Odchozené zápasy nejsou výjimkou

  • 1
Praha - Z Gorana Ivaniševiče je po nedávném finále Wimbledonu vítěz nejslavnějšího turnaje na světě, národní hrdina Chorvatska, příklad bojovnosti. Jenže není to tak dávno, co nevypočitatelný tenista patřil k těm hráčům, kteří vypouštějí zápasy. V jiných sportech se této praxi říká fixlování. V tenise se však zápasy soupeřům neprodávají. Jde prostě o to, že v množství turnajů a nabízených peněz nemá hráč pokaždé touhu zvítězit. "Existují tři příčiny, proč tenista odchodí zápas. Nebaví ho to, je naštvaný, nebo pospíchá jinam," řekl pro londýnský list Evening Standard turnajový ředitel okruhu ATP Eugene Scott.

"Od ledna do listopadu se hraje po světě tolik turnajů, že ne každá porážka hráče zklame," připomněl Scott inflaci tenisu. Ivaniševič sám přiznal, že letos vypustil zápas prvního kola kvalifikace na Australian Open proti českému tenistovi Petru Luxovi. Byl prý otrávený, znechucený, chtělo se mu domů.

Něco podobného předvedl před dvěma lety na Czech Open v Praze, kdy jako druhý nasazený prohrál hned v prvním kole s německým outsiderem Hantschkem. Majitel turnaje pak Ivaniševičovi za ostudný výkon odmítl - stejně jako jiné vyhlášené "firmě" Rusu Kafelnikovovi - vyplatit startovné.

Situace, kdy si žádaní hráči na menších turnajích nasmlouvají vysokou částku za pouhý start a pak brzy vypadnou, není neobvyklá. Nejmenovaný tenista z první světové desítky žádal podle Scotta loni za start na turnaji v Moskvě dvě stě tisíc dolarů, ale podotkl, že tam nemůže zůstat až do konce. Ředitel to samozřejmě odmítl. Hráč si tedy nasmlouval jiný turnaj, kde mu požadavky splnili, přežil jedno kolo a pak to zabalil. Letěl za přítelkyní.

Loni v Austrálii dostal Rus Marat Safin jako první tenista v dějinách pokutu dva tisíce dolarů za to, že se evidentně nesnažil vyhrát. Jiný Rus, Alexander Volkov, způsobil senzaci, když na US Open 1990 porazil Švéda Edberga.

Na otázku, jaké má ambice v turnaji, však Rus odvětil, že žádné. Ovíkendu byl totiž smluvně vázán ke startu v německé lize. V dalším kole US Open prohrál a odletěl do Evropy.

Slovák Hrbatý minulý měsíc po jasně prohraném semifinále challengeru v Prostějově s Jiřím Novákem spěchal do Bratislavy. Na večer měl totiž dlouho dopředu smluvený společenský turnaj ve čtyřhře v páru s prezidentem Rudolfem Schusterem.

Odchozeným zápasům českých tenistů se místní sázkové kanceláře brání tím, že na jejich výsledky berou pouze akumulované sázky, nejméně trojtipy. "Nemáme strach z případných spekulací, protože jsme je ještě nikdy nezaznamenali. Chceme však předejít tomu, aby se něco takového nestalo. Snažíme se vytvořit sázejícím navýsost korektní prostředí," uvedl Radek Šilhan, mluvčí Fortuny.

Ani ta největší esa nejsou symbolem spolehlivosti. Američan Agassi shrábl před lety na turnaji v německém Halle startovné půl milionu dolarů, dostal k dispozici ferrari - a stejně prohrál v prvním kole. Jeho krajan Sampras měl za start na Katar Open zkasírovat tři čtvrtě milionu dolarů a také vydržel jenom jeden zápas.

Bratranec amerických sester Williamsových letos uvedl, že výsledek loňského semifinále Wimbledonu mezi Venus a Serenou určil otec Richard ve prospěch prvně jmenované. Nejen bývalým wimbledonským vítězům Johnu McEnroeovi a Patu Cashovi se zdálo podivné, jak snadno Venus přehrála Serenu.

Už Ivan Lendl říkal, že důležité jsou pouze grandslamové turnaje, zatímco vše ostatní je pouze placený trénink. Sám si však nikdy nedovolil vypustit zápas. To antukoví specialisté umějí odchodit i grandslamový Wimbledon. Tamější trávu nesnášejí, ale přijet na jedno utkání se jim finančně vyplatí.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga