově – Cornetová, Caroline Garciaová, Kristina Mladenovicová a Pauline Parmentierová – dorazila i do Ostravy. „Nikdo úspěšnější teď není. Je to logická a jednoduchá volba,“ říkala Mauresmová.

Ušetří Češky Mauresmové starost?

Hlavními zbraněmi Francouzek jsou 25letá Cornetová a 21letá Garciaová, sousedky na žebříčku WTA (28. a 29.). Trumfem první z nich může být srbská trenérka Biljana Veselinovičová, která dříve spolupracovala s Lucií Šafářovou.

„Nejnebezpečnější bude Garciaová,“

míní Petra Kvitová

„Garciaová v žebříčku ze soupeřek není úplně nejvýš, je jejich dvojka, ale v hale tady na rychlém povrchu jí to bude hodně vyhovovat. Hrála jsem s ní loni, a to předvedla výborný tenis. Výborně servíruje, což je v hale nebezpečné, to bude to nejtěžší.“ (celý rozhovor s českou jedničkou čtěte ZDE)

„Zatím mi žádné rady nedávala. Ale kdybych měla hrát s Luckou, tak se jí zeptám,“ řekla Cornetová. „Jenže naposledy, když jsme spolu hrály, tak už mě Biljana trénovala, a stejně mi to nepomohlo.“

Ranařka Garciaová vzbudila nejvíc pozornosti na Roland Garros 2011, kdy ji dělily pouhé dva gamy od šokující výhry nad Marií Šarapovovou. „Ta dívka jednou bude světovou jedničkou,“ tweetoval tehdy Andy Murray.

Zatím se to nestalo, Garciaová už ale od začátku roku stihla finále v Acapulku či v Monterrey. „Má hodně výsledků, musíme si na ni dát pozor,“ varoval kapitán Pála.

Jedenadvacetiletá Kristina Mladenovicová zase v Itálii ukázala, že může fungovat jako žolík. Tehdy dostala šanci v neděli místo Cornetové a porazila Saru Erraniovou. Navíc je světovou desítkou v deblu.

Všechny tři patří v kalendářním pořadí žebříčku do elitní padesátky, což značí, že mají slušnou formu. I tak si Mauresmová uvědomuje, že favoritkami jsou domácí. „Nic není nemožné. Ale Češky mají velmi silný tým. Ukazují, že chtějí předvést ve Fed Cupu velký výkon jako v minulých letech,“ řekla.

Pokud to Češky dokážou a zvítězí, alespoň jí ušetří starost, jak skloubit srpnový porod a listopadové finále.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga