Kleinová: Hlavně nechci v televizi žvanit bláboly

Sandra Kleinová - "Jak by reagovali pánové u piva v hospůdkách, kdyby fotbal komentovala žedna? Zvlášť kdyby něco spletla..." | foto: Lucie RobinsonMF DNES

17 2008
Praha - Sandra Kleinová byla temperamentní tenistka. Když se jí nedařilo, pořádně si na kurtu zakřičela. A že to nebyly dvakrát uhlazené motivační věty. To je ale minulost. Už přes rok komentuje tenis na Eurosportu, zvyká si na novou roli. Divákům rozdává své postřehy klidným, kultivovaným hlasem.

„Na kurtu jsem byla kolikrát úplný blázen. Ale v civilu jsem jiná. V běžném životě jsem opravdu slušnej člověk,“ říká se smíchem 29letá Kleinová, jejíž žebříčkové maximum je 41. místo.

Takže třeba na úřadě vás nic z míry nevyvede?
Tam ne. Ale nedávno jsem dostala pokutu a rozbrečela jsem se, protože jsem si šetřila peníze na vánoční dárky. Až jsem si pak nadávala, že je to zbytečné. Jenže ti policajti mě prostě rozbrečeli.

Váš pláč je neobměkčil?
Ne. Možná to pak bylo ještě horší.

Možná si řekli: Dcera herečky, ta to na nás hraje.
Nevím. Tímhle jsem se nikdy neoháněla. Je to zbytečné, ono vám to kolikrát spíš ublíží. Jako s tenisem: někteří lidé mají představu, že si můžu dovolit zaplatit cokoliv.

Je to tak, že pokud se tenista nepohybuje v úplné špičce, neodchází ze hry zajištěný?
Já si mohla koupit byt, na rozdíl od spousty holek v mém věku. Ale rozhodně to není tak, že bych už nemusela nic dělat. Začala jsem trénovat, k tomu přibrala komentování na Eurosportu. To je ale víc zábava.

Baví vás teď komentování tenisu ještě víc než samotné hraní?
Teď jsem měla kolem Vánoc hroznou chuť si jít zahrát, když jsem viděla holky na kurtu. Něco takového jsem cítila asi po roce. Jestli mě baví komentování víc? To se nedá říct. Hraní je strašný tlak na zdraví i na psychiku, zvlášť když se nedaří.

Sandra Kleinová

Narozena 8. května 1978.

Dříve tenisová profesionálka (1993–2005), nyní televizní komentátorka.

Na ženském žebříčku byla nejvýše na 41. místě, na grandslamech postoupila nejdále do 3. kola na Australian Open 1997.

Její matkou je herečka Andrea Čunderlíková, známá rolí Iny ze seriálu Nemocnice na kraji města, otcem muzikant Ladislav Klein, strýcem bývalý tenista Jiří Hřebec. V květnu čeká narození potomka.

„Nebudu hrotit, aby z ní za každou cenu vyrostla Martina Navrátilová.“Poznáte na sobě dobrou a špatnou formu i teď, za mikrofonem?
Určitě. Jsou dny, kdy se mi věty skládají nějak líp. Třeba se mi stávalo, že přišlo pět dobrých mailů a jeden špatný. Úplně mě to vykolejilo. Ženský hlas je navíc jiný. Lidi u nás si na to asi ještě nezvykli. Vždyť komentování bylo čistě mužské povolání.

I kvůli tomu vám chodily ošklivé maily?
Nikdo mi nikdy nenapsal, že říkám o tenisu nesmysly. Spíš jde o můj hlas, o emoční projev. Třeba kdybych si víc věřila, měla bych projev ostřejší. Ale to je těžké. Soustředím se hlavně na to, abych místo informací nežvanila bláboly. Navíc jsem strašně nervózní.

Jako u tenisu?
Je to podobné. Má to stejný průběh. I s návštěvou oné místnosti. (smích)

Jak na sobě jako komentátorka pracujete? Třeba víc čtete, abyste si rozšířila slovní zásobu?
Což o to, já jsem vždycky hodně četla. Spíš bych měla cvičit práci s hlasem, s emocemi. Taky ale nemůžu popřít sama sebe.

Hlídáte si v tom, co říkáte, i určité meze bulvárnosti?
Samozřejmě. Dvakrát si rozmyslím, než něco řeknu. Mluvit o soukromí českých nebo slovenských hráčů? Do toho bych nešla. Zvlášť o věcech, které by mohly vyznít negativně. Nebylo by to fér. Navíc se s těmi lidmi pořád vídám.

Takže si ještě nikdo nestěžoval, co jste to na něj práskla?
Jenom jednou. Někdo na kurtu hodil raketou, až si málem vyrazil oko. Připomnělo mi to kolegyni, která se takhle kdysi zranila. Nejmenovala jsem ji, ale řekla jsem, že s tímhle si člověk musí dát pozor. Že podobná zranění se už stala. Ta konkrétní holka mi pak říkala: Mluvila jsi o mně, viď? Ale nebylo to ve zlém, smála se. Dávám si pozor, nechci nikomu ublížit.

Už se vám stalo, že by vás některý zápas pohltil stejně, jako když jste sama hrála?
Jistě, třeba duel Agassiho s Baghdatisem na US Open 2006, když Andre končil. Nebo poslední finále Turnaje mistryň. U něj jsem jen tak funěla, musela jsem si občas vypnout mikrofon, a kroutila hlavou. A jindy, když Federer zahrál na Roland Garros neuvěřitelný míč, ze mě málem vyšlo sprosté slovo. Řekla jsem: To si dělá... (smích) Naštěstí jsem si rychle dala ruku před pusu.

Ale zachránila jste to.
No jo. Ještě k tomu pohlcení – já se na tenis vždycky ráda podívám. Když jsem byla před rokem a půl oslovena, jestli si spolukomentování nechci zkusit, odpověděla jsem: Proč ne? Byla jsem zraněná, na tenis bych stejně koukala.

A už jste u toho zůstala.
Protože ohlasy byly vesměs pozitivní. Když jsem hrála v létě svůj poslední turnaj v Přerově, přišli za mnou pánové, kteří si chodí večer zahrát jen tak pro radost. Řekli mi, že se jim to líbí. To mě těšilo. Pokud bych cítila, že převládají negativní reakce, nechala bych toho. Každopádně je to risk. Jdete s kůží na trh.

Bylo tohle pro vás nejtěžší?
Je těžké si zvyknout na technické věci okolo. Uvědomit si, kolik toho stačím říct za dvacet vteřin. Nebo že když mám deset vteřin do konce, tak že se opravdu stihnu rozloučit. Ze začátku jsem panikařila. Ježišmarjá, vždyť nestihnu říct ani na shledanou! Jsou holt věci, které mě vykolejují.

Nej ženského tenisu podle Sandry Kleinové

Největší fintilka
„Serena Williams. Ta dá na image hodně. Jednou mě na US Open vyřídila v kozačkách a džínové sukni. To jsem padla do depresí. A pak Jankovič. Ta se vždy soustředí, aby se dobře namalovala.“

Největší srandistka
„Pohodář je Italka Schiavone. Pořád vtipkuje. Teda mimo kurt, při hře dělají show spíš chlapi. Kdo dál? Rusky? Ty ne, s těmi moc legrace není. To spíš Španělka Medina-Garrigues. Je legrační tím, že se pořád moc nenaučila anglicky. A když mluví, dělá u toho srandovní obličeje.“

Největší vztekloun
„Spíš řeknu, kdo je na kurtě vyloženě nepříjemný – Rodionová. Opravdu nesympatický tvor. Když soupeřka vede, tahle Ruska hraje divadlo, postupně si nechá zafačovat všechny části těla.“

Nejkamarádštější hráčka
„Španělky jsou v pohodě. A spolu drží Češky i Slovenky. V šatnách není ticho, normálně se s těmi druhými bavíte.“

Nejlepší zápas
„Čerstvé vzpomínky mám na finále Turnaje mistryň mezi Šarapovovou a Henin. To byl podle mého jeden z nejlepších tenisů. Pořád taky nemůžu zapomenout na finále Australian Open mezi Hingis a Capriati, teď nevím, jaký to byl rok. Martina měla asi pět mečbolů a stejně prohrála.“

Nejpodivnější rituál
„To musím odběhnout k chlapům a k Santorovi. To je specialista. Nandává si čepici po sluníčku a proti sluníčku si ji sundává. Natolik je pověrčivý. A mezi holkami? Ukrajinka Beygelzimer. Ta před každým míčkem zašoupala nohou na rohu u zadní čáry, poklepala za lajnami.“Jsou i takové, za kterými si pevně stojíte, ačkoli hodně lidem vadí. Jako to, že zásadně nepřechylujete ženská jména?
Za to jsem kromě svého hlasu slyšela nejčastější kritiku. Ale já to nedělám z žádného vzdoru. Jsem tak zvyklá. Žádná Williamsová, ale Williams. Podle mého si na to už lidé zvykají. A taky vím, že mně by bylo docela protivné, pokud by mi v cizině komolili jméno třeba na Klein.

Ale když bylo v roce 2006 hokejové mistrovství v Rize, místní přepisovali jména hráčů z Crosby na Crosbis, Kaberle na Kaberleis a hokejisté se tomu jen smáli.
Někdy se tomu člověk směje, ale já si pamatuju, jak se holky před pár roky při Czech Open divily, když viděly svá jména zkomolená v novinách. Tehdy jim to legrační nepřišlo. Ptaly se: Co to jako je?

Mně se taky přechylování nemusí líbit. Ale jednou je to až na výjimky norma, tak s tím nic nenadělám.
Jenže v nových pravidlech češtiny je to myslím daleko benevolentnější. A vůbec – co moje bývalá tenisová kolegyně Adriana Gerši? Je to Češka jako poleno, ale nikdy nikdo jí neřekl Geršiová. Tak proč to přidávat cizinci?

Připadáte si v téhle věci jako bojovnice?
Ne, já jsem bojovala celý život, nejvíc sama se sebou. (smích) Nedělám z toho dogma. Když se bavíme s klukama z Eurosportu, jen se špičkujeme. Říkají mi: Jde hrát Bartoliová. A já na to: Která? Tu neznám. Myslíš Bartoli?

Když jsme u komentování – jak by popsala Sandra Kleinová komentátorka Sandru Kleinovou tenistku?
Blázen? (smích) Limitovaný ne úplně dobrou technikou. Nahrazovala jsem to zarputilostí a možná až příliš velkou ctižádostí. Takže jsem se i s tím příšerným servisem a forhendem nakonec někam dohrabala.

Neřekla by komentátorka Kleinová o tenistce Kleinové, že měla na víc?
Byla jsem schopná na ty nejlepší vymyslet, co hrát. Málokdy jsem to ale byla schopná realizovat. Byly chvíle, kdy jsem měla na víc. Řekla mi to i máma Martiny Hingis.

O co šlo?
Sama sebe jsem zbrzdila věcmi v osobním životě. Jako normální holka jsem přestala myslet jen na tenis. Zamilovala jsem se. Trápení okolo vztahu se mi přenášelo na kurt, výsledky proto byly horší. Ale to je přece život. Člověk se tím taky učí. Taky jsem chtěla vyhrát Wimbledon, ale lepší jsem být už holt asi nemohla.

Autor:

US Open 2019

Tenisový US Open se hraje ve Flushing Meadows v New Yorku na tvrdém povrchu DecoTurf od 26. srpna do 8. září. Vítězství z roku 2018 budou obhajovat Novak Djokovič a Naomi Ósakaová..

Nejčtenější

Šťastný gól skolil PAOK. Jsme zápas od velkého výsledku, cítí ve Slovanu

GÓLOVÝ MOMENT. Andraž Šporar a Myenty Abena ze Slovanu Bratislava doklepávají...

Nebyl to nejkrásnější gól. Spíš náhodný, šťastný. Po dlouhém nákopu brankáře, zvláštním odrazu a do...

Vytvořte tlak na Spartu i na rozhodčí, nepřejí nám, vybízí kouč Liberce

Trenér Liberce Pavel Hoftych.

Povzbuzeni nesmírně důležitou výhrou na stadionu Karviné vyrukují v neděli doma U Nisy fotbalisté...

Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká

Tomáš Pacina

Jeho otec Václav byl ikonickým autorem MF DNES. Syna Tomáše brával od jeho tří let na hokejové mače...

Šéf Ligy mistrů: Jinde soutěži věří, tady musím přesvědčovat

Výkonný ředitel Martin Baumann vystoupil na tiskové konferenci k dalšímu...

Jsou to historicky dva nejoblíbenější sporty v Česku. Tenhle rozdíl ale zaujme podobně, jako když...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Další z rubriky

Siniaková vydřela semifinále v Bronxu, Muchová strhující bitvu prohrála

Kateřina Siniaková na turnaji v Torontu

Dvě velké čtvrtfinálové bitvy na turnaji v Bronxu svedly české tenistky. Uspěla jen Kateřina...

Stephensová se krátce před startem US Open rozešla s trenérem

Sloane Stephensová ve druhém kole turnaje v Torontu.

Krátce před US Open, které před dvěma lety vyhrála, se americká tenistka Sloane Stephensová rozešla...

Siniaková je ve čtvrtfinále, vypadli Strýcová i Berdych

Barbora Strýcová v semifinále Wimbledonu.

Kateřina Siniaková si na turnaji v newyorském Bronxu zahraje letos potřetí čtvrtfinále. Turnajová...

Najdete na iDNES.cz