Sportovní sázky u soudu: sázkař po Fortuně požaduje výhru 330 tisíc

SÁZENÍ U SOUDU. Sázkař žaluje Fortunu, domáhá se výhry 330 tisíc korun. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

27 2012
Ač lidé často nadávají na jednání sázkových firem a jejich spílání nemá konkrétní podobu, teď spor mezi sportovním sázkařem a společností Fortuna dospěl až k soudu. Sázkař se domáhá nevyplacené výhry. Fortuna naopak tvrdí, že postupovala správně.

O co se  v soudním sporu jedná?

V červnu roku 2008 sázkař z východních Čech si v Pardubicích na tři tikety vsadil celkem dva a půl tisíce korun. Jeho předpokládaná výhra činila 330 tisíc. Vsadil si na nejvyšší průměrnou rychlost fotbalistů v utkání mezi Českem a Portugalskem na tehdejším mistrovství Evropy ve Švýcarsku.

Sázkař se těšil, že by si mohl díky rychlosti hráče vydělat slušné peníze. Jenže sázková kancelář Fortuna všechny sázky následně ocenila kurzem 1 a prohlásila ji za zmatečnou. Podle oficiálních statistik systému Castrol Index ji prý nebylo možné vyhodnotit.

Lid vs. sázkovky

Spory mezi sázkaři a společnostmi

"Ve statistikách byla zveřejněna pouze informace týkající se 'nejvyšší rychlosti' příslušného hráče dosažené v utkání, nikoliv však 'nejvyšší průměrná rychlost' či 'průměrná rychlost'. V daném případě tak Fortuna byla nucena postupovat dle pravidel stanovených pro tyto účely v herním plánu," uvedl mluvčí společnosti Petr Šrain.

Východočeský sázkař si však myslí, že by z dostupných údajů bylo možné výsledek spočítat. Navíc se podle vlastních slov dvakrát dotazoval obsluhy, která pak kontaktovala i centrálu Fortuny, na co vlastně vsází. Sdělili mu, že se jedná o průměrnou rychlost hráče.

Protože Fortuna trvala na svém stanovisku, rozhodl se sázkař podat na jednání sázkové kanceláře stížnost. Finanční úřad v Pardubicích dal sázkaři za pravdu. "Firma jednala v rozporu s herním plánem a potažmo i se zákonem o loteriích. Finanční úřad dospěl k závěru, že uvedená sázka není zmatečná a jedná se o sázku, kterou bylo možno vyhodnotit," píše se ve verdiktu ze srpna 2009.

Podle úředního rozhodnutí náležela Fortuně pokuta ve výši 50 tisíc korun. Krajský soud v Hradci Králové však následně pokutu zrušil kvůli nedodržení zákonné procesní lhůty. To loni v květnu potvrdil také Nejvyšší správní soud v Brně.

Jenže sázkař s vysokoškolským vzděláním se nehodlal s tímto rozhodnutím smířit, a jelikož Fortuna mu požadovanou výhru stále nevyplatila, podal na ni žalobu. Dlouholetý spor by tedy měl rozhodnout soud.

"Jsme přesvědčeni, že Fortuna v daném případě postupovala jediným možným a správným způsobem a že tato skutečnost bude v soudním řízení s konečnou platností potvrzena," konstatuje mluvčí Šrain.

Víru v úspěch však stále má i sázkař. Opírá se o nasbírané důkazy i rozhodnutí úřadů. První soudní jednání je plánováno na začátek dubna.

Bude to výjimečná situace, kdy spor o výhru mezi sázkařem a sázkovou kanceláří dospěl až do soudní síně. Jak dopadne? A kdy?

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Najdete na iDNES.cz