Doporučujeme

SÁZENÍ U SOUDU. Sázkař žaluje Fortunu, domáhá se výhry 330 tisíc korun. Ilustrační foto

SÁZENÍ U SOUDU. Sázkař žaluje Fortunu, domáhá se výhry 330 tisíc korun. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Sportovní sázky u soudu: sázkař po Fortuně požaduje výhru 330 tisíc

  • 47
Ač lidé často nadávají na jednání sázkových firem a jejich spílání nemá konkrétní podobu, teď spor mezi sportovním sázkařem a společností Fortuna dospěl až k soudu. Sázkař se domáhá nevyplacené výhry. Fortuna naopak tvrdí, že postupovala správně.

O co se  v soudním sporu jedná?

V červnu roku 2008 sázkař z východních Čech si v Pardubicích na tři tikety vsadil celkem dva a půl tisíce korun. Jeho předpokládaná výhra činila 330 tisíc. Vsadil si na nejvyšší průměrnou rychlost fotbalistů v utkání mezi Českem a Portugalskem na tehdejším mistrovství Evropy ve Švýcarsku.

Sázkař se těšil, že by si mohl díky rychlosti hráče vydělat slušné peníze. Jenže sázková kancelář Fortuna všechny sázky následně ocenila kurzem 1 a prohlásila ji za zmatečnou. Podle oficiálních statistik systému Castrol Index ji prý nebylo možné vyhodnotit.

Lid vs. sázkovky

Spory mezi sázkaři a společnostmi

"Ve statistikách byla zveřejněna pouze informace týkající se 'nejvyšší rychlosti' příslušného hráče dosažené v utkání, nikoliv však 'nejvyšší průměrná rychlost' či 'průměrná rychlost'. V daném případě tak Fortuna byla nucena postupovat dle pravidel stanovených pro tyto účely v herním plánu," uvedl mluvčí společnosti Petr Šrain.

Východočeský sázkař si však myslí, že by z dostupných údajů bylo možné výsledek spočítat. Navíc se podle vlastních slov dvakrát dotazoval obsluhy, která pak kontaktovala i centrálu Fortuny, na co vlastně vsází. Sdělili mu, že se jedná o průměrnou rychlost hráče.

Protože Fortuna trvala na svém stanovisku, rozhodl se sázkař podat na jednání sázkové kanceláře stížnost. Finanční úřad v Pardubicích dal sázkaři za pravdu. "Firma jednala v rozporu s herním plánem a potažmo i se zákonem o loteriích. Finanční úřad dospěl k závěru, že uvedená sázka není zmatečná a jedná se o sázku, kterou bylo možno vyhodnotit," píše se ve verdiktu ze srpna 2009.

Podle úředního rozhodnutí náležela Fortuně pokuta ve výši 50 tisíc korun. Krajský soud v Hradci Králové však následně pokutu zrušil kvůli nedodržení zákonné procesní lhůty. To loni v květnu potvrdil také Nejvyšší správní soud v Brně.

Jenže sázkař s vysokoškolským vzděláním se nehodlal s tímto rozhodnutím smířit, a jelikož Fortuna mu požadovanou výhru stále nevyplatila, podal na ni žalobu. Dlouholetý spor by tedy měl rozhodnout soud.

"Jsme přesvědčeni, že Fortuna v daném případě postupovala jediným možným a správným způsobem a že tato skutečnost bude v soudním řízení s konečnou platností potvrzena," konstatuje mluvčí Šrain.

Víru v úspěch však stále má i sázkař. Opírá se o nasbírané důkazy i rozhodnutí úřadů. První soudní jednání je plánováno na začátek dubna.

Bude to výjimečná situace, kdy spor o výhru mezi sázkařem a sázkovou kanceláří dospěl až do soudní síně. Jak dopadne? A kdy?

  • Nejčtenější