Miroslav Jansta, nový předseda Českého svazu tělesné výchovy

Miroslav Jansta, nový předseda Českého svazu tělesné výchovy | foto: ČTK

Začínáme šetřit, zní z ČSTV. Odpovědnost za český sport ponesou komise

  • 0
Na Strahově udeřilo zemětřesení. Z prvního zasedání nově zvoleného Výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy vzešla série vizí, opatření a plánů. ČSTV ustavil komise nesoucí odpovědnost za jednotlivé oblasti, zavádí úsporná opatření, bojuje za záchranu sportu. "Musíme jednat rychle, racionálně, účelně," řekl předseda svazu Miroslav Jansta.

Vedení střešní organizace rozdělilo práci mezi předsedy svazů tak, aby přímo oni nesli permanentní odpovědnost. Po dlouhých letech tak přichází zásadní změna, kdy za český sport budou odpovídat přímo jednotlivé svazy a nebude už spadat pod všeobjímající odpovědnost ČSTV. "Na výboru pak budeme projednávat, co se dělá, co se děje, jestli komise pracuje nebo ne," naznačil Jansta.

V činnost vešlo osm komisí, které mají do příští valné hromady ČSTV 28. dubna předložit konkrétní výsledky. ČSTV vytvořil komise mimo jiné pro vybudování národního sportovního centra Nymburk, pro strategii a péči o tělovýchovné jednoty, komisi pro restrukturalizaci sportovního prostředí, tedy změny ve fungování ČSTV a Českého olympijského výboru, nebo komisi pro strategii horských středisek v Krkonoších a na Šumavě, které jsou v majetku ČSTV.

"Pověřili jsme předsedu Svazu lyžařů, aby do dubna vypracoval koncepci rozvoje těchto středisek," naznačil předseda ČSTV. "Počítáme s jejich zachováním, naším cílem není střediska prodat, ale vrátit je do podoby konkurenceschopných areálů nejen u nás, ale i na světové úrovni."

Vedení ČSTV má v plánu řešit i možnou změnu sídla, prostory na pražském Strahově by mohlo vyhandlovat s magistrátem metropole a přesunout do reprezentativnějších prostor po vzoru ČOV, jehož centrála je ve vile ve Vršovicích.

"To je složitá záležitost, pozemky jsou tu provázané - fotbal má něco, taky atletika," prozradil Jansta. "Musíme hledat řešení a jedním je, že by magistrát výměnou poskytl jinou budovu v centru a pak by Strahov nabídl třeba developerům. Hledáme místo, kde se dá pracovat."

Snad nejpodstatnější komisí bude ta zaměřená na financování českého sportu, do jejího čela usedl Jiří Kejval, předseda veslařského svazu a místopředseda Českého olympijského výboru.

"Rozpočet bude poprvé financován z vlastních středisek," ujistil šéf ČSTV. "Taky jsme rozhodli o zásadních úsporách, vrátili jsme služební auta, zrušili leasingy, čekáme tak úsporu 2 miliony korun. Předsedové svazů nebudou pobírat plat, jen cestovní náhrady, všechny dosavadní výhody byly zrušeny. Děláme to pro sport, aby se konečně pohnul z místa."

Novou podobu by měl mít olympijský výbor, Jansta chce vedení ČOV předložit návrh na změnu fungování. "Český sport by měl mít jednu hlavu, která by měla vztah ke státu a všem mezinárodním organizacím. Musíme o tom mluvit se zástupci státu, aby se naše představy střetly s jejich, protože jde o to, kudy budou proudit finanční prostředky ze státu do sportu," řekl Jansta.

Současný předseda ČOV Milan Jirásek na jednání s Janstou potvrdil, že na podzim po 16 letech už nebude kandidovat na pozici šéfa. "Jednání bylo sebekritické. Pana Jiráska si vážím. Nebudeme dělat ukvapené kroky," řekl Jansta.

Zároveň se zpracovává zpráva o příčinách pádu loterijní společnosti Sazka a také analýza majetku a akciových společností vlastněných ČSTV. "Aby valná hromada mohla rozhodnout o jejich osudu. Prvotně chceme majetek zachovat, případně mít partnera pro rozvoj," řekl Jansta.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž