Grigor Dimitrov s trofejí pro vítěze turnaje v Brisbane.

Grigor Dimitrov s trofejí pro vítěze turnaje v Brisbane. | foto: AP

Z herny k titulu v Brisbane. Ožije znovu „Baby Fed“ Dimitrov?

  • 0
Utíkal do světa, který sám popsal velmi přímočaře. „Ano, bylo to dětinské. Já a můj kondiční trenér jsme tam působili jako ty největší dvě děti ze všech.“ Tenista Grigor Dimitrov to líčil jako nečekaný šampion jednoho z přípravných turnajů před startem Australian Open. Jako šampion, jemuž k prolomení kletby pomohly i tyhle úniky mimo realitu: v Brisbane denně trávil zhruba hodinu a půl v herně.

„Motorky, motokáry, basketbal,“ popisoval simulátory, jimiž si krátil čas. „Pak jsem se vrátil na hotel a bylo mi tak dobře jako už dlouho ne. Říkal jsem si: Konečně něco obyčejného.“

Pětadvacetiletý Bulhar je důkazem toho, že slibnou kariéru může klidně nahlodat i špatná přezdívka – po vzoru švýcarské legendy Rogera Federera u něj zněla „Baby Fed“; tedy jeho mladší, dětská verze.

V roce 2014 Dimitrov vyhrál tři turnaje, navíc ve Wimbledonu ve čtvrtfinále zarazil sen domácího miláčka Andyho Murrayho o obhajobě.

Tenista pro budoucnost? Ne tak zhurta. Od té doby až do nynějšího titulu z Brisbane nevyhrál nic. Téměř tři roky čekal. „Hrozně emotivní záležitost. Tahle trofej pro mě znamená moc,“ řekl.

I on je ukázkou toho, jak nemilosrdně konkurenční současný tenis je. „Snad už mu přestanete říkat Baby Fed. Zaprvé je to zvláštní, zadruhé už trochu otravné,“ říkal opravdový Federer už v roce 2013.

Možná mohl mít větší nadhled, vždyť jsou podobné přezdívky hlavně hra. Výsledkově ale švýcarské eso chápat lze. Dimitrov spadl do průměru. Kdepak grandslamy, on nevyhrával žádné turnaje. Ukazoval se spíš vztahy s Marií Šarapovovou či zpěvačkou Nicole Scherzingerovou.

V Austrálii mu pomohlo, že trávil čas v herně. „Neumím se zavřít na pokoji a myslet 24 hodin denně jen na tenis,“ líčil. „Někdy už je tlak brutální. Potřeboval jsem se na chvíli cítit normálně.“

Grigor Dimitrov se raduje z titulu v Brisbane.

Dimitrov ze sebe nedělá nešťastníka, tenisem si ostatně vydělal přes 7,5 milionu dolarů. Zároveň jej sžíral úděl nenaplněného příslibu.

Éra „Velké čtyřky“ nepřipouští moc vetřelců, kteří by vtrhli mezi grandslamovou elitu. Jeden úspěch je krásný, ale když skončí jen u něj?

„Žijeme v časech s nejširší paletou profesionálních tenistů v dějinách. Musíte opravdu tvrdě makat, neustále se učit a být trpělivý. Pokud nejste mimozemšťan, v žebříčku jen tak nevyskočíte,“ dával loni Federer na dálku rady mladíkovi, který mohl být jeho mladší kopií, ale ve vývoji se povážlivě zasekl.

Nyní se na základě Federerovy zdravotní pauzy Dimitrov před švýcarskou ikonu dostal v žebříčku; patří mu pozice číslo 15, Federer je na 17. místě. V Brisbane v rolích poražených postupně Bulharovi tiskli ruce Dominic Thiem (číslo 8), Milos Raonic (3) i Kei Nishikori (5).

„Musel jsem tvrdě pracovat a překonat spoustu překážek. Tohle je vítaná odměna,“ řekl. „Dávám si teď vysoké cíle, ale zároveň se chci zaměřovat vždy jen na ten příští zápas. Když to zvládnu, všechno další přijde samo. Chce to neustále věnovat pozornost detailům.“

Od Australian Open, jež v Melbourne startuje o víkendu, si Dimitrov slibuje postup do druhého turnajového týdne. Jestli je v něčem „Baby“ i nyní, tak leda v ochotě rozptýlit se jako teenager na simulátorech; přezdívka jej stejně spíš táhla ke dnu.

Rok 2017 snad už rozjel bez zátěže.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga