V Ostravě se představí hory svalů

  • 4
Ostrava - Plný počet 25 závodníků nominovali čeští kulturisté na mistrovství světa, které se koná tento víkend v ostravské ČEZ Aréně. "Jako pořadatelé máme právo postavit dva týmy, a toho jsme využili," uvedl šéf české kulturistiky Stanislav Pešát. Ten věří, že reprezentanti na domácí půdě získají aspoň jedno zlato. "Každá medaile je ale pořádně vysoko," upozornil.

Od roku 1946, co se šampionáty konají, získali českoslovenští či čeští kulturisté jen pět světových titulů. Pyšnit se jimi mohou Pavol Jablonický (1987 a 1988), Petr Grolmus (1992), Štefan Orosz (1997) a Dan Pechánek (2000).

Na světovém šampionátu se závodníci utkají ve sportovní kulturistice a v klasické kulturistice. Sobotní semifinále začne ve 12 hodin, nedělní finále ve 14.

Ve sportovní kulturistice je osm kategorií podle váhy od 65 kilogramů až nad 100 kilogramů.
V klasické se závodí podle výšky ve třech kategoriích. Do 170, do 178 a nad 178 centimetrů. "Ale i tam je důležitá váha," upozornil Stanislav Pešát. "U 170 centimetrů je povolená váha nejvýše dvě kila nad výšku závodníka, u dalších dvou kategorií je to čtyři a šest kil."

Kubík si zakázal i malování

Moravskoslezský kraj bude na 60. mistrovství světa reprezentovat mimo jiné Jan Kubík z Ostravy. Loňský mistr Evropy patří k favoritům.

"Šampionát se koná doma. Přijde se podívat rodina, známí, takže se pokusím o co nejlepší výsledek," řekl Jan Kubík, jenž se představí v kategorii do 80 kilogramů.

Dva týdny před mistrovstvím měl stereotypní jídelníček. "Moc jíst už nesmím," upozornil. Denně sní zhruba půl kila krůtích prsou a k tomu rýži a trochu zeleniny. "Všechno ale musí být vařené či dušené." A co koření? "To jsem úplně vypustil týden před závodem," podotkl Jan Kubík, který si před dvěma týdny zakázal i všechny nebezpečné aktivity, aby se nezranil. "Máme obchod s potravinami a ten musela vymalovat manželka," usmál se otec tří dětí.

Kuchaři nesmějí jídlo ani solit

Kuchaři v ostravských hotelech, kde jsou výpravy jednotlivých zemí při mistrovství světa v kulturistice ubytovány, jsou z hostů pořádně nesví. "Kuchaři umějí jídla výborně připravit a dochutit, ale my to po nich nechceme," upozornil šéf české kulturistiky Stanislav Pešát. "Požadujeme jen vařené maso a rýži, bez soli, bez tuku..."

Mít těsně před závodem v jídle byť jen trochu soli, to by podle Pešáta byla pro kulturisty tragédie. "Sůl váže vodu a tu závodníci potřebují dostat z těla pryč."

Barvy jsou pořádně drahé

K výbavě kulturistů patří i tělové barvy, jimiž se mažou před každým vystoupením. Jsou pak jakoby opálení. "To ale není levná záležitost," upozornil Stanislav Pešát. "Jeden kelímek s barvou přijde na tisíc korun. A po závodě ve sprše je hned pryč. Výhodu mají černoši, jimž stačí natřít se olejem."

O výsledcích rozhoduje devět rozhodčích

Symetrie postavy, samotné svaly a jejich vypracovanost. To jsou tři hlavní kritéria, která rozhodují závody kulturistů. "Rozhodování je v našem sportu hodně subjektivní," přiznává Stanislav Pešát.

O umístění závodníků rozhoduje devět rozhodčích, každý z jiného státu. Ti určí pořadí jednotlivých sportovců. Každému se pak škrtají dva nejlepší a dva nejhorší výsledky. Ze zbylých pěti se udělá průměrná známka. "Tak se snažíme eliminovat různé národní zájmy, různé lobbování a případný handicap některého z rozhodčích," podotkl Pešát.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž