Deštivý den na US Open. Krejčíková postupuje dál, Vondroušová končí

• 66
Ve středu večer se odehrály první zápasy druhého kola singlu na tenisovém US Open. Program výrazně komplikoval déšť. Osmá nasazená Barbora Krejčíková postoupila do třetího kola, když si poměrem 6:3 a 6:1 poradila s Američankou Christinou McHaleovou. Markéta Vondroušová padla s Ruskou Darjou Kasatkinovou po setech 6:3 a dvakrát 4:6. S turnajem se tak loučí. Loňská vítězka Naomi Ósakaová prošla dál bez boje.

Střetnutí Barbory Krejčíkové s domácí Christinou McHaleovou odstartovalo až po desáté hodině večerní na kurtu číslo 7. Dohrávalo se však jinde.

Krejčíková vs. McHaleová

Reportáž z utkání

Úvod utkání naznačoval, že diváci budou svědky přetahované, když se ve dvou ze tří gamů hrálo přes shodu. Jenže potom si Krejčíková došla pro první brejk a vedení 3:1. Ten následně potvrdila a udělala velký krok k zisku první sady.

Ani ztráta podání a snížení na 3:4 letošní vítězku Roland Garros nerozhodily. Američance vzápětí vzala také její servis a sama už úvodní set dopodávala. Zvítězila 6:3. Vysokou úspěšnost měla zejména při sbírání bodů na síti.

V dobrém rozmaru vlétla Češka také do druhého dějství. McHaleová jí nakonec úvodní hru odevzdala dvojchybou. Tou pak ale Krejčíková zahájila návazující slabší game a o výhodu brejku zase rychle přišla.

Barbora Krejčíková vysílá úder v utkání 2. kola na US Open proti Američance McHaleové

Aby těch zvratů nebylo málo, došlo okamžitě i na třetí brejk. Na kurt se v tu dobu začaly snášet první kapky deště, hráčky se po chvíli odebraly do šaten. Utkání muselo být na chvíli zastaveno. Déšť poté přešel v mrholení a vody na hřišti bylo přespříliš.

Pořadatelé se proto rozhodli zápas přesunout na stadion Louise Armstronga, jenž disponuje zatahovací střechou.

Krejčíková: Jiné holky dostávají přednost. Ráda bych se mezi ně prokousala

Na něm už se moc dlouho tenistky neohřály. Rozjetá Krejčíková při svém debutu na americkém grandslamu získala čtyři gamy v řadě a druhou sadu opanovala jasně 6:1. Američanku vyřídila za 83 minut.

„Jsem nadšená, že začalo pršet a mohla jsem hrát tady. Vždycky jsem toužila po zápasech na velkých kurtech před skvělým publikem. Děkuji za skvělou atmosféru,“ hlesla nadšená Krejčíková.

Vondroušová podlehla bojovné Rusce

Kvůli dešti před startem dne nastupovaly Markéta Vondroušová i její soupeřka Darja Kasatkinová na kurt s lehkým zpožděním. Odehrály přibližně dvacet minut vyrovnaného souboje a... Začalo pršet.

Když se za stavu 2:2 a 30:0 pro Vondroušovou česká tenistka smekla na mokrém povrchu a upadla na zem, byl zápas přerušen. Nic vážného se Češce naštěstí nestalo a s Kasatkinovou opustily kurt. Obě hráčky i diváci čekali, až se počasí opět umoudří.

Vondroušová vs. Kasatkinová

Po několika minutách se tenistky vrátily zpět a Ruska srovnala na 3:3. Jenže pak přišly chvíle rodačky ze Sokolova. V dlouhém sedmém gamu využila třetí brejkbol a dostala se do vedení 4:3.

Díky vysoké úspěšnosti ve výměnách po prvním podání si Vondroušová celý set držela servis. A za stavu 5:3 brejkla soupeřku po jejím úderu do sítě znovu. První sadu tak sebrala česká reprezentantka.

V začátku druhého dějství už se stříbrné medailistce z Tokia tak úspěšně navázat nepodařilo. Prakticky okamžitě přišla o úvodní servis. Vzápětí ale zaregovala rebrejkem a vyrovnala.

Markéta Vondroušová ve 2. kole US Open.

V následující hře se pak dokázala i díky dvěma esům vrátit ze stavu 0:40 zpět do hry, a po třech shodách uhrála game na svou stranu.

Stejně jako v Tokiu se 22letá tenistka prezentovala náročnou běhavou hrou s dobrou obranou. Několikrát si navíc vypomohla silným podáním. Zároveň však vyráběla hodně nevynucených chyb a druhý set ztratila poměrem 4:6.

V devátém gamu si navíc udělala šrám na pravém koleni. V dalším průběhu zápasu se u Vondroušové semtam objevilo lehké zakulhání. Při výměnách stran pak z jejího výrazu vycházely bolestivé grimasy.

Třetí sada začátkem hodně připomínala tu předešlou. Jenže poté nabrala zcela jiných rozměrů. Přišlo pět brejků v řadě. V šesté hře tuhle sérii narušila Kasatkinová a vedla 4:2. Následně se dostala k brejkbolu na 5:2 a s pasivní Vondroušovou to vypadalo špatně. Hru sice Češka po pěti shodách urvala, nicméně zápas už nezvrátila.

Rozhodující dějství nakonec prohrála 4:6. Letošní US Open pro ní skončilo, stejně jako loni, ve druhém kole.

Zápasy prvních českých deblů zrušeny

Třetí den programu amerického grandslamu zároveň měly odstartovat soutěže v mužských, ženských i smíšených čtyřhrách. Nakonec se však dohrály pouze tři duely.

US Open

Příloha iDNES.cz

Pořadatelé zrušili i utkání s českou účastí. Šestačtyřicetiletá Květa Peschkeová hrající s Australankou Perezovou, i pár Lucie Hradecká/Marie Bouzková by tak měly nastoupit v rámci čtvrtečního rozvrhu.

Favorité: Medveděv vytáhl fantastický úder a dominoval, Ósakaová postupuje bez boje

Japonka Ósakaová, přemožitelka Marie Bouzkové, prošla do dalšího kola US Open přes Srbku Danilovičovou. Utkání se vůbec neodehrálo, srbská tenistka totiž z turnaje odstoupila. Druhá nasazená Běloruska Sabalenková za pouhých 61 minut přehrála Slovinku Zidanšekovou 6:3 a 6:1. Tedy úplně stejným poměrem jako Krejčíková McHaleovou.

Své utkání s přehledem zvládla mužská turnajová dvojka Daniil Medveděv. Němce Koepfera Rus vyřadil po setech 6:4, 6:1 a 6:2. Ve druhé sadě se mu pak na konci šestého gamu povedl nevídaný kousek. Dost možná nejhezčí moment turnaje.

Rodák z Moskvy míček zahrál s horní rotací vykrouceným zápěstím. Najednou tak úder vedl bekhendem z forhendové strany. Zvednutou paží rameno dostal do poměrně zvláštní pozice. Přitom předtím už jakoby dával najevo, že výměnu vypouští.

S Řekem Tsitsipasem ve čtvrtek brzy ráno srdnatě bojoval Francouz Mannarino. Ten dokonce získal i třetí sadu, jenže v té následující schytal „kanára“. Tsitsipas triumfoval díky výsledku 6:3, 6:4, 6:7 (4:7) a 6:0.