Triatlonovému šampionátu vládli Australané

• 1
Queenstown - Mistrovství světa v krátkém triatlonu v novozélandském Queenstownu si Australané proměnili v domácí šampionát. Mužský závod vyhrál Peter Robertson, ženám jednoznačně kralovala Emma Snowsillová. Čeští reprezentanti neuspěli. Nejlepším z tříčlenné výpravy byl šestadvacátý Jan Řehula.

V závodu mužů se na stupně vítězů postavili výhradně mistři světa z tří předchozích šampionátů. Nejvýše byl ten předloňský, Australan Robertson, který měl stejné startovní číslo 17 jako před dvěma roky. "Hned jak jsem zjistil, že budu mít sedmnáctku, byl jsem si jistý, že mi zase přinese štěstí. Byl to můj den," halekal rozjařený vítěz.

Druhý skončil s téměř půlminutovým odstupem obhájce titulu Ivan Raňa ze Španělska a bronz získal šampion z roku 2000 Francouz Olivier Marceau. Ten se ještě po cyklistické části držel těsně za Robertsonem, ale v běhu se mu nejprve zlato a pak i stříbro každým krokem neúprosně vzdalovalo.

Pouze devětačtyřicetikilogramová triatlonistka Snowsillová získala svůj první titul, kterým navázala na přerušenou sérii australských triumfů. Australanky s jedinou výjimkou kralovaly šampionátům mezi lety 1992 až 2000, na dvou dalších mistrovstvích ale na zlato nedosáhly.

Snowsillová, která nepatřila do okruhu největších favoritek, zvítězila s více než minutovým náskokem před Američankou Laurou Rebackovou. Po plavecké části závodu v chladné vodě Lake Hayes přitom naopak na špici závodu téměř minutu ztrácela, ale v běhu potom jasně dominovala.

Třetí skončila další Australanka Michellie Jonesová, která tak má ve své sbírce z MS už osm medailí: dvě zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové.

Výsledky (1,5 km plavání - 40 km kolo - 10 km běh):
Muži: 1. Robertson (Austr.) 1:54:13, 2. Raňa (Šp.) -24, 3. Marceau (Švýc.) -39, 4. Docherty -53, 5. Carter (oba N. Zél.) - 1:04, 6. Riderer (Švýc.), 7. Watson (N. Zél.), 8. Belaubre (Fr.) všichni -1:29, 9. Atkinson -1:38, 10. Quirk (oba Austr.) -2:04, ...26. Řehula -3:41, 47. Krňávek (oba ČR) -7:25.
Do 23 let: 1. Gomez (Šp.) 1:59:07, 2. Hornman (Austr.) -27, 3. Justus -33, 4. Dehmer (oba Něm.) -53, 5. O'Grady (N. Zél.) - 55, 6. Moran (Austr.) -1:15.
Ženy: 1. Snowsillová (Austr.) 2:06:40, 2. Rebacková (USA) - 1:23, 3. Jonesová (Austr.) -1:26, 4. Lindquistová (USA) -1:29, 5. Franzmannová (Něm.) -2:00, 6. Whitcombeová (Brit.) -2:38, 7. Cortassaová (It.) -2:46, 8. Burgosová (Šp.) -2:55, 9. Ohataová (Braz.) -3:07, 10. Filliolová (Kan.) -3:14, ...Macelová (ČR) nedokončila.
Do 23 let: 1. Egyedová 2:11:06, 2. Carfraeová (obě Austr.) - 48, 3. Rodriguezová (Šp.) -1:27, 4. Grovesová -2:01, 5. Rossová (obě Kan.) -2:37, 6. Luxfordová (Austr.) -2:50.

Australan Peter Robertson oslavuje v cíli titul mistra světa v krátkém triatlonu pro rok 2003. V novozélandském Queenstownu vyhrál v čase 1 hodina, 54 minut a 13 vteřin.

Australanka Emma Snowhillová se na šampionátu v krátkém triatlonu v novozélandském Queenstownu právě dostala do vedení před Američanku Lauru Rebackovou. Snowhillová vyhrála v čase 2 hodiny, 6 minut a 40 vteřin.