Železná maska, flirtování a ironie Ally McBealové

Nagano - Nejdřív šest šestek, dokonalost sama v krátkém programu. Další dvě absolutní krasobruslařské známky ve volné jízdě. Alexej Jagudin je fenoménem současnosti. Mistr Evropy z Lausanne, olympijský vítěz ze Salt Lake City a od včerejška mistr světa z Nagana. To všechno v jediné sezoně. Když posílá polibky divákům, znamená to jediné: byl jsem perfektní a nikdo mě nepřekoná.

"Ale stejně jsem se kvůli vítězství na olympiádě cítil pod větším tlakem. Nic než zlato se ode mě nečekalo," řekl Jagudin poté, co na led dopadaly květiny a plyšová zvířata od fanoušků. Tak se krasobruslařům děkuje za nádherná představení.

V pondělí bylo Jagudinovi teprve dvaadvacet, ale mistrem světa už je počtvrté. Kariéra je protkána úspěchy. Může za to dynamika, s níž se odráží ke skokům, i umění, se kterým na ledě vyjadřuje emoce. "Rusové vždycky byli baleťáci, v tom jsou nedostižní," říká trenér Ivan Rezek, pod kterým se připravuje sportovní dvojice Beránková - Dlabola.

Právě obě šestky ve volné jízdě dostal Jagudin za umělecký dojem. Jeho program na film Muž se železnou maskou se zapíše mezi nejúchvatnější krasobruslařské jízdy. Jagudin skáče, šermuje, ladným skluzem vyznává lásku. "Víc než rozhodčí pro mě znamenají diváci, i když ti o vítězství nerozhodují."

Osm měsíců dřeme,
abychom byli perfektní v jediném večeru - finále mistrovství světa. Za čtyři a půl minuty je po všem a my jsme úplně mrtví.

Alexej JAGUDIN, mistr světa v krasobruslení

Není to jemný mládenec, kterými se to mezi krasobruslaři jen hemží. Jagudin vypadá jako chlap, jenž procestoval svět. Sice modré oči a melír ve vlasech, ale jinak samý sval, pohled playboye, v ústech vtip i ironie. Miluje známý seriál o Ally McBealové, rád venčí psa a hraje kuželky. Panáky vodky neodmítá a klidně pak flirtuje s tlumočnicí - jako po zlatém mistrovství světa v Nice.

Když loni zkazil první část mistrovství světa ve Vancouveru, vzpomněl si na prarodiče, jak mu vyprávěli o hrůzách druhé světové války: "Říkali mi, jak Petrohrad obklíčili Němci a nikdo se nemohl dostat ven. Neměli co jíst a pít, nebyl oheň, prostě nic. Zůstali a bojovali až do konce. A vyhráli. Ani já to nevzdám."

Po devátém místě v kvalifikaci se vyškrábal ke stříbru, ačkoli mu od bolesti v noze pomáhaly jen utišující injekce.

Jen krajan Jevgenij Pljuščenko nebyl k překonání. Jejich souboje jsou vrcholem posledních let. "Kdyby jeden z nás nebyl, život bychom hned měli snesitelnější," pravil jednou Jagudin. Kvůli zranění Pljuščenko na mistrovství světa chyběl, na olympiádě skončil druhý.

Jagudin se narodil v tehdejším Leningradě, s matkou a babičkou bydlel v paneláku. Otec od rodiny utekl, když byly Jagudinovi čtyři roky. Jeho syn teď žije ve státě Connecticut na východním pobřeží USA, obdivuje tenistu Agassiho a bývalé krasobruslaře Browninga a Hamiltona. A myslí na profesionální kariéru.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž