Berdych vyhrál v pěti setech, je v osmifinále

• 28
New York - Pětisetovou bitvu svedl poslední český zástupce ve dvouhře Tomáš Berdych ve třetím kole US Open. Svého soupeře Michaila Južného z Ruska nakonec udolal a postoupil do osmifinále grandslamového turnaje. Dosud bylo Berdychovým maximem druhé kolo. O postup do čtvrtfinále se utká s německým tenistou Tommym Haasem.

Južnyj sice vyhrál úvodní set 6:2, pak ale nadlouho převzal iniciativu jeho soupeř. Berdych méně chyboval a v dalších sadách zvítězil 6:1, 6:3. Ve čtvrtém dějství však za stavu 4:4 ztratil servis a Južnyj už nabídnutou šanci nepustil.

I po tomto zaváhání však Berdych zvládl rozhodující pátý set ve velkém stylu. Na 2:0 zvýšil při soupeřově podání čistou hrou a další brejk přidal za stavu 4:1. Dvaadvacetiletý ruský protivník se už na odpor nevzmohl.

Na posledním grandslamovém turnaji sezony tak Berdych zůstal posledním Čechem ve dvouhrách. Před ním v třetím kole neuspěli Jiří Novák ani Michal Tabara.

Francouzka Amélie Mauresmová stále živí naději na svůj první grandslamový titul. Druhá nasazená hráčka US Open vyřadila Italku Francescu Schiavoneovou a postoupila do čtvrtfinále.  V něm se utká s Ruskou Jelenou Dementěvovou, v jiné dvojici na sebe narazí domácí naděje Serena Williamsová a Jennifer Capriatiová.

V mužské dvouhře se jako poslední probojovali do osmifinále čtvrtý nasazený a šampion US Open z roku 2001 Australan Lleyton Hewitt a Slovák Karol Beck.

Na další zápas se může těšit i veteránka Martina Navrátilová, která společně s Indem Leanderem Paesem porazila ve druhém kole mixu Čecha Martina Damma a jeho