V Praze kralovali keňští vytrvalci

P r a h a - Nadvláda afrických běžců na Pražském mezinárodním maratónu trvá. Po úvodním triumfu Tumma Turba z Etiopie v roce 1995 dnes vyhrál šestý ročník závodu popáté za sebou keňský vytrvalec, tentokrát Simon Chemoiywo. Do cíle na Staroměstském náměstí doběhl v čase 2:10:35, o tři sekundy před svým krajanem a keňským rekordmanem Josphatem Kipronem. Úspěch keňské vytrvalecké školy umocnil třetím místem Samson Kandie. Největší favorit a držitel druhého výkonu historie Brazilec Ronaldo da Costa se trápil a skončil až sedmnáctý.
Podívejte se na fotografie.

Ženám vládla Alina Ivanovová z Ruska, jež výsledným časem 2:27:42 vylepšila o 51  sekund traťový rekord Italky Franky Fiacconiové z loňského roku. Za vítězství, traťové maximum a čas pod 2:28 hod. si někdejší mistryně světa v chůzi z Tokia vydělala na odměnách 21.000 dolarů.

Pro tuzemské běžce byl závod mistrovstvím republiky a z titulu se radoval Jan Bláha z Českých Budějovic, který v celkovém pořadí obsadil obsadil šestnácté místo. Časem 2:18:43 však zaostal o více než šest minut za limitem svazu pro účast na olympijských hrách v Sydney.

Jako druhá proběhla cílem za Ivanovovou se ztrátou tří minut a 26 sekund Alena Peterková, jež na Pražském maratónu startovala znovu po pěti letech, kdy byla z prvního místa dodatečně diskvalifikována po pozitivním dopinkovém testu. Ke splnění požadavku svazu jí chyběla minuta a osm sekund.

"Je mi to líto a první místo v domácím šampionátu bych za čas do Sydney určitě  yměnila," přijala Peterková výsledek s rozporuplnými pocity. Závodnice, které bude v listopadu už
čtyřicet let, si rozvrhla tempo 3:30 min. na jeden kilometr, ale plán se jí splnit nepodařilo. "Už tak na pětatřicátém kilometru  jsem cítila, že to nevyjde. Asi jsem optimálně   nevyladila formu po tréninkové zátěži, ale ono se mi neběželo nejlépe od samého začátku. A ani ty tři kolize, které jsem na trati měla, to příliš neovlivnily," přiznala.

Vytrvalkyně z Havířova přesto splnila účastnický olympijský limit 2:33:00 Mezinárodní atletické federace (IAAF), takže o jejím případném startu v Sydney vyřkne definitivní verdikt až 14. srpna plénum Českého olympijského výboru (ČOV). Atletický svaz, jehož interní limity jsou ostřejší než požadavky IAAF, by měl pro Peterkovou požádat u ČOV o výjimku. "Určitě to uděláme, protože její výkon je skvělý. Především v těchto podmínkách," poukázal šéftrenér atletické reprezentace Václav Fišer na teplé počasí, které zhatilo maratóncům lepší výkony. "Jenomže kdo ví, zda to neskončí jako před čtyřmi lety se Součkem," připomněl případ bývalého překážkáře, který rovněž zaostal jen těsně za limitem svazu a plénum ČOV ho do Atlanty nepustilo.

Zhruba na pětadvacátém kilometru zhasly naděje domácího favorita Pavla Faschingbauera, který ani svůj druhý maratón v kariéře nedokončil. "V té době jsem běžel kilometr za tři čtyřicet, to nemělo cenu," mávl zklamaně rukou držitel pěti titulů mistra republiky z loňského roku. "Další šance už nebude, snad za čtyři roky. Místo v  Sydney tedy asi opět poběžím Běchovice."

Faschingbauer se po loňském vítězství v tradičním silničním závodu přiznal, že by dal před obhajobou přednost olympijskému maratónu.

Maratónského běhu v ulicích Prahy se zúčastnilo celkem 3700 závodníků z 52 zemí.

Mistrem České republiky v maratonu se stal Jan Bláha

Trojice nejlepších maratonkyň, zprava Peterková, Fiaconiová a Ivanovová

Alena Peterková vbíhá do cíle v čase, který je o sedmdesát vteřin horší, než olympijský limit

Zklamání se zračí ve tváři Aleny Peterkové v cíli Pražského maratonu, olympijský limit zůstal nepokořen


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž