Roger Federer zdraví diváky na Hopman Cupu.

Roger Federer zdraví diváky na Hopman Cupu. | foto: Profimedia.cz

Tenis o diamanty s novými pravidly. Čím láká exhibiční Hopman Cup?

  • 9
Uvedení Hopman Cupu do tenisového kalendáře nebylo jednoduché. Novináři na konci roku 1988 psali, že tenisové hvězdy přijely do Austrálie relaxovat, užívat si luxusu a exotiky při novoročních oslavách.

Ale hned první ročník rozpaky žurnalistů zmírnil. Fanouškům v ­Perthu velká tenisová akce chyběla 18 let, exhibiční turnaj osmi smíšených reprezentačních dvojic si oblíbili. Do finále se navíc dostal domácí Pat Cash s „adoptovanou“ občankou Hanou Mandlíkovou. Ale sen organizátorů o triumfu překazili její českoslovenští krajané Helena Suková s Miloslavem Mečířem po výhře 2:0.

Média pak referovala o Hopman Cupu pochvalně i díky kvalitnímu tenisu a dobré atmosféře - celkově dorazilo 38 tisíc lidí. Takže to nebylo žádné „leháro“, jak se mnozí obávali.

S hvězdným Federerem

Aktuálně se koná jeden z nejsledovanějších ročníků. Za Švýcarsko totiž s Belindou Bencicovou hraje legendární Roger Federer. Sedmnáctinásobný grandslamový šampion se vrátil na kurty prvně od wimbledonského semifinále.

Už na jeho trénink se do Perth Areny přišlo podívat šest tisíc fanoušků, před samotným zápasem ho pak více než 13 000 příznivců přivítalo ovacemi vestoje.

„Zdá se, že je ve vynikající formě, možná větší než kdy předtím. Jeho lýtkové svaly vypadají jako dynamit. Navíc prakticky neudělal chybu,“ všiml si Jiří Fencl, trenér Lucie Hradecké.

Česká hráčka nahradila zraněnou (a později přepadenou a pořezanou) Petru Kvitovou, spolu s ­Adamem Pavláskem však podle žebříčkového postavení patří k­ outsiderům. To ostatně potvrdil i jejich první zápas s americkou dvojicí Coco Vandewegheová a­ Jack Sock, které podlehli 0:3 na zápasy.

Zkoušejí se novinky v ­pravidlech

Pro tenisty ze špičky slouží Hopman Cup jako ideální rozehrání před sezonou v teple. Nebojuje se o body a celková výše prize money milion dolarů není ohromující, ale jako motivace slouží unikátní trofej - míček posázený diamanty.

A ještě jedna věc dělá australský podnik zajímavým. Zkouší se tu novinky v pravidlech. Letos pořadatelé v mixu představili tzv. fast4 tennis.

Co se mění?

Při servisu nevadí dotyk míčku s páskou, výměna pokračuje.

Hraje se bez výhod na čtyři vítězné gamy v každém setu.

Tie-break tak nastává už za stavu 3:3 a hraje se jen do pěti bodů.

„Australští fanoušci si nový formát pochvalovali a my doufáme, že se v Hopman Cupu také ujme,“ prohlásil ředitel turnaje Paul Kilderry. Nový formát poznal Švýcar Federer už loni při exhibici v Sydney proti Lleytonu Hewittovi. „Každý bod je ještě důležitější, je těžké dohnat brejk. Je to větší napětí,“ říkal.

Před 11 lety se v Perthu poprvé využilo „jestřábí oko“. Technologie zkoumající dopad míčku se postupně stala běžnou součástí velkých turnajů. Po počáteční nedůvěře vzal divácky atraktivní „challenge“ na milost také Federer.

Třeba se ve zrychlené době podobně uchytí i novinka zrychlující tenisové zápasy. Vždyť ani samotný Hopman Cup „kritika“ napoprvé nepřijala.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga