Radek Štěpánek

Radek Štěpánek | foto: Reuters

Štěpánek je v Brisbane ve druhém kole, Záhlavová-Strýcová dohrála

• 28
Se střídavými úspěchy si vedli čeští tenisté v úterních zápasech turnaje v Brisbane. Radek Štěpánek zdolal v 1. kole Australana Ebdena 6:4, 3:6, 6:3, naopak Barbora Záhlavová-Strýcová nestačila ve 2. kole na druhou nasazenou Němku Petkovicovou, které podlehla 6:7, 0:6.

Šestý nasazený Štěpánek bojoval s rodákem z jihoafrického Durbanu dvě a čtvrt hodiny. Rozhodující brejk na 3:1 v třetím setu získal poté, co Ebden udělal dvojchybu. V druhém kole se Štěpánek utká s dalším třicátníkem Jarkkem Nieminenem z Finska, nad nímž v minulých třech duelech vyhrál.

"Vždycky mezi sezonami hodně trénuju, abych byl připraven na nový ročník, což se mi tady v Brisbane vyplácí," uvedl Štěpánek, jenž má na tomto turnaji výrazně kladnou bilanci 13:2. "Byl to první zápas roku a moc jsem nevěděl, co od sebe mám čekat. Člověk si musí oživit své návyky. Jsem rád, že to mám za sebou, a těším se na další zápas," dodal český daviscupový reprezentant.

Do čtvrtfinále nepostoupila Barbora Záhlavová-Strýcová, nad jejíž síly byla turnajová dvojka Andrea Petkovicová.  "Má hodně variabilní hru, umí změnit tempo a skvěle se pohybuje," ocenila svou soupeřku Petkovicová, jež za měsíc ve Stuttgartu nastoupí v prvním kole Fed Cupu proti českému výběru. "Pak mi ale můj kouč poradil, abych začala hrát vysoké míče, poté změnila rytmus a hrála rychlé míče, a to zabralo," řekla k jednoznačnému druhému setu.

První zápas po oznámení o angažování Ivana Lendla do role trenéra vyhrál Brit Andy Murray, i když měl proti Michailu Kukuškinovi z Kazachstánu hodně pomalý začátek. Čtvrtý hráč světa prohrál úvodní čtyři gamy a ztratil první set 5:7, pak však zabral a další dvě sady získal 6:3 a 6:2.

Osminásobný grandslamový vítěz Lendl by se měl k Murraymu připojit před Australian Open. To začne 16. ledna a čtyřiadvacetiletý Skot bude v Melbourne obhajovat finálovou účast z předchozích dvou ročníků.

Petkovicová (2-Něm.) - Záhlavová-Strýcová (ČR) 7:6 (7:2), 6:0
Hantuchová (SR) - Kingová (USA) 4:6, 6:2, 6:3.
Čtyřhra - 1. kolo:
Bartyová, Dellacquaová (Austr.) - Grandinová, Uhlířová (1-JAR/ČR) 6:1, 5:7, 13:11.
Schiavoneová (3-It.) - Voskobojevová (Kaz.) 6:4, 6:4
Peschkeová, Srebotniková (1-ČR/Slovin.) - Dekmeijereová, Moultonová-Levyová (Lot./USA) 6:4, 6:1.

Plíšková v Aucklandu dohrála v 1. kole

Česká tenistka Karolína Plíšková po vládnuté kvalifikaci na turnaji v Aucklandu vypadla v prvním kole. Devatenáctiletá vítězka juniorské dvouhry na Australian Open 2010 podlehla 3:6 a 4:6 sedmé nasazené Belgičance Yanině Wickmayerové.

Utkání trvalo něco málo přes hodinu a Plíšková si v něm nevypracovala ani jeden brejkbol. Vítězce turnaje z roku 2010 a loňské finalistce sice nasázela devět es, v každém setu ale prohrála jednou podání, což ji stálo zápas.

Talentované Plíškové, která se snaží na profesionálním okruhu prosadit společně s dvojčetem Kristýnou, se tak stále nedaří navázat na dosavadní jediné dvě výhry na WTA Tour, kterých dosáhla v roce 2008 v Praze.

Vesninová (Rus.) - Rybáriková (SR) 6:3, 6:2
Hamptonová, Wöhrová (USA/Něm.) - Birnerová, Briantiová (ČR/It.) 6:1, 6:3.

Výsledky turnaje mužů v Čennaí

Goffin (Belg.) - Malisse (7-Belg.) 4:6, 6:2, 6:3
Sugita (Jap.) - O. Rochus (8-Belg.) 6:3, 6:4
Hanescu (Rum.) - Querrey (USA) 6:3, 6:4
Roger-Vasselin - Prodon (oba Fr.) 6:4, 6:3
Lu Yen-Hsun (Tchaj-wan) - De Bakker (Niz.) 6:3, 6:3
Beck (Něm.) - Pospisil (Kan.) 6:3, 7:6 (10:8)
Darcis (Belg.) - Kavčič (Slovin.) 4:6, 7:5, 6:3
Soeda (Jap.) - Gil (Portug.) 6:2, 6:7 (4:7), 7:5

Nadal vstoupil do sezony vítězstvím v Dauhá

Druhý tenista světového žebříčku Rafael Nadal vstoupil do nové sezony na okruhu ATP vítězstvím. V prvním kole turnaje v Dauhá porazil Němce Philippa Kohlschreibera 6:3, 6:7 a 6:3.

Bez potíží vykročil za obhajobou titulu Roger Federer. Švýcarský vítěz turnaje také z let 2006 a 2005 si na úvod za 55 minut poradil v repríze loňského finále s Rusem Nikolajem Davyděnkem dvakrát 6:2. Ve druhém kole vyzve světovou trojku Slovinec Grega Žemlja.

Pětadvacetiletý Nadal, který si zvyká na novou těžší raketu, porazil o tři roky staršího Kohlschreibera i v osmém vzájemném utkání. Bývalá světová jednička narazí na německého soupeře také ve druhém kole, kde se utká s Denisem Gremelmayrem. Nadal odstartoval sezonu minulý týden na exhibici v Abú Zabí, kde na turnaji pro šest pozvaných hráčů obsadil třetí místo.