Martina Sáblíková při závodě Světového poháru v japonském Obihiru.

Martina Sáblíková při závodě Světového poháru v japonském Obihiru. | foto: Profimedia.cz

Dva týdny v Asii: Sáblíková vyhrála v „loterii“, Erbanová se blíží triumfu

  • 9
Dva pohárové týdny v Asii naznačily rozložení rychlobruslařských sil v poolympijské sezoně. Co ukázaly z pohledu českých, ale i ostatních žen?

Vstříc devátému titulu - ale bude to dřina

Martina Sáblíková vykročila za devátým titulem ze Světového poháru na dlouhých tratích a vede nyní o 20 bodů před Claudií Pechsteinovou, zatímco Ireen Wüstová ztrácí 60 bodů. Ale snadná cesta za „ušatým“ pohárem ji rozhodně nečeká.

Pechsteinová měla už v minulých sezonách velké výkyvy formy a jiné to dost možná nebude ani letos, což by vzhledem k jejímu věku bylo pochopitelné. V Obihiru se na 3 000 metrů ani nedostala pod 4:10, pak v Soulu suverénně ovládla 5 000 metrů, v hromadném závodě však nestačila tempu Sáblíkové.

Větší hrozbou než Pechsteinová tak bude pro Sáblíkovou z pohledu celkového pořadí nejspíš Wüstová.

Po triumfu v Obihiru musela Nizozemka závod na 5 000 metrů v Soulu vynechat, neboť se nekvalifikovala z domácí kvalifikace. Jenže zbývající čtyři klání se odehrají na distanci 3 000 metrů - a na té Wüstová v poslední době kralovala. Ačkoliv kdo ví, kdyby Sáblíková nezazmatkovala v Obihiru při závěrečném střídání drah, mohla tam skalp odvěké soupeřky získat.

„Na kratších tratích se zatím necítím úplně super, a ani tu pětku jsem nejela dobře technicky,“ říká svěřenka trenéra Petra Nováka.

Loterie jménem hromadný závod

K dosavadním dvaceti triumfům na trati 3 000 metrů a jedenácti na sporadičtěji vypisovaných 5 000 metrech přidala Martina Sáblíková v Soulu i první vítězství v klání na 16 kol s hromadným startem. V Obihiru při svém debutu v tomto závodě se zákonitosti hromadných startů teprve učila, zato v Soulu se jí už povedl atak společně s Pechsteinovou. „Jelo se o padesát vteřin rychleji než v Japonsku, což mi vyhovovalo,“ porovnávala. „Holanďanka Schoutenová, která skončila druhá, pak říkala, že když viděla vpředu Sáblíkovou s Pechsteinovou, tak jí bylo jasné, že to ostatní nedojedou.“

Nejvíce vítězných závodů SP - ženy

98 Niemannová (Něm., 1989-2001)

69 Blairová (USA, 1986-1995)

61 Wolfová (Něm., 2004-2014)

56 Friesingerová (Něm., 2000-2009)

36 Garbrechtová (Něm, 1991-2004)

34 LeMay Doanová (Kan., 1998-2003)

32 Nesbittová (Kan., 2008-13)

32 Sáblíková (2007-14)

30 I Sang-hwa (2006-14)

28 Pechsteinová (1996-2014)

25 Wüstová (Niz., 2006-14)

Pozn.: Započtena jsou pouze individuální vítězství, nikoliv závody družstev.

Tato disciplína bude v porovnání s distančními závody patrně i v budoucnu největší výsledkovou „loterií“, tak to vnímá rovněž česká rychlobruslařka. „Každý závod s hromadným startem je úplně jiný. A příště si na mě dají větší pozor,“ sama si uvědomuje.

V Soulu šlo každopádně o 32. individuální pohárové vítězství Sáblíkové. V historickém pořadí se tak nyní dělí o 7. místo s Kanaďankou Nesbittovou.

Erbanová blíž a blíž k vítězství

Karolína Erbanová v Obihiru usoudila, že na sobě ještě cítí relativně pozdní přílet do Asie. V Soulu už to bylo o něčem jiném. Poprvé v kariéře vystoupala na pohárové stupně vítězů na pětistovce a o den později, napěchovaná sebedůvěrou, byla znovu třetí i na tisícovce.

Na tisícovce sice Erbanová už v prosinci 2012 v Charpinu pohárový závod vyhrála, tehdy však chyběla na startu řada elitních soupeřek. Nyní byla v Asii konkurence jednoznačně kvalitnější. A zatímco v Obihiru zaostala za vítězkou tisícovky o 82 setin, v Soulu už jich bylo jen 38. Obdobně pak zkracovala ztrátu na nejlepší rovněž na poloviční trati.

První body pro Zdráhalovou

České juniorky Nikola Zdráhalová a Natálie Kerschbaummayrová sbíraly v B-divizích distančních závodů především zkušenosti a končily v nižších patrech výsledkových listin. Zdráhalová však už získala své první životní body v kláních s hromadným startem, za dvě 16. místa jich má nyní 24.

Královna pětistovky nevyhrála poprvé od března 2013

Vidět na trati 500 metrů poraženou I Sang-hwa je záležitost unikátní. V sezoně 2012-13 vyhrála Korejka devět ze svých deseti pohárových startů, v olympijské zimě potom stála na startu pohárové pětistovky sedmkrát a sedmkrát projela vítězně cílem. Ovládla nyní i úvodní dva závody v Obihiru, zato na domácí půdě v Soulu královnou nebyla a poprvé od března 2013 okusila na nejkratší distanci, jak chutná porážka. Prvenství jí tu v první ze dvou pětistovek sebrala Nao Kodairová, tréninková partnerka Erbanové u Marianne Timmerové.

„Nic se neděje, byla to otázka jednoho kroku,“ reagovala Korejka. A skutečně, v následující pětistovce už opět platily staré pořádky, když porazila Kodairovou o více než půl vteřiny.

Dlouhé tratě sedí veteránům

Nejdelší distance mužů i žen měly v Soulu na programu svůj první a zároveň poslední pohárový závod v této sezoně a odehrával se v režii veteránů. Zatímco mužům na 10 000 metrů vládl těsně před 41. narozeninami „Grand Old Man“ Bob De Jong, v ženách kralovala ještě starší Claudia Pechsteinová.

Ta se v 42 letech a 272 dnech stala nejstarší vítězkou závodu Světového poháru v historii, překonala svůj vlastní rekord. Šlo o její 28. pohárové vítězství, v historických tabulkách má tak o čtyři méně než Sáblíková. Němka však na své první dosáhla před 19 lety!

Kdo s koho? Wüstová, nebo Leenstraová

Na distancích od 1 000 do 5 000 metrů pobraly Nizozemky v Asii čtyři z šesti možných vítězství, což podtrhly triumfem ve stíhacím závodě družstev. Ireen Wüstová, která těsně předtím přebrala v Bangkoku cenu pro nejlepší olympioničku her v Soči, se stala i královnou Obihira se třemi prvními místy (1 500 m, 3 000 m, družstva) a jedním druhým místem (na 1 000 m za Leenstraovou). V Soulu však další prvenství nepřidala. Na 1 500 metrů ji porazila Marit Leenstraová a na tisícovce skončila dokonce až šestá.

Rakušanka a Číňanka: ženy na vzestupu

Z B-divize za dva dny na pohárové pódium? Proč ne? Devatenáctiletá Rakušanka Vanessa Bittnerová, juniorská mistryně světa, nejprve v první pětistovce v Obihiru vyhrála B-divizi a o dva dny později byla třetí v „áčku“. Dosáhla tak nejlepšího umístění rakouské ženy v historii Světového poháru, když překonala 5. místo Hunyadyové z roku 1987. (Pravda, při následujícím startu v Soulu skončila Bittnerová až patnáctá...).

Vzhůru míří rovněž Číňanka Li Čchi-š (v anglické transkripci Qishi Li) na trati 1 000 metrů. V Obihiru stála poprvé v životě na stupních vítězů a v Soulu si připsala na konto první pohárový titul kariéry.

Kdo chyběl? Američanky i Ter Morsová

Světovým tabulkách na 500, 1 000 i 1 500 metrů vládnou díky časům z národní kvalifikace na vysokohorské dráze v Salt Lake City americké rychlobruslařky Brittany Boweová a Heather Richardsonová, ty se však rozhodly asijské turné vynechat. Se zbytkem světa poměří síly až příští týden (5.-7. prosince) v Berlíně.

Start sezony musela kvůli vážnému přetížení organismu oželet i Nizozemka Julien Ter Morsová, olympijská vítězka na 1 500 metrů se patrně vrátí až v lednu. O vypuštění celé sezony kvůli potížím s bolavou nohou uvažuje Kanaďanka Christine Nesbittová, olympijská šampionka na 1 000 metrů z Vancouveru 2010. A nikdy už se na startu neobjeví někdejší vládkyně pětistovky Jenny Wolfová, která ukončila kariéru.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž