Tomáš Berdych

Tomáš Berdych | foto: Reuters

Berdych je ve čtvrtfinále turnaje v Madridu, utká se s Murrayem

• 15
Český tenista Tomáš Berdych zdolal ve 3. kole antukového turnaje v Madridu jihoafrického soupeře Kevina Andersona 7:6, 7:5 a postoupil do čtvrtfinále. O překvapení se postaral Jponec Kei Nišikori, který zdolal světovou dvojku a obhájce titulu Rogera Federera ze Švýcarska 6:4, 1:6, 6:2.

V zápase o semifinále narazí Berdych na třetího nasazeného
Brita a svěřence Ivana Lendla Andyho Murrayho, který udolal Francouze Gillese
Simona  2:6, 6:4 a 7:6.

Sedmadvacetiletý Berdych dokázal Andersona porazit i v sedmém vzájemném
souboji v kariéře a letos už potřetí, ale na výhru se tentokrát nadřel. V prvním setu byl Berdych pod tlakem agresivně hrajícího soupeře a dvakrát dotahoval ztrátu servisu.

Pokaždé uspěl a měl i štěstí, když Anderson za stavu 4:5 zkazil smeč a místo setbolu nabídl brejkbol české jedničce, která příležitost využila. Ve zkrácené hře Berdych zvládl za stavu 5:5 těžký volej a pak sadu ukončil.

Ve druhém setu Berdych pomalu přebíral kontrolu nad zápasem. Za stavu 2:2 sice nevyužil čtyři brejkboly, ale potřetí vzal soupeři v utkání podání v jedenácté hře. Při svém podání zápas dokončil, třetí mečbol proměnil desátým esem.

Berdych načal už pátou stovku výher na okruhu ATP. Jubilejní čtyřstou si připsal ve středu, když ve druhém kole zdolal Poláka Jerzyho Janowicze a
stal se teprve pátým českým hráčem, který této mety dosáhl.

Nejvíce výher má z českých rodáků na kontě Ivan Lendl (1 071), za ním je Tomáš Šmíd (517). Teoreticky ještě v Madridu může Berdych překonat Jana Kodeše (403) a v dohledné době Petra Kordu (410).

Murray zvládl noční bitvu

Andy Murray, skotský svěřenec Ivana Lendla zvládl tříhodinový noční maraton s Francouzem Gillesem Simonem a po výhře 2:6, 6:4 a 7:6 slavil postup po jedné hodině v noci. Proměnil až šestý mečbol.

Berdych má s o rok mladším soupeřem vyrovnanou bilanci 4:4. Loni se utkali čtyřikrát, přičemž Murray vyhrál třikrát, ale na antuce oba vzájemné duely zvládl lépe Berdych. Zápas má plánovaný začátek ve 20:00.

Výsledky turnaje mužů a žen v Madridu

Dvouhra - 3. kolo:
Berdych (6-ČR) - Anderson (JAR) 7:6 (7:5), 7:5
Murray (3-Brit.) - Simon (16-Fr.) 2:6, 6:4, 7:6 (8:6)
Andújar - Gimeno-Traver (oba Šp.) 5:5 skreč.

Šarapovová (2-Rus.) - Lisická (Něm.) 6:2, 7:5
Medinaová (Šp.) - Švedovová (Kaz.) bez boje.
Kanepiová (Est.) - Hantuchová (SR) 6:3, 6:4
Erraniová (7-It.) - Lepchenková (USA) 7:5, 6:3
Makarovová (Rus.) - Bartoliová (14-Fr.) 6:3, 6:2

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Pavljučenkovová, Šafářová (Rus./ČR) - Husárová, Lisická (SR/Něm.) 6:2, 3:6, 10:7.