STÍHÁM. Švýcarský tenista Roger Federer se natahuje po míčku a ještě ho stíhá vybrat. | foto: AP

Berdych v Torontu končí ve čtvrtfinále, ač byl proti Federerovi blízko vítězství

• 43
Tenista Tomáš Berdych na turnaji série Masters v Torontu končí. Ve čtvrtfinále podlehl Švýcaru Federerovi 3:6, 7:5 a 6:7, ač v třetím setu vedl už 5:2.

Federer dokázal Berdycha porazit podeváté v kariéře, ale poprvé v letošní sezoně. Berdych bývalého první hráče světa zdolal v Miami a poté rovněž ve čtvrtfinále grandslamového Wimbledonu. Proto z Federera čišela od prvního míče zápasu v Torontu touha Berdycha zdolat.

Český hráč neudělal v zásadě nic špatně, ale hra vítěze šestnácti grandslamových titulů Federera neměla daleko k dokonalosti.

Švýcar hrál na maximální riziko, dostával Čecha pod tlak a účinně se vydával pro body k síti. V prvním setu Federer prolomil Berdychovo podání v šesté hře, což mu k zisku úvodní sady stačilo.

FOREHAND. Český tenista Tomáš Berdych bojuje na turnaji v Torontu.

NENÍ TO LEHKÉ. Švýcarský tenista Roger Federer se utírá čelo.

Ve druhém setu ale Berdych mnohem lépe podával a mohl při returnu vyvinout větší tlak na servis soupeře. Díky tomu si vypracoval postupně čtyři brejkboly, ale bez úspěchu a sám dva odvrátil.

V jedenácté hře Berdych zariskoval a po vítězném forhendu měl setbol, který následně proměnil, jelikož Federer netrefil bekhend.

Dále: Jsem zklamaný, říkal Berdych

Hrál výborně, pochválil českého tenistu Roger Federer

Ve třetí sadě bitva gradovala skvělými výměnami i obraty. Nejdříve Berdych odvrátil tři brejkboly, když prohrával 0:40. Povzbuzen diktoval tempo výměn, podruhé v utkání sebral Federerovi servis a vedl 5:2.

Za stavu 5:3 podával Čech na výhru, ale Federer ho nepustil ani k jednomu mečbolu, i když za stavu 40:40 chyběly dva míče, aby český tenista slavil výhru.

Naopak, Švýcar získal brejk zpět.

VÍTĚZ. Roger Federer se raduje z postupu do dalšího kola.

O vítězi setu i utkáni rozhodl tie-break. Na začátku zkrácené hry pomohlo Federerovi štěstí v podobě "prasátka" a český hráč prohrával 0:4.

Berdych sice vyrovnal na 5:5, ovšem první mečbol získal Federer a při něm dal Berdych úder do autu, což doložilo i jestřábí oko. Český hráč tak padl po dvou hodinách a čtyřiceti minut hry.