Radek Štěpánek | foto: AP

Štěpánkovo vítězné tažení pařížským turnajem nezastavil ani Murray

• 22
Český tenista Radek Štěpánek si zahraje ve čtvrtfinále turnaje Masters v Paříži. Ve třetím kole zdolal světovou čtyřku Andyho Murrayho z Velké Británie 1:6, 6:3, 6:4.

V Paříži postoupil Štěpánek do čtvrtfinále poprvé po čtyřech letech, přičemž v roce 2005 vypadl v semifinále a o rok dříve si zahrál dokonce finále.

Třicetiletý český daviscupový reprezentant hrál s Murrayem počtvrté v kariéře, dosud ho ani jednou neporazil a neuhrál ani set.

První sada přitom vypadala z pohledu českého hráče tragicky. Za patnáct minut prohrával 0:5 a za dvacet minut o sadu přišel poměrem 1:6.

"Ten set byl z mé strany nepovedený. Mně tam nespadlo vůbec nic a Murray hrál výborně. Byl to jeden z možná nejkratších setů, které jsem kdy hrál," podotkl třináctý nasazený Štěpánek k neúspěšnému úvodu utkání.

"Ale já jsem neskládal zbraně," komentoval český tenista obrat hned od začátku druhého setu, kdy vzal vítězi z Valencie servis. "A dostal jsem se nahoru. Chytil jsem svůj rytmus a od té doby jsem odehrál fantastické utkání," mohl se pochválit třicetiletý Štěpánek.

"Český hráč ale patří k nejhouževnatějším hráčům na okruhu a nikdy nehází ručník do ringu," upozornil v reportáži server BBC. A Štěpánek předzvěst autorů britského webu naplnil.

Ve druhém setu to byl on, kdo diktoval tempo. Poprvé prorazil Britovo podání a rychle vedl 3:0. Brejk si podržel a už set nepustil. První setbol měl už za stavu 5:2 při podání soupeře, ale uspěl až o game později.

Štěpánek se snažil o zkracování hry a s jeho "řezaným" bekhendem si unavený Murray, který předchozí zápas ukončil až hodinu a tři čtvrtě po půlnoci, nevěděl moc rady.

Vyhráno ovšem neměl Štěpánek ani za stavu 5:2. K dobru měl dva brejky, ale Murray se nevzdal. "Bojoval do posledního míče. Poslední game jsem ale zahrál výborně, šel jsem si pro to a držel jsem ho stále pod tlakem. Myslím, že jsem vyhrál zaslouženě," řekl Štěpánek.

K následujícímu zápasu řekl, že ať už bude soupeřem Chilan Fernando González, nebo vítěz US Open Juan Martín del Potro, půjde o hráče nejvyšší kvality. "Budu se snažit předvést opět co nejlepší výkon, abych znovu zvítězil," uzavřel Štěpánek.

Noční zápas rozhodl, že si zahraje s pátým hráčem světa Juanem Martínem Del Potrem. Jednadvacetiletý Argentinec do čtvrtfinále
prošel poté, co mu po druhém setu skrečoval zápas Chilan Fernando Gonzales.

Štěpánek se zatím s Del Potrem utkal jednou. Úřadujícího vítěze
US Open porazil v únoru ve čtvrtfinále v Memphisu 2:0 na sety.

Davyděnko prohrál, na Turnaji mistrů ale chybět nebude

Söderling v pařížské hale Bercy prokázal, že na Davyděnka umí. V devátém vzájemném měření sil vyhrál už pošesté, tentokrát 6:3, 3:6 a 6:4 a své šance pro start na Turnaji mistrů zvýšil.

Cestu do Londýna však letošní finalista Roland Garros bude mít ještě složitou. Aby Davyděnka v tabulce kandidátů přeskočil a tím si zajistil postup, musel by v Paříži postoupit alespoň do finále a doufat v zaváhání soupeřů.

Podobně je na tom i Fernando Verdasco, který podlehl Chorvatu Marinu Čiličovi  6:3, 3:6, 4:6 a nemá boj o poslední účastnické místo ve svých rukou. I Španěl bude doufat, že mu soupeři pomohou.

Mezi ně vedle Söderlinga stále ještě Francouz Jo-Wilfried Tsonga, který přehrál krajana Gillese Simona 6:2 a 6:3.

Rafael Nadal postoupil do čtvrtfinále, když v duelu s krajanem Tommym Robredem znovu ukázal, že umí zvrátit již téměř prohraný zápas. Robreda dělily jen dva míčky od vítězství, ale Nadal koncovku ustál stejně jako v předchozím zápase s Almagrem a nakonec vyhrál 6:3, 3:6 a 7:5.

turnaj masters v paříži

Dvouhra - 3. kolo:

Štěpánek (13-ČR) - Murray (4-Brit.) 1:6, 6:3, 6:4.

Čermák, Mertiňák (8-ČR/SR) - Kerr, Parrott (Austr./USA) 6:2, 6:4

Boj o o poslední místo pro Turnaj mistrů - Kolik bodů mohou v Paříži získat?

V F SF ČF R16
Verdasco 3300
Söderling 3830 3430 3190 3010
Tsonga 3695 3295 3055 2875

Söderling s Tsongou se mohou potkat v semifinále.

Body za Paříž: vítěz - 1000, finále - 600, semifinále 360, čtvrtfinále 180, 3. kolo (R16) - 90, 2. kolo (R32) - 45, 1. kolo (R48) - 10.

Tučně v tabulce: Současná pozice všech zbývajících adeptů pro Turnaj mistrů. Do Londýna (turnaj začíná 22. listopadu) se už kvalifikovali Federer, Nadal, Djokovič, Murray, Del Potro, Roddick, Davyděnko.